Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze marianna

 • @Prezydent RzBiK 08:55:10
  Wałęsa powinien wycofać się z działalności publicznej. Np. pod pretekstem ciężkiej choroby. Miał wówczas szansę zachować życie. Chociaż to też nic pewnego - za wysoko dał się usadzić. W przypadku ujawnienia swojej agenturalności - ludzie w większości by wybaczyli - mocodawcy nie. Stanowiłby ogromne zagrożenie dla osób wysoko umocowanych przez służby. On ma dusze sprzedawczyka.
  TRAGICZNE - Z.Ścibor-Rylski współpracownik UB od 1947 r. (TezPolonus)
 • @lancelot 21:38:56
  Masz więc zadatki na bohatera. Ja nie żartuje.- ceń jednak swoje życie. Jeżeli żle zrozumiałam - to przepraszam. Rozumiem Ciebie bo sama należę też do nieugietych. Mam też wyrozumiałość dla innych postaw - poza zdrajcami. Ten komentarz napisałam w oparciu o wiedzę o ludziach "umoczonych" których znałam osobiście. Niektórzy z nich sami opowiadali, że podpisywali zobowiązania do współpracy aby zachować życie. Pózniej manewrowali w tym życiu jak tylko mogli ale nigdy nie pchali się do stanowisk i funkcji społecznych. Wiedzieli, że są zgrożeniem dla innych. Pisze tu o wydarzeniach z wczesnych lat powojennych.
  Jesteśmy prawie równolatkami proponuje wiec per "Ty".
  Pozdrawiam
  TRAGICZNE - Z.Ścibor-Rylski współpracownik UB od 1947 r. (TezPolonus)
 • @Zbigniew-Grzymski 20:57:04
  Był zarejstrowany dopiero w 1947. Prawdopodobnie na skutek donosu któregoś z aresztowanych kolegów. To był taki łańcuszek. Tych którzy donosili Niemcom wyłapano już w 1945r. na podstawie przejętych zasobów archiwalnych.
  TRAGICZNE - Z.Ścibor-Rylski współpracownik UB od 1947 r. (TezPolonus)
 • @lancelot 20:50:49
  Niczego nie zrozumiałeś! Nikogo nie usprawiedliwiam! Przeczytaj ten komentarz jeszcze raz i rozróżnij postawy" przyzwoitą i porządną. Reszta to zdrajcy i kanalie. Łatwo dziś być w gadce bohaterem kiedy pistoletu nie masz przy łbie. Nawet nie masz pojęcia /i obyś nie musiał się o tym przekonywać/ jak trudno być bohaterem. Właśnie dlatego trzeba o nich pamiętać.
  TRAGICZNE - Z.Ścibor-Rylski współpracownik UB od 1947 r. (TezPolonus)
 • @Marek.Lipski 13:31:27
  Prawda. Dokumenty najwazniejszych są w Moskwie, Berlinie, T.A. i gdzie tam jeszcze.
  TRAGICZNE - Z.Ścibor-Rylski współpracownik UB od 1947 r. (TezPolonus)
 • @krzysztofjaw 12:47:27
  Natomiast w "scanie" dokumentu jest tylko napisane, że był wykorzystywany przez służby do 1964 roku.

  Póżniej mogła go przejąć "wojskówka". Dokumenty w zbiorze zastrzeżonym.
  TRAGICZNE - Z.Ścibor-Rylski współpracownik UB od 1947 r. (TezPolonus)
 • @Skanderbeg 12:39:54
  Po 1956 UB przemalowało się na SB. Urząd Bezpieczeństwa czy Służba Bezpieczeństwa - ta sama robota. Tylko już Zydów na kierowniczych stołkach w SB jakby mniej. Do 1956 za odmowę współpracy groziła śmierć. Po 1956 - szykany.
  TRAGICZNE - Z.Ścibor-Rylski współpracownik UB od 1947 r. (TezPolonus)
 • @lancelot 12:16:55
  Sowieci wkraczajac na zdobyte przez siebie w Polsce tereny - zabezpieczali przedewszystkim niemieckie dokumenty. Wśród nich oczywiście były spisy agentury na słuzbie niemieckiej. NKWD z marszu przejmowała tych agentów a ci z kolei ujawniali nazwiska i adresy swoich kolegów z podziemia. Dlatego tak "sprawnie" uporali się tuż po wojnie z wyłapywaniem niedobitków partyzanckich chcących prowadzić normalne życie. Jeżeli nie chciał któryś współpracować miał wybór iść do lasu , zsyłke na tzw. białe niedżwiedzie, długoletnie więzienie a dla bardziej "niebezpiecznych" - śmierć. Trudno tak do końca potępić tych którzy decydowali się podpisać "współpracę". To byli młodzi ludzie z reguły. Mieli żony, dzieci, rodziców.... Chcieli sobie ułożyć życie, i co najważniejsze dla nich - chcieli żyć. Wystarczyło póżniej nie działac spolecznie, nie podejmować ani nie godzić się na pracę na kierowniczym lub dobrze uposażonym stanowisku. Do 1956 r. było trudniej się było migać od współpracy. Póżniej należało konfidencjonalnie przekazywać znajomym, że się było umoczonym. Oczywistym było, że wokół takiego delikwenta tworzyła się pustka ale taka była cena za darowane życie. Kategoryczne nie - dla splendoru, orderów i stanowisk!To była w miarę przyzwoita - choć trudno nazwać ją porządną - postawa. Jak widać nie każdego było na nią stać.
  TRAGICZNE - Z.Ścibor-Rylski współpracownik UB od 1947 r. (TezPolonus)
 • @tadman 19:08:01
  Książka powstała w ciągu 6 miesięcy ale materiały do niej zbierał od dłuzszego czasu. Wyciągane z archiwum gdzie wszystko leży "na wierzchu" tylko dziennikarzom nie chce się szukać. Poprzednia "Baśń..." też była o historii - tyle, że tyczyła bliższych nam czasów.
  Coryllus i Braun. Wywiad.
 • @Szpanka 16:36:45
  A kto tu mówi o spokoju? Oni nigdy nam nie dadzą spokoju. Trzeba zmienić metody walki z nimi bo się znów wykrwawimy. Napewno nie będą walczyć ci co dziś prowokują lub namawiają do wyjścia na ulicę.
  "Zejdź z krzyża!". Zadzwoń do brata!
 • @jazgdyni 14:16:42
  Zastanów sie ! Dlaczego tak bardzo brak nam elit prawdziwych? Bo wyginęli w walce bezpośredniej. Zapamiętaj! Kiedy leje się krew - giną najlepsi . Pludry siedzą w domu i czekają na rozwój sytuacji. Potem wciskają sie na nienależne im miejsca. Doświadczyliśmy tego w ostatnich dwóch wiekach. Ile Narodu wytracono w powstaniach? Dziś szkoda każdej kropli polskiej krwi. Nie dawac pretekstu do jej utoczenia. Są inne sposoby walki. Czemu tak uważam? Podczas ostatniej wojny w mojej Rodzinie wyginęli najlepsi. Ok. 1/4 stanu. Pozostali mierni - uczciwi lecz nic nieznaczący polscy patrioci. Historia czegoś nas winna nauczyć.
  "Zejdź z krzyża!". Zadzwoń do brata!
 • @
  Dla uwiarygodnienia swoich zarzutów wobec Anity CzerwiNskiej szanowny pan rezyser zastosował bogoojczyzniane wnętrze. Sceneria godna artysty. Czy musiał się nią podpierać? Niewłaściwszym byłoby dać możliwość wypowiedzi oskarżanej/szkalowanej? W tych dwóch opisywanych wypadkach tylko P. Wojciechowski był przesuwany z kamerą na dalsze miejsce? Może dotyczyło to wszystlich operatorów?! Czemu to P.Wojciechowskiemu mają przysługiwac jakieś inne względy?! Proszę nie epatować nas swoim wiekiem i dorobkiem. Dlaczego GP miałaby obowiązek wspólpracować z Panem? Pan uważa, że sie Panu to należy?! Mam inne zdanie w tej materii.
  http://www.blogpress.pl/node/11697
  "Kto mnie tu zaprosił"? - Apel do red. Sakiewicza
 • @Jasiek
  "Przepraszam, jeśli za dużo wymieniłem w chaotyczny sposób, ale emocje nadal mają tu swój udział."
  O wielu za malo. Poczatek dali Falzman i Panko z NIKu. 96 z Tupolewa to tez ich ofiary.
  Poszerzyć krąg podejrzanych
 • Nalezalo zapytac o wysokosc zadluzenia.
  Niestety dlugi finansowe trzeba splacac. W przeciwnym wypadku przychodzi komornik albo...... I tez trzeba placic - tyle, ze w naturze.
  DEMON JKM - DESTRUKTOR PRAWOŚCI I PRAWICY
 • @Coryllus
  Jestem pod ogromnym wrazeniem tego tekstu- przeslania. Poza G. Braunem - nikt nie wskazuje na ten kierunek. Trzeba miec te odwage... A Panu jej nie brakuje. Miod na moje serce.
  Krótkie bezkrólewie
 • @coryllus
  Trzeba przyznac, ze spotkanie odbylo sie na dosc wysokim poziomie/pytania!!!!/. Panskie pytania- jeszcze podniosly poprzeczke.
  Grzegorz Braun w Grodzisku Mazowieckim
 • @coryllus
  Dziekuje Panu za ten tekst. W pelni oddaje ducha jaki przyswieca w organizowaniu takich spotkan. Co do tresci filmu - Panskie spojrzenie winno wzbudzic zainteresowanie tym tematem. Dla jednych sama tresc -to nic nowego. Poza wiadomosciami o malo znanym a jakze WIELKIM POLAKU - PULKOWNIKU MATUSZEWSKIM. Jego postac przyblizy nam niedlugo dr Cenckiewicz. Dla innych informacje zawarte w tym filmie - to jak odkrycie Ameryki. Moze stad taka reakcja?! Serdecznie pozdrawiam i zapraszam w najblizszy czwartek -18;30.
  Grzegorz Braun w Grodzisku Mazowieckim
 • Przesluchania w zespole A.Macierewicza
  Pod tym linkiem mozna znalezc nagrania przesluchan J.Sasina, M.Wierzchowskiego, A.Dudy i inne http://markowski.salon24.pl/279908,smolensk-mowia-swiadkowie
  Kolejne niejasności wokół lotu tupolewa
 • @coryllus
  To sa manifestacje pokojowe. Nikt kamieni z ziemi nie wyrywa.
  Czy wybory będą wiosną?
 • @nicpotem
  Informacje o spotkaniach /organizowanych przez Klub Gazety Polskiej w Grodzisku Maz. i grodziskie kolo PiS/ sa zawsze w zamieszczane w Gazecie Polskiej i w internetowym wydaniu Niezalezna.pl.
  Bohaterowie "Mgły" w Grodzisku Mazowieckim