Gorące tematy: Ruch Oporu 2020 Antypartia Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze TomekSz

 • @klusekndg 14:17:33
  Ale jeżeli każdy wie, że Rosjanie uzależniają zwrot wraku od zakończenia śledztwa to jak najbardziej w tym oświadczeniu występuje następstwo czasowe tych dwóch faktów, sugeruje to chociażby słowo "szybkiego". No chyba, że europosłowie tego nie wiedzą. Z resztą, co są warte takie oświadczenia to wszyscy wiemy a Ławrow nam tylko o tym przypomniał. Jest to kolejna okazja do zaistnienia, obtrąbienia "sukcesu" i wypicia szampana z kolesiami.
  Ławrow zrozumiał to, czego nie zrozumiała część polskich mediów
 • Siergiej Ławrow
  w dzisiejszym oświadczeniu przekazał gdzie ma to oświadczenie :) Hehhehe
  Kurcze, Panie Migalskie, czy Pan nie widzisz tego, że się pan ośmiesza ? Poniekąd jestem w stanie zrozumieć dlaczego Pan to robi, ale żeby tak publicznie się tym chwalić.
  Zagąda Pan w podwórko Białorusi, Rosji a tego co się dzieje na polskich salach sądowych już Pan nie widzi. Tam Pana nie ma.
  UE i Rosja wzywają do zwrotu wraku i zakończenia śledztwa
 • Moze jeszcze jakies wesołe oświadczenia ?
  Pan Migalski "Z ogromną radością informujE"...
  Ja też się cieszę :)
  UE i Rosja wzywają do zwrotu wraku i zakończenia śledztwa
 • @korwinista 00:39:22
  Ciekawe jak oni to wszystko teraz odkręca :) Myślę, że będą kolejne rozprawy, kolejne mataczenie bez udziału publiczności.
  SPRAWA DANIELA KLOCA: CZY TO BYŁA BILOKACJA??
 • Jakie konsekwencje dla Sądu ?
  No własnie jak to jest w polskim sądownictwie ? Czy po takiej kasacji, w której wykazano ewidentne niechlujstwo postępowania i podstawowe braki logicznego myślenia, odpowiedzialny Sąd (sędzia) zostanie w jakiś sposób ukarany ?
  SPRAWA DANIELA KLOCA: CZY TO BYŁA BILOKACJA??
 • A nasze euroOsły wolą zajmować się
  łąmaniem praw człowieka na Białorusi, o czym chętnie i często chwalą się na łamach NE. Śmiechu warte.
  Goczyński przepadł w więziennych lochach. Nikt go nie widział od 17 grudnia.
 • @swordfish 13:13:15
  Nigdy...
  Łatwiej szczekać na psa sąsiada (z czego i tak nic nie wynika) niż zrobić porządek we własnej zagrodzie.
  Akcja solidarności z białoruskimi więźniami politycznymi
 • @tomm 13:39:22
  Dokladnie tak jak piszesz. Latwo jest zajmowac sie załatwianiem honorów dla czlowieka, ktory i tak i tak gnije w kiciu. A Pan Doktor moze zajalby sie porzadkiem we wlasnym kraju, bo u nas za różowo nie jest. W końcu za to Panu Doktorowi płacimy, po to Pana Doktora wybraliśmy. Czy moze to przerasta możliwości ? W Europie trzeba nagłaśniać ewidentne łamanie podstawowych praw czlowieka w Polsce. Najpierw zrobmy porzadek u nas a później pouczajmy innych, inaczej co najwyżej narażamy się na śmieszność.
  Nagroda „Index on Censorship” dla Alesia Bialackiego!
 • @
  Bo oprocz samego systemu wyboru (najlepiej JOW) nalezey stworzyc system odwolania wybranego reprezentanta. Trzeba tworzyć rozsadny wentyl bezpieczenstwa. Moja propozycja: wybory na zasadzie JOW - sila repreentanta = liczba uzyskanych prez niego glosow. W przypadku referendum o odwolanie go (stosunkowo latwo rozpisywalnego) jest ono wazne i skuteczne po uzyskaniu liczby glosow rownej liczbie poparcia plus jeden. Wtedy bylaby prawdziwa kontrola a nie "skoro mnie wybraliście to traz mam was w d...".
  Naga prawda o JOW, doświadczenia z wyborów 2012 na Ukrainie
 • Wspaniale
  Co ze szkolnictwem wyższym i badaniami naukowymi ? Wszystko prywatne czy państwowe ? Uważam, że Polska powinna mieć również centralnie koordynowany plan badań naukowych na minimum 10 lat w postaci grantów celowych oczywiście rozliczany z efektów. Badania naukowe powinny być koordynowane z jakąś wspólną wizją w połączeniu z kierunkami rozwoju gospodarki. Nad wszystkim powinien czuwać Prezydent.

  Co do obronności to każdy zdrowy mężczyzna powyzej 25 roku powinien miec obowiązek przeszkolenia z obslugi broni krótkiej i taką broń posiadać w domu wraz z zapasem amunicji. Do tego magazyny broni automatycznej i ppanc wydawanej w razie zagrozenia plus rowniez szkolenia okresowe z obslugi tej broni. Nie ma chyba na swiecie armii, ktora pokonalaby 5 milionow uzbrojonych obywateli. Słuzba wojskowa powinna być przywilejem dajacym szereg ulatwien w dalszej karierze zyciowej a nie obowiazkiem.

  Ponadto Polska powinna rozwijac energetyke jądrową i dążyć do posiadania własnej broni atomowej w celach odstraszania. Nasze polozenie geograficzne, wielkosc narodu i historia nas do tego wrecz obligują.

  No i pozostaje jeszcze jedna sprawa... wprowadzenie tej idei bedzie sie wiazalo z bardzo duzym niezadowoleniem naszych sasiadow, byc moze nawet agresją. Moze powtorzyc sie historia przedrozbiorowa. Trzeba byc na to przygotowanym.
  Święto Niepodległości = Reformy Systemowe RP
 • 3 akapit
  powinno być dopóki
  Ostatnie sekundy lotu Tu-154M
 • Panie P'ośle jak Pan głosował ?
  Nie Pana sprawa !

  To wyjaśnia wszystko.
  "Złodzieje", nowy film z Niesiołowskim
 • chamstwo ?
  Panie Kolego, czasami takie agresywne i "chamskie" zachowanie jest jak najbardziej usprawiedliwione. Tak było również w tym przypadku. To P'osły zachowały się arogancko i chamsko więc "S" tylko dostosowała się do ich poziomu.
  Warcholstwo
 • @Bogdan 19:14:00
  A kto niby po 45 roku zamieszkał w tych miastach ? Polacy właśnie ze wschodu. Więc kryterium geograficzne nie ma tu nic do rzeczy.
  Najciemniejsza karta LWP
 • @Jerzy Wawro 15:09:44
  Troche się "rozjeżdżamy" w komunikacji :/
  Ad.1. Nie warto już tego dyskutować.
  Ad.2. Powiedzenie prawdy cząstkowej nie definiuje całości zagadnienia. Natomiast co do algorytmów to zupełnie się nie zgadzam. Funkcje logiki rozmytej zwracają na wyjściu stany rozmyte a nie Boolowskie i to się liczy. To, jak działa procesor nie ma nic do rzeczy. Pojedynczy neuron też praktycznie działa w stanie dwustanowym, ale to nie oznacza, że cały umysł jest w stanie klasyfikować tylko dwa stany.
  Wracając do algorytmów... istnieją algorytmy (lub ściślej mówiąc heurystyki), które o wiele sprawniej i szybciej rozwiązują problemy do których rozwiązań potrzeba tak zwanej "inteligencji".
  Ad. 3. Zupełnie inaczej. Gdyby komputer liczył tak jak człowiek, należałoby stworzyć odpowidni procesor realizujący fizycznie SSN i przeuczyć go odpowiednich działań arytmetycznych. Jestem przekonay, że znasz zasadę wykonywania dzałań arytmetyczych przez procesor i wiesz doskonale, że ludzki umysłą tak tego nie realizuje.
  O wirtualnych światach
 • @Jerzy Wawro 12:17:52
  Ad. 1. Zakładam jedynie, że pewne aspekty (takie jak świadomość, intelekt, inteligencja) są na tyle złożone, że praktycznie nie możliwe jest skonstruowanie ich ścisłych definicji a co za tym idzie, różni się nasze ich pojmowanie indywidualne. To poniekad determinuje trudności w prowadzeniui dyskusji... ale to tak na marginesie. To samo sprawia też kłopoty w tworzeniu matematycznych modeli tych aspektów

  Ad.2. Ja moge powiedzieć, że komputer to głupie urządzenie, które jest w stanie tylko i wyłącznie odróżnić zero od jedynki ale robi to bardzo szybko i jest to twierdzenie prawdziwe. Jest to oczywiście nadmierne uproszczenie sprawy. Komputer działa z logiką dwustanowa ale można stworzyć algorytmy, które działają z logiką rozmytą podobną do ludzkiej. Powiedzenie, że komputer działa z logiką dwustanową jest nadużyciem, ponieważ program komputerowy może mieć zaimplementowany system logiki rozmytej.

  Ad.3. Komputer nie liczy na wzrór człowieka, robi to zupełnie inaczej. Wydaje mi się, że rozmywasz pojęcia hardwearu i softwearu. Oczywiście nie możliwe jest tworzenie hardwerowego modelu ludzkiej świadomości i intelektu, jednak możliwe jest tworzenie modeli imitujących ludzką inteligencję w warstwie softwearowej. To tak, jak bym powiedział, że sam mózg to już człowiek.
  Tak samo samolot nie jest zrobiony na wzór ptaków. Weź pod uwagę, że procesor nie jest stworzony na podobieństwo mózgu, więc trudno od niego wymagać podobnych cech.

  Ad. 4. Samo AI jeszcze niczego nie załatwi. To tylko niewielka część ukłądanki. Potrzebne są do tego kanały pobierania informacji (zmysły) moduły uczenia, opisanie systemów wartości i wiele, wiele innych aspektów. Ponownie powiem... to tak jak by kawałek mózgu uznać za świadomy i inteligentny byt. Jest to nadużycie.
  Czy świadomość może być "sztuczna" ? Po pierwsze jeszcze takiej nie stworzyliśmy, a jeśli już stworzymy, to z pewności nie będzie ona "sztuczna"... to tak, jak bym ograniczał się wyłącznie do kryterium materiału, z jakiego jest zbudowany obiekt aby określić czy jest sztuczny czy nie :)

  Podam Ci przykłąd... widziałem modele AI (SNN), które rozwiązywały zadania w podobny sposób do człowieka. Robiły to nawet lepeij i szybciej. Czy to oznacza, że miały świadomość i intelekt ? NIE. Ale to oznacza, że układając takie moduły w odpowiednio złożony system połączony ze sztucznymi zmysłami odbierającymi bodźce z otoczenia, możliwe jest stworzenie "inteligentnego" bytu reagującego na otoczenie, uczącego się i wyciągającego wnioski. Czy to wystarczy żeby nazwać to intelektem ? Nie wiem.
  O wirtualnych światach
 • @Jerzy Wawro 10:25:37
  Po pierwsze problem polega na tym, że dyskutujemy używając pojęć, trudno-jednoznacznie definiowalnych takich jak: świadomość, inteligencja, uczucia, itd. To powoduje, że zawsze trochę inaczej rozumiemy te pojęcia i powstają trudności w argumentacji.

  Symulacja jest zawsze tworzeniem modelu, który jest w pewnych aspektach różny od zjawiska rzeczywistego. Ponieważ nie jesteśmy w stanie uwzględnić i ściśle zdefiniować wszystkich czynników dotyczących człowieczeństwa jako takiego to nie stworzymy idealnego modelu pojedynczego człowieka. Rzecz jednak w tym, żeby nie dążyć do stworzenia doskonałego modelu pojedynczej jednostki ludzkiej (jej świadomości) lecz w miarę doskonałego modelu świadomości człowieka jako takiego. Model ten raczej nie będzie deterministyczny.

  Wydaje mi się, że w dyskutowanym tekście założono kilka błędnych tez, dotyczących wstępnych założeń tworzenia takiego modelu. Przede wszystkim dotyczą one logiki. Człowiek nei działa zgodnie z logiką dwustanową. To pierwszy i najważniejszy błąd w założeniach. Kolejny jest taki, że człowiek posiada coś takiego jak wolną wole, którą można próbować definiować jak swoboda podejmowanych decyzji jednostkowych w przestrzeni możliwych stanów, wynikających wyłącznie z pewnych złożonych imperatywów moralnych i innych mniej lub bardziej racjonalnych czynników. Można pokusić się o tworzenie modeli matematycznych opisujących takie zachowania.

  Osobiście uważam, że stworzenie sztucznego intelektu na wzrór intelektu ludzkiego jest możliwe a nawet jest to głównym celem szeroko pojmowanej nauki. "Na wzrór i podobieństwo..."

  Piszesz:
  "Na przykład możemy dowoli analizować wodę i symulować jej zachowanie. Pragnienia tym nie zaspokoimy, póki nie użyjemy prawdziwej wody."

  Ale nie jest celem symulacji zachowania wody to aby zaspokoić pragnienie ! Tak samo istotą wody nie jest tylko i wyłącznie zaspokajanie pragnienia.

  Tak samo musimy sobie odpowiedzieć na fundamentalne pytanie, które powinno pewnie paść na początku dyskusji: Po co dążymy do stworzenia sztucznej świadomości i intelektu (o ile wogóle świadomość i intelekt może być "sztuczna") ?
  O wirtualnych światach
 • Czy stworzymy sztucznego człowieka ?
  Potraktujmy świadomość jako zbiór chwilowych informacji, które docierają do nas kanałami informacyjnymi jakimi są zmysły. Doświadczenia te niech będą niebinarnie klasyfiokowalne w przestrzeni między "dobrem a złem". Następnie dodajmy do tego możliwość gromadzenia informacji w czasie, rozumianą jako pamięć (wraz ze wszystkimi jej niedoskonałościami). Umieśćmy taką jednostkę w środowisku innych podobnych jednostek i stwórzmy system społeczny. Dołóżymy do tego nieboolowski system logiczny zbliżony do logiki rozmytej o zmiennych funkcjach przynależności. Jeżeli tak zdefiniujemy złożone pojęcie świadomości to stworzenie "sztucznego człowieka" jest (będzie) jak najbardziej możliwe. Oczywiście twór taki będzie musiał przejść etap szkolenia podobny do etapu rozwoju. Rozbudowując taki system pod względem złożoności technicznej, pamięciowej oraz zwiększając liczbę i zakres kanałów informacji wejściowej (zmysłów) możemy nawet tworzyć "super umysły".

  Dlaczego więc jeszcze czegoś takiego nie zbudowaliśmy ? Myślę, że dlatego, że złożoność systemu jakim jest człowiek jest tymczasowo nie do ogarnięcia zarówno technologicznie jak i naukowo. Nie znamy wszystkich aspektów człowieczeństwa.

  Zastanawiałem się które aspekty człowieczeństwa mogą być niedefiniowalne w systemach sztucznych... odpowiedź jest trudna, jedyne co mi przychodzi do głowy to aspekt wiary ale nie jestem do końca przekonany.

  Wydaje mi się, że największą przeszkodę w stworzeniu sztucznego człowieka nie stanowią nauki informatyczne czy techniczne ale psychologia, kognitywistyka. to tutaj jest najwięcej znaków zapytania.
  O wirtualnych światach
 • cła z Azjii ?? Jasne, że tak !!!
  Jeśli państwo A ma 1 mld niewolników pracujących za przysłowiową miskę ryzu, natomiast państwo B ma system socjalny i 40 mln ludzi, to jaka "teoria ekonomiczna" zagwarantuje przetrwanie i rozwój państwu B ?

  Wolny handel powoduje, że państwo A gromadzi rezerwy i zwiększa wydatki na zbrojenia, natomiast państwo B zwiększa zadłużenie. Z perspektywy czasu efekt jest oczywisty - podbój.

  Teoria ekonomii to nie jest "teoria wszystkiego" istnieją jeszcze inne aspekty, które należy brać pod uwagę takie jak bezpieczeństwo, szczęście, wolność, tradycja, patriotyzm i wiele wiele innych, których ekonomia nie opisuje w swojej teorii.
  O CŁACH - CZYLI ADAM SMITH OJCEM GLOBALIZACJI
 • Jeszcze Polska nie zginęła !
  Póki MY żyjemy !
  Moje wystąpienie do Czytelników i Blogerów