Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze Merain

 • @Anna.M. 21:22:15
  jest Pani żałosna w swoich komentarzach.
  Jak manipuluje "Gazeta Wyborcza"; z uzupełnieniem.
 • @Freedom 23:32:22
  Musi się wreszcie pogodzić z tym, że złoto i srebro najlepiej spełniały funkcję pieniądza przez tysiące lat i nie zanosi się, aby ten fakt miał się zmienić.

  Przy okazji polecam:
  http://www.goldblog.pl/2012/05/dlaczego-zloto-jest-najlepszym-pierwiastkiem-do-roli-pieniadza/#comment-5835
  Emisja pieniądza - ankieta
 • @Freedom 22:23:56
  Patrząc na to nieco z innej strony, to akurat złoto i srebro jest pieniądzem, w przeciwieństwie do "środka płatniczego" za jakim optujesz. Polecam posłuchać trochę Mike Maloney na youtube.
  Emisja pieniądza - ankieta
 • @nikander 23:15:00
  Jak mnie pamięć nie myli to USA miało w tamtych latach największe rezerwy złota na świecie i pojechało wszystkich :)
  Emisja pieniądza - ankieta
 • @nikander 15:19:16
  Dlatego ja jestem bardziej skłonny uwierzyć w fakt, że złoto, które od kilku tysięcy lat jest nośnikiem wartości, nagle jej nie straci, niż wierzyć w uczciwość ludzką. System musi w jak największym stopniu buforować ludzką chciwość, jeśli myślimy o czymś to ma potrwać dłużej niż 20-30 lat.
  Emisja pieniądza - ankieta
 • moim zdaniem
  Witam, przyłączam się do dyskusji. Moim zdaniem jakikolwiek postulat głoszący dodruk pieniądza "rozjedzie się" na dłuższą metę. Od razu zaznaczam, że jestem zwolennikiem wariantu 2, ale do rzeczy.

  wariant 1.
  Sytuacja wiadomo, drukują na potęgę, kolejne puste pieniądze są wtłaczane na giełdę, duża inflacja (skrzętnie ukryta). Ogólnie rzecz biorąc - prosta droga do straty zaufania do pieniądza i bankructwa.

  wariant 3.
  Jak dobrze pamiętam, jest to postulat szkoły Chicagowskiej i Miltona Friedmana, za który Hayek ganił go niemiłosiernie, nazywając Keynesitą ;)
  Na pozór wydaje się, że powinien zadziałać, ale wszystkie wskaźniki można zafałszować, zacząć inaczej liczyć i rozmontować cały system, tak że nadrukuje się ile chcą.

  wariant 4. Niewielka różnica, z tym że jeszcze łatwiej można tu oszukiwać.

  wariant 2. Nie jest może idealny, ale został sprawdzony w praktyce, działał całkiem nieźle, automatycznie regulował deflację i inflację. Póki nie wynajdą metody, która pozwoli na produkcję "syntetyczna złota" tanio i w dużej ilości, jest to dosyć skuteczny system. Problemem w nim byłby oczywiście certyfikaty na złoto (w różnej postaci). Przeciwdziałać temu mogłaby wysoka konkurencja pomiędzy bankami tworzącymi certyfikaty na złoto ( a żeby miały 100% pokrycie) oraz bardzo surowe karanie podmiotów się do tego niestosujących. Dobra zasada, to kara większa od zysku, chociaż zysk często jest ciężki do ustalenia, także trzeba by ją połączyć z karą pozbawienia wolności lub nawet kara śmierci, wierząc w to, że ludzie mają jakiś minimalny instynkty samozachowawczy. Oczywiście, wszystko spali na panewce jak nie wprowadzimy jakieś formy dziedzicznej monarchii ograniczonej konstytucją, a żeby komuś zależało na państwie, które przekaże dzieciom, wnukom, a nie zgodnie z obecną doktryną, że należy się nakraść tak, żeby starczyło dla dzieci i wnuków.
  Emisja pieniądza - ankieta
 • @roboos 08:26:31
  Dyskutowanie z trollami nie ma sensu, a jak jeszcze im za to płacą...
  Dzień Dziecka Zadłużonego
 • @widziane z USA 04:19:17
  Człowieku, Tobie to trzeba wykładać wszystko prosto, jak krowie na rowie. Myślenie abstrakcyjne u Ciebie nie występuje. JKM o tej sytuacji wielokrotnie się już wypowiadał. Mu w tamtych czasach chodziło o "utrzymanie zamordyzmu" i likwidację socjalizmu, a Solidarność zrobiła dokładnie odwrotnie. Dlatego, też bawimy się teraz, w tym demokratycznym bagnie. Ciekaw jestem, czy niektórym z Was to rzeczywiście nie płacą, za trollowanie na tej stronie.
  Niedługo minie ćwierć wieku
 • @Baca Z Podhala 01:38:47
  Skąd się tacy trolle jak Ty biorą? Życia chyba nie masz. Wpierw O.R.K.S. a teraz Ty. Zawsze na blogu musi być jakiś dyżurny pieniacz. Chyba, że te 2 nicki to ta sama osoba.
  Bluff jako metoda
 • @Andrzej22
  Nie wchodź zbytnio w moją skórę, bo mnie nie znasz, to po pierwsze. Akurat uleganie pod czyimś rozkazami przychodzi mi z wielkim trudem. Natomiast wojsko, ma to do Siebie, że musi działać sprawnie w chwili zagrożenia i tam nikt nie ma czasu, na 2h debaty z każdym piechurem z osobna. Odmawiasz rozkazu = dezercja = do odstrzału. Większość ludzi bardziej ceni własne życie niż życie obcej mu osoby. Za zbrodnie, odpowiedzialni są dowódcy wydający rozkazy (chyba, że szeregowy działał z własnej inicjatywy). Taki jest system w wojsku, wymyśl coś lepszego. Jak ktoś wymyśli "Matrixa" to może coś się zmieni.
  A co do ludzi u steru, obecnie masz większą propagandę niż podczas II wojny światowej. Elity zawsze manipulowały tłumem, pytanie brzmi tylko jaki miały w tym cel. Obecny cel elit, to grabież i chora rządzą władzy. Cele JKM, to wolny i bogaty naród, rządzony przez rozsądnych ludzi z poszanowaniem ich własności (patrz. Ojcowie założyciele USA),
  Dziś niedziela, więc
 • @O.R.K.S.
  Zadam Ci proste pytanie. Czy wiesz, po co w wojsku są rozkazy, a nie prośby i błagania? Bo widzę, że chyba nie pojmujesz.
  Po za tym, generał ma prawo wydawać rozkazy i jest za nie odpowiedzialny, w przeciwieństwie do zwykłego trepa, który musi je tylko wykonywać.
  Dziś niedziela, więc
 • @Q-Q
  Ponoć jest sparaliżowany od szyi w dół i pisze po klawiaturze ołówkiem.
  Dziś niedziela, więc
 • @O.R.K.S.
  O widzę, że kolega oblatany w sprawach gospodarczych, to może niech wyjaśni nam jeszcze fenomen Hong-Kongu :)

  Jak kolega ma jeszcze trochę czasu to polecam zapoznanie się z tym:
  http://www.youtube.com/watch?v=Ss-Rifv-XBM&feature=related
  W Grecji nadal rośnie dobrobyt
 • Demokracja
  Państwo narodowe ma w "teorii" działać dla dobra obywateli. Niestety, demokracja sama w Sobie temu przeciwdziała. Widzę, że niektórzy tego nie potrafią pojąć. Przy demokratycznych wyborach, do rządzenia zasiadają ludzie, którzy potrafią się "dobrze sprzedać". Już dawno zauważono, że ludzi mądrych jest znacznie mniej niż głupich i przeciętnych. Korzystając z tego faktu, nasi "mężykowie stanu" jak lubi mawiać Michalkiewicz, kierują swoją propagandę własnie do tej grupy. Oni dobrze wiedzą, że to co obiecują jest nie do spełnienia, ale jak lud ma prawo głosu, to cóż począć, trzeba im serwować codzienne obiecanki cacanki. Później zaś, żeby nie wypaść ze stołków przed kolejnymi wyborami, muszą przynajmniej część tych postulatów spełnić, żeby ich opozycja nie wysiodłała. W ten prosty sposób zaczynają przepalać publiczne pieniądze na jakieś głupowate socjalistyczne dyrdymały (przywileje, państwowa służba zdrowia, emerytury), przez co potrzebują coraz więcej pieniędzy od podatników. Niestety, my jako obywatele już dawno jesteśmy zgoleni do zera. Ponad 80% pieniędzy zabiera Nam państwo. W takiej podbramkowej sytuacji, aby dalej prowadzić ten rodzaj polityki, trzeba było zacząć się zadłużać, no i masz Ci klops, mamy ponad 800 mld oficjalnego długu, zaś nieoficjalny jest niemal 2x większy. Maksymalny ucisk podatkowy + zadłużone państwo = niewypłacalny bankrut (patrz. Grecja).
  Biedroneczki mają skrzydełka
 • @O.R.K.S.
  Moment, to w takim razie Tobie zależy na "popularności", czy dojściu do prawdy? Ale mam dla Ciebie wyjście, po prostu weź ze Sobą kamerę, nagraj pytania i odpowiedzi JKM - to dopiero będzie DOWÓD! Wrzucisz go gdzie chcesz, zyskasz na "oglądalności". Mam nadzieje, że sobie poradzisz z tym wyzwaniem. Jeśli mnie się udało, to komuś takiego jak Ty? Phi.. no problem.

  Do reszty się nie odniosę, bo nie widzę w Tym sensu.
  Czekam na prawdę Panie O.R.K.S. a nie kolejne wymigiwanie się ;]
  Na razie podtrzymuje - "Chicken".
  Im MNIEJ, tym LEPIEJ (popr. i z komentarzem)
 • @O.R.K.S.
  AHA, rozumiem. Czyli najprościej rzecz ujmując tchórzysz?
  Im MNIEJ, tym LEPIEJ (popr. i z komentarzem)
 • @O.R.K.S.
  Jak zwykle O.R.K.S. w natarciu. Wiesz, co jeśli tak Ci JKM przeszkadza, to wybierz się na jakieś spotkanie z nim organizowane i zadaj parę tych swoich niewygodnych pytań. Masz na tyle odwagi? Czy tylko potrafisz sączyć jad zza ekranu.

  A teraz z innej beczki. Kolejny dowód na to, że wojnę w Iranie mamy już zaklepaną:
  http://www.youtube.com/watch?v=KUh-KUNzuQM
  Im MNIEJ, tym LEPIEJ (popr. i z komentarzem)
 • @Artur M. Nicpoń
  Ja widzę, że Ty masz problem z pojęciami takimi jak socjaldemokracja, centroprawica czy socjalizm. W końcu obecni politycy, super postępowi, poprzez swoją nowomowę starają się wyprzeć wszelkie "staromodne" etykietki. Bawi mnie to, że ludziom wydaje się, iż obecne czasy są inne i przez to popełniają "inne" błędy, na które trzeba znaleźć "inne" rozwiązania - te poczucie wyjątkowości! Otóż tak nie jest. W kwestii posiadania ludzie nie zmienili się od tysięcy lat, nadal rządzi nimi chciwość i strach. Jedynie adaptują się do nowego otoczenia, zaś wszystkie rządzę i pragnienia pozostają. W końcu propaganda jest stara jak świat i działa wyśmienicie "aż" do tej pory ;]
  VAT i sztandary – w górę!
 • @maxymili
  Najlepiej sprawdziłaby się monarchia konstytucyjna, jeśli mam podać przykład lepszego systemu. Demokracja zawsze będzie posiadać wadę przypodobania się większości, żeby wygrać kolejne wybory i zacznie się nakrecać spirala obiecanek cacanek, przekupstwa, zatajania prawdy etc. Jeśli już demokracja, to lepszym rozwiązaniem byłoby szacowanie wartości majątku, a ten przekładałby się na liczbę głosów, bez żadnego podatku, który byłby tylko kolejną pulą pieniędzy do zmarnotrawienia. Oczywiście trzeba by wprowadzić cenzus majątkowy dla kandydatów. Warto by też pomyśleć o wyższym limicie wieku dla głosujących, gdzieś w granicy 35-40 lat, zawsze złudna nadzieja, że ludzie dojrzalsi będą bardziej rozsądni.
  Oczywiście, to wszystko i tak szybko by się rozleciało bez porządnej konstytucji z wieloma hamulcami, na postępowych socjalistów. Ojcowie założyciele USA bardzo się o to postarali, ale i tak po 100 latach szukania haczyków prawnych, wieloznacznych sformułowań, kierowania się literą a nie duchem prawa i ten projekt udało im się rozmontować. Cóż, uroki demokracji... Na razie mamy jak mamy, czas na rewolucje przyjdzie w momencie bankructwa obecnego ustroju, a to już niedługo ;]
  Postęp galopuje
 • @maxymili
  Haha. Kolejny co wierzy w utopie demokracji, gdzie to lud sprawuje władze. Bez dwóch zdań, demokracja to jeden z najgłupszych ustrojów i zawsze kończył w ten sam sposób - głupota podejmowanych decyzji, ogromna korpucja, ogólna "sodomia i gomoria" i na koniec BANKRUCTWO ;]
  Postęp galopuje