Gorące tematy: Ruch Oporu 2020 Antypartia Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze Aleksy

 • Decyduje to co posiadamy
  Tożsamość w pierwszej kolejności zachowaliśmy dzięki realnej własności (majątki ziemskie oraz uwłaszczeni przez zaborców chłopi). Dopiero na tej bazie można było pielęgnować to co wyraża się hasłem" Bóg, Honor, Ojczyzna".
  Jeżeli zaś chodzi o JP 2, to nie rozumiem po co nam kolejny mit, skoro możemy już niczego nie posiadać na własność (vide 447).
  98 lat temu urodził się Karol Wojtyła; papież Jan Paweł II
 • @
  Nie bardzo rozumiem ... na co niby ma się nawrócić prawosławna (prawowierna) Rosja ? ... Na "frankizm" ? ...
  Grzegorz Braun i "dyrektywa fatimska"
 • @
  To kolejna okazja dla Palikota, ...byc może tym razem mu sie uda.

  Nikt, kto może dużo stracić albo dużo zyskać nie będzie siedział z założonymi rekoma tylko bedzie próbował wpłynąć na... albo przejęć jeżeli nie cały to część tego ruchu.


  P.S.
  Jeżeli ktoś mysli, że rzady Tuska i ski obali "niepolityczny" (nie posiadający swojej silnej reprezentacji w sejmie i/lub w samorządach ani nie mający sprawnych struktur w terenie, ani mózgu-centrali w stolicy) ruch protestu (który poza hasłem odsunięcia od władzy obecnej ekipy nie ma zbyt wiele do zaproponowania) to jest po prostu naiwny albo celowo wprowadza innych w błąd ....i tyle.

  A niech nawet pokrzyczy sobie i 200tys. ludzi ...czemu nie?!...a jak się rozejdą do domów to najwyżej Tusk lub inny Komorowski przeprosi w telewizorni społeczeństwo i ogłosi "nowe otwarcie" ogłaszając kolejny koniec epoki "błędów i wypaczeń".
  Dzień Gniewu
 • @Faber
  "...katolicka Austria dokonała wraz z Rosją i Niemcami rozbioru Rzeczpospolitej Polski ..."

  Hmmmm...dla kogoś kto moze nie znac historii brzmi to tak jak gdyby Rosja i Niemcy (właściwie to Prusy) równiez były katolickie. Może warto wspomnieć, że dwóch z trzech zaborców wieki wczesniej zerwało z Katolicyzmem.

  "...a nędza właśnie w Galicji i powstanie Jakuba Szeli ukazuje nam austriacką katolickość jako pozorację moralności..."

  A ci galicyjscy nędznicy to nie byli (głównie w jej zachodniej części) Katolicy? Może ich katolicka moralność też była pozorowana?
  Co ma piernik do wiatraka?
  Tak samo Austriak może rozprawiać o katolickości polskich buntowników lub galicyjskich chłopów ucinających im głowy, ....ale co to ma do istoty i przyczyn konfliktu, że jedni (Austryiacy) i drudzy (polska szlachta i częśc chłopów) byli tego samego wyznania?
  Kilka słów prawdy o naszych austriackich przyjaciołach
 • powrót do źródeł
  ...to chwytliwe hasło, ale trzeba pamietać, że z "powrotu do źródeł" (czy to w religii, czy w polityce) nigdy, nikomu i dla nikogo nie wyszło jeszcze nic dobrego.
  Jedenaste - otwórz oczy i wróć do źródeł!
 • dobrze to przemyśl zanim znowu napiszesz
  cytat: "...Śpiewając „Pod Twoją obronę” Polacy nigdy tej pomocy nie otrzymali. ..."  Czy aby na pewno ?, czy można być aż tak niewdzięcznym?

  A rok 1918 i cud wskrzeszenia Ojczyzny? a rozgromienie bolszewii na przedpolach stolicy w 1920?, że o złamaniu potegi osmańskiej w 1683 pod Wiedniem nie wspomnę (islamizacja Europy w tym Polski pod przymusem w XVI i XVIIw była bardziej realna niż dzisiaj...ale kto chce o tym jeszcze pamietać!)

  A rycerstwo śpiewające pod Grunwaldem "Bogurodzicę" a potem gromiące armię euro-krzyżacką, co na długie wieki zmieniło bieg dziejów i z zahukanych prowincjuszy uczyniło nas dumnym Narodem (zywy zwłaszcza po tragedii powstań mit Grunwaldu pomógł odbudować pogrzebaną Polskę).

  Wydaje mi się, że autor wyznaje kult klęski, ...to poważny błąd (wręcz grzech)! lepiej już naśladować i otaczać szacunkiem (co zwane jest kultem) świętych pańskich, niż podejrzewać Pana Boga, że ten zazdrosny o swoją Matkę, karze swoje dzieci... .
  (Bóg nie ukrywał i nie ukrywa swojej zazdrości jezeli chodzi o umniejszanie Jego czci skutkiem adorowania idoli i im podobnych bożków, ale nigdy nie mówił ze jest lub będzie zazdrosny o Swoją rodzicielkę).

  P.S.
  My Katolicy nie modlimy się do Matki Bożej jako do "bogini nieba" zamiast do Boga Żywego ale Ją jako Matkę Kościoła Świętego, jedną i jedyną żywą istotę ludzką (wraz z duszą i ciałem) przebywajacą w pobliżu Boga prosimy o wstawiennictwo u Niego ... .

  P.S.2
  Nie zazdrośćmy Niemcom! aby los zgotowany im za ich zbrodnie nie przypadł nam (albo takim jak my sami głupcom) w udziale. Nie róbmy Panu Bogu wyrzutów z tego powodu, że przyczyniły sie do rozpętania dwóch wojen swiatowych i mają się "dobrze", ale dziękujmy Najwyższemu, że unikneliśmy tak szybkich i spektakularnych klesk i takiego ponizenia jakie było ich udziałem w latach 1918 i 1945. Bo Niemcy w ciagu kilku lat potrafiły z najwyższego szczytu stoczyć się na krawędź odchłani i ta trauma wciąż tkwi w nich głęboku, a dzień w którym zapomną o niej stanie się poczatkiem kolejnego upadku. Nie wiem jak My po takich ciosach byśmy się podnieśli(?). Tak więc dziekujmy Bogu, nie tylko za to ale tez za to, że zamiast 70 lat prawdziwego komunizmu jak w Rosji mielismy tylko 40 lat jego (na szczęście) wypaczonej wersji, że ominął nas ukraiński hłodomor i tym podobne plagi. Dziekujmy Bogu i Jego Matce, bo mimo naszej pychy, głupoty i naszych licznych grzechów straciliśmy wielkie ongiś królestwo, ale ocalilismy życie i dusze, wydając na koniec jednego z największych papieży w historii Kościoła, który to Kosciół założył sam Bóg.
  Bóg Niemców kocha bardziej
 • @
  Boże Błogosław Węgrów
  Felieton na 2012-węgierska Białoruś, czy białoruskie Węgry?
 • @w.red
  Nie dwóch, ale (łącznie z moją skromną osobą) co najmniej trzech.

  P.S.
  Ukłony dla autora
  Na usługach zachodu
 • @
  Tego co będzie za cztery lata, Pan Urban wiedzieć nie może (żaden z niego "prorok") . Jedno co nalezy przyjąć to, to że ww. wynurzenia są jego pobożnymi życzeniami.
  Czy naprawdę taki czarny scenariusz nas czeka?
 • @autor
  Nie, żebym się czepiał, ale o ile sobie przypominam kiedyś już była taka "NOWA WIEJSKA PARTIA" sprzymierzona z PiS. I to w jakich okolicznościach i z jakim skutkiem skończył sie ten mezalians chyba dobrze zapamiętano na wsi.
  Swoją drogą to "Palikot" zdobył sporo głosów właśnie na wsi. Czyżby od byłych wyborców "NOWEJ WIEJSKIEJ PARTII" ?


  Tyle tytułem żartów i uszczypliwości.
  Prawdę mówiąc, jest niewesoło, a wszelkie incjatywy są (niestety) dzisiaj mocno spóźnione.
  PiS znalazł się teraz w jeszcze trudniejszej sytuacji, a niżeli przed wyborami. Ale jeśli to przetrwa to nic go nie powinno już zniszczyć, a może nawet na końcu tej drogi przyjdzie wymierne zwycięstwo. Czas pokaże...
  To całkiem dobry wynik!
 • @sanovius
  No nie do końca jest tak, że na "ziemiach poniemieckich" niemal wszysko przejeliśmy "gotowe" (dla niezorientowanych taka idea może przebijać z zamieszczonego tekstu). Nie wolno zapominać, że w związku z natężeniem walk (w 1945) o główne miasta-ośrodki przemysłowe na ziemiach zachodnich (Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Kołobrzeg) po wojnie otrzymaliśmy zrujnowaną infrastrukturę i te jej resztki, których sowieci nie wywieźli ze sobą. Tak więc to co odbudowaliśmy (porty, stocznie, zbombardowane dzielnice mieszkaniowe) rękami Polaków z Kresów i z centralnej części kraju nie jest i nigdy nie było "niemieckim prezentem". Właściwie rozumiem o co chodzi autorowi (w pewnej mierze jest to uzasadnione, ale nie do końca).
  Moim zdaniem "podział" na "dwie Polski" (jeżeli chcemy się przy nim upierać) w dużej mierze ma podłoże psychologiczne. To znaczy - ziemie "poniemieckie" (przekazane Polsce po 1945) zasiedlone zostały ludźmi niejako wyrwanymi ze swoich korzeni. Stąd w odróżnieniu od części kraju "porosyjsko-galicyjskiej" większe sukcesy odnoszą tam ugrupowania mające na swych sztandarach wypisane (fałszywie rozumiane) slowo "postęp" i hasła "walki z ciemnogrodem" ponieważ wszystko co wyrasta z przywiazania do ziemi i ciagłości pokoleń jest raczej obce i z naturalnych względów nie do końca zrozumiałe.
  JEDNA POLSKA TO FIKCJA - SĄ DWIE POLSKI