Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze kimur

 • @ikulalibal 19:19:30
  " Pan sprawdził co w temacie śmierci carewicza stoi w pskowskim latopisie?, tak, właśnie to:), POTRAFI PAN TO WYJAŚNIĆ? a może to, że 1582 car(śmierć carewicza listopad 81) "okazał łaskę"...pośmiertnie... wszystkim osobom skazanym na śmierć... a w ślad za spisami zabitych(tysiące ludzi), wysłał do monasterów kupę kasy, ponieważ modlitwa kosztuje niemało w tamtym czasie... w tamtym miejscu... podobne?"

  A to pańska odpowiedź:

  // potrafi pan to wyjaśnić?//

  Oczywiście że potrafię.Cały szkopuł w tym że nie widze powodu aby za frajer (czyli za darmo) udzielać panu korepetycji z historii i wiedzy o świecie współczesny.
  Wyjaśniać to co już dawno wyjaśniono,opisywać co już dawno obszernie opisano.
  http://izbrannoe.com/news/eto-interesno/7-faktov-o-kartine-ivan-groznyy-ubivaet-svoego-syna/
  https://vtbrussia.ru/culture/gtg/mify_o_Repine/repin_ivan_groznyj/
  https://russian.rt.com/inotv/2013-10-04/Pravoslavnie-aktivisti-trebuyut-ubrat-Repin

  Zupełnie mnie nie dziwi, że pan nie jest w stanie zrozumieć, kto, co i po co mówi, a w związku z tym wydają się panu rzeczy, które się panu wydają.
  Sarmatyzm a lechityzm i wyjątkowość Polaków.
 • @ikulalibal 18:20:45
  W ówczesnej Europie... takiej jaką ona była i w jakiej funkcjonowało państwo Rościsława, a po nim Świętopełka, ten ostatni, po "policzeniu" za i przeciw odmienności wynikających ze spuścizny Metodego, doszedł do wniosku, że: spór z Bułgarami będzie sporem chronicznym, jednakowy język i jednakowy ryt w obrządku będą czynnikami odśrodkowymi i dodatkowo utrudniającymi mobilizację własnych sił, a jednocześnie utrudniającymi poszukiwanie sojuszy po stronie frankijskiej.

  Na marginesie w okresie pokojowej misji Metodego państwo morawskie zmieniło się bardzo prawda?..."Był zaś w nim [Metodym] także dar proroczy, tak że spełniało się wiele przepowiedni jego, z których jedną lub dwie opowiemy. Książę pogański, silny bardzo, siedzący w Wiślech [Wiśle ?], urągał wielce chrześcijanom i krzywdy im wyrządzał. Posławszy zaś do niego [kazał mu] powiedzieć [Metody]: Dobrze będzie dla ciebie synu ochrzcić się z własnej woli na swojej ziemi, abyś nie był przymusem ochrzczony na ziemi cudzej, i będziesz mnie [wtedy] wspominał. I tak też się stało. "... może dlatego?
  Góra Zyndrama – skojarzenie.
 • @ikulalibal 14:14:03
  W takim razie powtórzę: " Pan sprawdził co w temacie śmierci carewicza stoi w pskowskim latopisie?, tak, właśnie to:), potrafi pan to wyjaśnić? a może to, że 1582 car(śmierć carewicza listopad 81) "okazał łaskę"...pośmiertnie... wszystkim osobom skazanym na śmierć... a w ślad za spisami zabitych(tysiące ludzi), wysłał do monasterów kupę kasy, ponieważ modlitwa kosztuje niemało w tamtym czasie... w tamtym miejscu... podobne?"

  Gdybyśmy mieli ze sobą rozmawiać dłużej, naprawdę proszę nauczyć się odpowiadać na pytania zadane, a nie potencjalne lub te, które sam pan zadaje sobie. Będzie chyba wygodniej, prawda?

  W tym wypadku pan oczywiście ma prawo wierzyć w to co "obszernie opisano" w XX wieku, dochodząc do wniosku, że czaszka carewicza jest za bardzo zniszczona by stwierdzić, czy coś w nią uderzyło(!), a ja mam takie samo prawo by nie wierzyć w te głupstwa. Wolę wierzyć wersji potwierdzanej od samego początku przez dyplomatów obecnych w Moskwie, latopis będący urzędowym kwitem, poszlaki wynikające z zachowania Iwana, badania rosyjskich historyków kilku pokoleń.

  Mimo marzeń wie pan, że ludzie bardzo się między sobą różnią.. . czyż nie?
  Sarmatyzm a lechityzm i wyjątkowość Polaków.
 • @ikulalibal 14:29:08
  Widzi pan... misjonarz, podobnie jak każdy inny człowiek, powinien widzieć świat takim jaki on jest i w takim świecie próbować zrobić coś, do czego poczuł powołanie. Tego uczy się wszystkich misjonarzy, bez względu na strony świata z których ich się wysyła. Romantyczne duperele potrzebne są do czegoś górnikom Wikipedii... do czego? pewnie do tego by w połowie mówić o niczym, a w drugiej o tym z pierwszej połowy. Przecież pan nie wie czyje narracje znam, podobnie jak nie wie pan, co tak naprawdę realizowali Cyryl i Metod, czy byli, czy nie byli realizatorami "politycznych projektów", na przykład papieża?... powinien pan chociaż wiedzieć, że w Europie tamtego czasu misja okazała się ostatecznie niepotrzebna, bo przynosiła czynnikowi politycznemu wersję narracyjną anachroniczną w jego warunkach.
  Góra Zyndrama – skojarzenie.
 • @ikulalibal 12:33:50
  " Działalność Cyryla i Metodego uważana jest za wzór wolnej od partykularyzmu, wyłączności etnicznej, uprzedzeń rasowych, czy narodowej pychy działalności misyjnej Kościoła odwołującej się do naturalnych uczuć ludzkiego serca" litości panie kolego, to jest OCENA panu współczesnych! Uczniowie Cyryla i Metodego wylądowali ostatecznie na targu niewolników, to była ocena im współczesnych.
  Góra Zyndrama – skojarzenie.
 • @ikulalibal 23:47:42
  ...znaczy... gdy latopis twierdzi, że pod Grunwaldem Litwini pogromili krzyżaków, a król ze świtą łaskawie się przyglądał, bierzemy sprawę poważnie, a gdy u Thietmara czytamy, że w świątyni, w Radogoszczy postacie w panteonie słowiańskich bogów były podpisane, to omijamy, bo Niemiec z ojca który był pod Cedynią z kurtuazyjną wizytą? Pan pewnie nie wierzy, ale ilość bzdur(w dzisiejszej ocenie... skażonej prezentyzmem) jest rozłożona w całym piśmiennictwie w miarę równo, aż do dnia dzisiejszego.

  Gdzieś jednak przetrwały wieści o korcach żyta i gęsiach, o kradzionym płótnie i rozbitych garach, kwestia doboru źródeł i ich oceny, po to stworzyliśmy krytykę, by nie pisać o "krucjatach dziecięcych" czy nie kręcić "Królestw niebieskich", tyle, że tego nie robią współcześni historycy, a rynek mediów nie różni się niczym w swoich potrzebach od rynku na który padały słowa o smokach, Popielach, Jafetach i starożytnych królach Polski.

  Wspomina pan Antonio Possevino(wersję zabójstwa podawali też inni, między nimi Heidenstein, Oberborn, Horsey)... czy Riepin wierzył pod koniec XIX wieku jezuicie, zamiast zapoznać się w szkole z wiarygodnym przekazem lokalnym? Pan sprawdził co w temacie śmierci carewicza stoi w pskowskim latopisie?, tak, właśnie to:), potrafi pan to wyjaśnić? a może to, że 1582 car(śmierć carewicza listopad 81) "okazał łaskę"...pośmiertnie... wszystkim osobom skazanym na śmierć... a w ślad za spisami zabitych(tysiące ludzi), wysłał do monasterów kupę kasy, ponieważ modlitwa kosztuje niemało w tamtym czasie... w tamtym miejscu... podobne?

  Dużo to wszystko bardziej skomplikowane panie kolego niż się pozornie wydaje. Podobnie z wikingami, być może panu nie imponują żeglarskie zdolności wikingów, ale oni dawali sobie radę i mimo tego, że "rozpuścili" się w żywiole lokalsów... (niby jakim cudem ludzie o znikomym zapleczu demograficznym mieliby się nie rozpuścić?) pan i wielu innych ludzi, pamiętacie o wikingach nawet niechcący.
  Sarmatyzm a lechityzm i wyjątkowość Polaków.
 • @ikulalibal 22:46:17
  "Jeśli nie ryzykowali wyprawy z powodu chęci zajęcia czyjegoś terytorium,bo nie zajmowali" na pewno pamięta pan kim był Rolf w Normandii... jak pan rozumie pojęcie ekspozycji efektywnej siły militarnej? Może się to komuś przydać? jest to towarem w/g pana wyobrażeń o średniowieczu? Mam wrażenie, że jest pan mimowolną ofiarą mitu wikingów:)... oczywistą jest rzeczą, że złoto kapiące ze szkatuły, fajną jest sprawą, tyle, że rzadką, co sam pan sobie udowodnił... kronikarze o czym mieli pisać i co nagłaśniać... że pięć korców żyta zawinięto z klasztoru i osiem gęsi, czy lepiej brzmi, że "zaginęły" dwa kielichy złote? Wywozili wszystko co miało dla nich jakąś wartość, a co nam wydaje się dziś pewnie bezwartościowe... ale ciekawe, że skąd by nie wyruszali... w/g Rosjan Rurykowicze genetycznie to nadbałtycka Finlandia, ale nie podali parametru na podstawie którego wysnuli wniosek..bardzo chętni do współpracy przy formowaniu jakiegoś organizmu politycznego pomiędzy Słowianami, najnowsze badania genetyczne Piastów- nieśmiałe R1b- kataklizm w Wielkopolsce "rodowej" od lat 20-tych X wieku, nowy układ obronny oparty o olbrzymie grody(5 sztuk) nowego typu nieznane przedtem, skarby srebrnych monet arabskich z regionów o dużym potencjale handlowym w zakupie niewolników... duża ilość zabytków "wikińskich" na ziemiach polskich w tym te sugerujące obecność tych ludzi w warstwie opiniotwórczej, Normandia, Anglia... przypadek?... nie sądzę:)
  Sarmatyzm a lechityzm i wyjątkowość Polaków.
 • @Anna-PK 22:25:40
  I znalazła pani psa, który gdzieś tu w rzece słów był pogrzebany. Pomysłem Skandynawów na rozwiązanie konfliktów "w domu" stał się w krótkim terminie rabunek, w średnim terminie handel, i docelowo w terminie długim kolonizacja... oni jeść chcieli, a nie stroić w szaliki jedwabne i świecidełka. Mit gościa w hełmie z rogami to mit... w domach czekały kobiety, dzieci, starcy i trzeba było myśleć o przyszłości, a nie o orderach.
  Sarmatyzm a lechityzm i wyjątkowość Polaków.
 • @ikulalibal 22:02:45
  Byłby pan tak dobry i czytał, w końcu, ze zrozumieniem? Oczywiście jeśli ma pan jakiekolwiek pojęcie o epoce średniowiecza, to ma pan także pojęcie o powodach dla których ci ludzie wyszli z domów, wsiedli na łódki i odpłynęli. Warto też by pan przypomniał sobie podstawowe informacje o handlu... i pierwszą zasadę, handluje się tym czym się da, niekoniecznie muszą to być rzeczy z marzeń ludzi dwudziestego wieku. Pan na pewno o tym wie, tylko zapomniał, na spinaczach i niewolnikach, robi się dokładnie takie same pieniądze co na jedwabiu, kolorowym szkle i co tam pan sobie wymarzy... problemem Skandynawów nie był, proszę pana chroniczny brak jedwabiu, tylko skok populacji związany z ocieplającym się klimatem, a to zrodziło konsekwencje jakie część z nas zna, a część pisze, że wikingowie bez sensu wojowali w Anglii i zajmowali Normandię, bo tam nie było szklanych kolorowych kuleczek...
  Sarmatyzm a lechityzm i wyjątkowość Polaków.
 • @ikulalibal 20:17:27
  Widocznie i wikingowie coś niekiepsko rozwinęli skoro w 793 roku po omacku czy świadomie jakoś trafili na Lindisfarne, by złupić klasztor. A później wielokrotnie i dużymi siłami wracali by wojować z możnowładcami Anglii... może GPS mieli.
  Sarmatyzm a lechityzm i wyjątkowość Polaków.
 • @ikulalibal 16:37:47
  Faktem jest to co wywołuje skutek... to w temacie rojeń. A mogę kolegę spytać wprost...? napisze kolega jak, w/g kolegi zdania, powinny były się kształtować polskie losy, żeby było koledze dobrze?
  Góra Zyndrama – skojarzenie.
 • @ikulalibal 16:18:38
  Gdy zrobisz jeszcze kilka założeń wstępnych, i rzeczy ponazywasz tak jak je " dziś nazywamy", to wnioski mogą być parokrotnie bardziej "ciekawe". Może kilka zdań o "słowiańskim świecie?:)
  Góra Zyndrama – skojarzenie.
 • @ikulalibal 15:47:00
  Czy przypadkiem "bracia" nie reprezentowali wśród Słowian tego samego Rzymu, który "zniszczył pamięć o naszej cywilizacji"? Późniejsza schizma była wynikiem obiektywnie istniejących różnic, podobnie z niewątpliwie toczącą się rywalizacją, tyle, że działanie misji zachodu to wroga presja Rzymu, a działania misji wschodu to przelot gołębia.

  Jest kolego zabawa, jest i ryzyko, aż dziw bierze, że ta słowiańska potęga, wyposażona w medialne środki, będąca bardziej u siebie niż nie u siebie... nie poradziła sobie z dalekim Rzymem...


  "Rosyjska prawosławna świątynia (...) wzniesiona na najwidoczniejszym miejscu Warszawy jest koniecznością nie tylko dla potrzeby religijnej, ale jest konieczna jako symbol rosyjskiej państwowości w tym kraju, symbol prawosławnej Rosji, której nierozłączną część stanowi Królestwo Polskie"... a tak to się skończyło... wszystko ma swoją przyczynę, prawda?
  Góra Zyndrama – skojarzenie.
 • @MacGregor 12:14:12
  Sz.Pan ma obowiązek rzeczy stare i duże... a już szczególnie stare, duże i kamienne, automatycznie kojarzyć ze Słowianami, inaczej możesz się Pan dorobić ksywy "profesor", co w kręgach ludzi rzucających kamieniami w szkoły, nie jest komplementem.
  Góra Zyndrama – skojarzenie.
 • @Wican 12:12:55
  Czytaj aż zrozumiesz co napisałem.
  Góra Zyndrama – skojarzenie.
 • @MacGregor 10:23:19
  "Coraz smutniejsze jest to, że "żymianie" i "niemieccy jurgiueltnicy" coraz częściej lepiej znają polska prehistorię niż samozwańczy lechici - moze dlatego, zę się douczają, a nie tylko pomstują na KK jak dziecko w piaskownicy?"... z łatwością można sobie wyobrazić, że to właśnie oni są niewyczerpywalnym źródłem inspiracji dla staromaleńkich... a swoją drogą... biorąc te inspiracje poważniej(!)... kilkaset lat presji Rzymu na "Lechię"(zbieżność z AS Roma i Lechią Gdańsk jest przypadkowa), jakkolwiek Rzymianie nie przezywaliby tych wszystkich za kreską... nawet Germanami... obiło się Panu o uszy, wśród dziesiątków tysięcy imion jakie znamy ze spisów obywateli, literatury, prozy i poezji prywatnej, zapisków, z przeproszeniem, na murach toalet... jakieś słowiańsko brzmiące imię jeńca? niewolnika? gladiatora? urzędnika? wodza? zdrajcy? człowieka w służbie Rzymu? kupca? czy w ogóle kogokolwiek o kim Rzymianie mieliby fantazję napisać?... oczywiście do chwili gdy o Wielkiej Lechii nie pamiętają już sami Słowianie, których w Europie i literaturze robi się nagle aż zbyt wielu i wszyscy ważni od razu znani z imienia. Jakieś cokolwiek... zdradzony mąż, zakochana małolata, Senat Rzymu sprzeciwiający się równego traktowania arystokracji słowiańskiej i rodzimej (wielokrotnie Senat burzył się na próby wprowadzania takich praw wobec arystokracji galijskiej dla przykładu)... widział Pan gdzieś, kiedyś, coś takiego?Na tę chwilę najmocniejszym dowodem na istnienie cywilizacji słowiańskiej w starożytności jest brak archeologicznych dowodów na jej nieistnienie? Z trudem mogę sobie wyobrazić "górali" wyposażonych w zdolność układania bloków kamiennych, zajadających cienkie zupki z gliniaków lepionych ręcznie i standardowo odpoczywających po pracy w ziemiankach.
  Góra Zyndrama – skojarzenie.
 • @Andrzej Tokarski 19:23:51
  Panu się zdaje, czy Pan wie na pewno, że te lodowce, które teraz "topią" się w oczach, były tam gdzie się topią od zawsze?... nie, nie były i fakt ich nieistnienia był mniej więcej tak decydujący dla życia, jak fakt ich powstania, i istnienia. Pan powinien wiedzieć, że pod lodem tych odchodzących od nas lodowców znajdujemy rzymskie drogi i tysiące ludzi zajmuje się dziś zdziwieniem jakim cudem rzymianie mogli mieć aż takie fanaberie, by swoje drogi budować pod lodem lodowców, a krzyżacy w Gdańsku sadzić winnice.... księgowi podali już do wiadomości ogółu, że elementarne przygotowanie "ludzkości" na "powszechne i niemożliwe do powstrzymania" zmiany klimatyczne, będzie w pierwszych dziesięcioleciu latach kosztowało 1,8 tryliona dolarów.. parę złotych na dalszą debiloidyzację na pewno się z tego wykroi.
  Dlaczego musimy walczyć z kryzysem klimatycznym?
 • @Wican 18:53:42
  Szanowny komentatorze, masz elementarne problemy ze zrozumieniem tekstu.. poza innymi licznymi deficytami. Gdybyś mimo tego chciał coś napisać... to najpierw zrozum, to co przeczytałeś.
  Co robić cz 2.
 • @Lotna 17:18:53
  Wsiądź w małego fiata i zajedź drogę tirowi... "Sprawa odszkodowań - i roszczeń dla osób fizycznych dawno została przez rząd polski zaspokojona..." w stosunku do obywateli USA i 11 innych państw... autor artu bardzo często postukuje grę w realizm polityczny... i ma rację... jeśli sam zgodzi się z faktem, że ta gra dostępna jest dla każdego.
  Co robić cz 2.
 • @Wican 14:56:39
  Czy to jest twój sposób na dyskurs... próbujesz obrazić każdego kogo nie rozumiesz? Autor zacytował słowa z których nie wynika nic nadzwyczajnego... to że Żydzi czegoś chcą i wywierają presję jest normą, nawet jeżeli chcą rzeczy absurdalnych, ale akurat słowa sekretarza stanu nie mówią o tej opcji, a o zupełnie zgodnym z prawem domaganiu się zwrotu mienia osób poszkodowanych przez Niemców. Strat w Polsce nie poniosły osoby prawne jakimi są współczesne amerykańskie organizacje żydowskie, tylko osoby fizyczne.
  Co robić cz 2.