Gorące tematy: Ruch Oporu 2020 Antypartia Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze BrdarowaGrapa

 • @Ziut 15:05:48
  "Na tym skończyłem czytanie notki"
  Ja także.
  Domniemam,
 • Pytanie
  "Nie podaję na razie nazwiska tego senatora, ale tylko do czasu. Dajmy mu czas na refleksję."

  Wytłumacz mi, po co ta cała konspiracja, skoro rewelacje które tutaj podajesz (a przynajmniej to co stanowi ich meritum) w tym także nazwisko senatora PiS - Jana Dobrzyńskiego, Newsweek podał ponad miesiąc temu ?

  Pozdrawiam
  O czym szumią wierzby w Janowie Podlaskim
 • @Daro 23:23:03
  "I to żeby było ciekawe, pańszczyzna była akordem, gdyż ustalona był określony obszar który trzeba było obrobić by móc mieć odpracowany jeden dzień. W przypadku orki własnymi wołami był to jeden łan."

  Orzesz 1 łan ziemi i masz odpracowany jeden dzień :)
  Doprawdy niezły układ jeśli weźmiemy pod uwagę, że najczęściej spotykany łan mniejszy to około 17 hektarów, natomiast orka jednego hektara ziemi, ciągnikiem wyposażonym w pług dwuskibowy zajmuje, zależnie od klasy ziemi od 3 do 4h :)

  Pozdrawiam
  O koniecznosci przywrócenia pańszczyzny.
 • @trybeus 06:01:25
  "no i to może wyglądać tak...ja daje Tobie 100euro pod postacią broni maszynowej, a Ty mi za 100 PLN buty...do podzelowania :))
  ..takie swapy chyba były robione z Sovietikusami, my im parowozy, oni nam konewki :)))albo cóś takiego"

  Dobre :)
  Nie mniej jednak tu chodzi o linię kredytową w formie swapu, także albo kasa albo zabawa oprocentowaniem, nie wiem - szczegółów nie znam.
  Tak czy inaczej, zapewniam, że w tej kwestii jestem co najmniej tak samo sceptyczny jak Ty :)

  Pozdrawiam
  Maciek
  Prezydent Duda pożyczył Poroszence 4 miliardy złotych...
 • @trybeus 21:11:41
  Trybeusie, z przykrością przyznaję, że Zbójnicki Psiak ma rację, swap to nie jest pożyczka a wymiana.
  Upraszczjąc - Ja daję Tobie 100 €, Ty mi tyle samo, ale w PLN.
  Za pół roku, Ty mi oddajesz 100 € a ja Tobie tyle samo w PLN-nach.
  Dobrze rozegrany (w co niestety wątpię) swap może przynieść Polsce korzyść, źle stratę :)
  Tak czy inaczej, "pożyjom uwidim"

  pozdrawiam
  Maciek
  Prezydent Duda pożyczył Poroszence 4 miliardy złotych...
 • @Lotna 05:27:08
  "Nie za bardzo rozumiem, jakie korzyści mają z tego wypłynać dla Polski"
  Nie pisałem że Polska będzie miała z tego tytułu jakieś korzyści, tylko że "swap" nieco zmienia postać rzeczy.

  Pożyczka to pożyczka. Dajemy im kasę z nadzieją, że może nam ją kiedyś łaskawie zwrócą, co jak słusznie zauważyłaś w chwili obecnej jest raczej mało prawdopodobne.
  Natomiast swap to wymiana. My im dajemy na jakiś czas € (lub PLN) a oni nam równowartość hrywien. W dniu zapadalności my im oddajemy hrywny a oni nam € (PLN), co jest ze strony "ich" oczywiście tak samo prawdopodobne jak zwrot pożyczki :)

  Wszystko zależy co Polska z tymi hrywnami zrobi i jak bardzo hrywna straci na wartości w stosunku do € (PLN).
  Jeśli Polska je jak najszybciej "zmaterializuje", np. poprzez zakup ukraińskich towarów czy surowców a wartość hrywny sięgnie dna, to nam zostaną towary (surowce) a pożyczkę spłacimy przysłowiową "czapką drobnych".

  Wszystko oczywiście w uproszczeniu i teorii, bo przecież praktyka wskazuje, że niepojetym jest aby Polska zarabiała na "bratnim" narodzie
  Ukraina znowu ponad wszystko.
 • Proszę podać tytuł komentarza
  Zdecydowanie nie jestem zwolennikiem finansowania Ukrainy i w zasadzie zgadzam się z całością wpisu (5 *) ale z informacji jakie znalazłem na Ukraina Todaj wynika, że tu nie tyle chodzi o pożyczkę czy kredyt a tzw swap walutowy. Jeśli to prawda, to jakby nie patrzeć nieco zmienia postać rzeczy.
  "Negotiations between the head of Ukraine's Central Bank, Mrs. Gontareva, and the head of Polish (Central) Bank, Mr. Belka, have been held. Agreements have been reached, I was informed of that by the head of Central Bank and we assist in all possible ways for the opening of a credit line - swap for the amount of 4 billion zloty or one billion euro. And it, without any doubt, will contribute to commerce between Ukraine and Poland"

  Pozdrawiam
  Maciek
  Ukraina znowu ponad wszystko.
 • Biała Podlaska
  Urodziłem się i wychowałem w Białej Podlasce i za żadne skarby nie mogę sobie przypomnieć aby istniała tam jakaś "zauważalna" mniejszość białoruska, co zresztą wydaje się dość logiczne jeśli tylko weźmiemy pod uwagę, że w spisie powszechnym z 2011 roku w całym województwie lubelskim, białoruską narodowość zadeklarowało niecałe 300 osób ...
  Bialorusinów jest owszem sporo, ale w sąsiednim Podlaskim i tak sobie myślę, że infantylny animator tekstu dla niemieckiej gazety, bezreflejsyjnie albo też i celowo scedował "podlaskę" na "podlaskie" ...

  Pozdrawiam
  Maciek
  Antypolski amok w niemieckiej prasie.
 • @lchlip 21:01:55
  I debata nad tym wnioskiem, oficjalnie z braku czasu, jak najbardziej słusznie, nie została podjęta.
  Dokładnie z tego samego powodu, nie powinno się w chwili obecnej podejmować żadnych wiążących ustaleń w temacie uchodźców - niech zmierzy się z tym kolejny rząd i niech kolejny rząd ponosi konsekwencje swoich decyzji.
  Jeśli decyzje podejmie obecny, przyszły będzie mówił - "ale to nie my - to oni".
  Paradoksalnie PO, nie wykorzystuje doskonałej wymówki jaką są wybory aby nie drażnić wyborców i nie być w przyszłości obarczaną winą za nieprzemyślane decyzje.
  Ba, robi coś dokładnie odwrotnego.
  Stara się podrzucić następcom śmierdzące jajo, które wróci do nich jak bumerang.
  Chyba, że nie o wyborców chodzi, a o stołek w Brukseli - to, poniekad rozumiem.
  Pan Prezydent na dywaniku u Prezesa
 • @lchlip 06:56:59
  Tak do końca nie rozumiem po co rozmawiać o problemie uchodźców z rządem który, jak wszytko wskazuje, za miesiąc przestanie istnieć ?
  W miesiąc i tak problemu się nie rozwiąże, chyba, że chodzi o podrzucnie następcom kukułczego jaja.
  Pan Prezydent na dywaniku u Prezesa
 • @interesariusz z PL 14:59:06
  Z danych dostępnych w SPWiK wynika, że w przypadku zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierowców, sprawstwo rozkłada się mniej więcej po połowie na trzeźwych i nietrzeźwych (w poprzednim roku było to, o ile dobrze pamiętam 52 do 48% na korzyść nietrzeźwych), przy czym trzeba uwzględnić fakt, że w przypadku trudności z ustaleniem sprawcy, wina jest zazwyczaj cedowana na nietrzeźwego.
  Utajnienie kosztów, zakrawa na zdradę?
 • @maharaja 10:17:20
  Z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji, wynika, że liczba zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców (wbrew obiegowej opinii nie zawsze nietrzeźwy jest sprawcą) nie przekracza 5%.
  Owszem nietrzeźwi częściej zadają ofiarom ciężkie obrażenia a także częściej powodują śmierć ofiar i samych siebie ale ogólnie zdarzeń z ich udziałem jest znacznie mniej, co jest zresztą logiczne, ponieważ liczba kierujących pod wpływem alkoholu w liczbie wszystkich kierujących jest relatywnie niewielka.
  Utajnienie kosztów, zakrawa na zdradę?
 • Parafrazując popularny dowcip ...
  Pewnego kwietniowego popołudnia 1949 roku, przebywający w amerykańskiej strefie okupacyjnej w Niemczech, Michailo Duda przeczytał depeszę - Gratulujemy urodzenia syna. Rozczulił się i wzruszył a łzy naplyneły mu do oczu, wszak od września 1947 nie było go w Polsce ...

  P.S.
  Ja oczywiście zdaję sobie sprawę, ze jeśli daty nie pasują do teorii to tym gorzej dla dat.
  Bronek-Kukiz-Duda jest Polsce winien 100 mln za 6.9.2015
 • bla bla bla
  //Pytanie brzmi...który z panów z tego okręgu dostanie się do parlamentu ?//
  Malinowski, o ile tylko zadeklaruje w kampanii wyborczej, że zrobi porządek z Brunerem :)

  P.S.
  Wszelkie tego typu dywagacje są w gruncie rzeczy pozbawione sensu, ponieważ obecna ordynacja daje potencjalnemu "Brunerowi" znacznie większe możliwości aniżeli JOW-y.
  Po co zastraszać wyborców, czy też wydawać pieniądze na kolorową kampanie, skoro za tą samą lub nawet mniejsza kasę, można pozyskać "frenda" w postaci jednego z liderów rządzącej Partii i dostać znacznie więcej, jednocześnie nie "maczając" się w cuchnącym bagnie eufemistycznie zwanym polityką ?

  Niestety, ordynacja jednomandatowa w przeciwieństwie do większościowej, ma dla ewentualnych kombinatorów z wypchanym portfelem, tę zasadniczą i niewątpliwie przykrą wadę, że w tej pierwszej trzeba przekupić większość wyborców, a w tej drugiej - lidera partii :)
  Czy aby czasem ktoś nas nie wkręca w JOW-y ?
 • @interesariusz z PL 22:52:56
  //Dla mnie wygraną jest głosowanie na programy, a nie na ludzi.//

  Nie wiem, może się mylę, ale coś mi się tak wydaje, że zasadniczą różnicą w tej kwestii pomiędzy ordynacją większościową a jednomandatową jest to, że w tej pierwszej głosujesz na program lidera\liderów bytu o nazwie partia polityczna, bezrefleksyjnie scedowanego na pozostałych członków ugrupowania, niezależnie od tego czy im się ten program podoba czy też nie, natomiast w drugim na program konkretnego kandydata.
  Dość andronów o wadach JOW
 • @bez kropki 06:55:07
  Nie istnieje cywilizowany Kraj "JOW" w którym wybory Izby Wyższej Parlamentu odbywa się przy pomocy JOW.
  Przypuszczam, że ktoś kto wpadł na pomysł wprowadzenia JOW-y w wyborach do Senatu w Polsce, doskonale wiedział, że zostaną one (wybory) zdominowane wyborami do Sejmu i w rezultacie uzyskny zostanie efekt kompletnego "zabetonowania" Izby Wyższej , co z jednej strony niesie korzyść w postaci większej liczby kolesi na stołkach a z drugiej jest doskonałym argumentem w dyskusji ze zwolennikami JOW.
  JOW to Polak z każdego powiatu!
 • @Jan Paweł 19:04:07
  Jaja sobie robisz ?
  Putin handluje ludźmi ... a Ukraińcy pożerają niemowlęta?
 • @Kula Lis 62 07:19:43
  „Nie bój się o swoją skórę, bój się o swój honor”
  Tak sobie myślę, że gdyby redaktorzy nadgazety znali znaczenie ostatniego słowa maksymy - to by z całą pewnością nie umieścili jej w artykule, ponieważ umieszczenie jej, to trochę jak strzał sobie w kolano.
  Co się dzieje na Ukrainie - 03.07.2015.
 • @autor
  "Tak więc przy identycznej frekwencji i wynikach, przy ordynacji JOW-ów partia Kukiza zdobywając 21 % głosów w skali kraju nie wprowadziłaby do knessejmu ani jednego kandydata."
  Obawiam się, że w przypadku JOW-ów i ordynacji większościowej z założenia nie ma możliwość przeliczenia poparcia danego ugrupowania w skali kraju na liczbę mandatów.
  Krajobraz po inscenizowanej bitwie
 • @Repsol 21:45:58
  Projek "Armata" to nie jest tak do końca projekt jedynie czołgu a zasadniczo koncept rozwoju wspólnej platform podwozia gąsienicowego o dużych możliwościach modyfikacji.
  Na bazie tego projektu, z całą pewnością powstał T-14, a także ciężki bojowy pojazd piechoty T-15 (oba zostały zaprezentowane na defiladzie w moskwie).
  Konieczne będzie, spalimy wszystko - mówi ukraiński polityk