Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze jan

 • Jezus jest Mesjaszem [Dzieje Apostolskie 7-37 ,2-13]
  Rabin: Jezus to Mesjasz
  26 maja 2007 | Świat | PZ
  źródło: Nieznane

  323435

  IZRAEL Rabin: Jezus to Mesjasz Jeden z najbardziej szanowanych rabinów napisał przed śmiercią list, w którym ujawnił imię Mesjasza. Według niego brzmi ono Jeszua - Jezus. Żydzi są w szoku

  W pogrzebie zmarłego w zeszłym roku rabina Icchaka Kaduriego wzięło udział 300 tysięcy ludzi. Gigantyczny kondukt żałobny przeszedł ulicami starej Jerozolimy. Mówiono wówczas, że odszedł jeden z najważniejszych żydowskich duchownych XX wieku. Miał -według różnych źródeł - od 106 do 118 lat.

  Jego współpracownicy od dawna mówili, że Kaduri miał wizję, podczas której rozmawiał z Mesjaszem. Na krótko przed śmiercią rabin postanowił ujawnić jego imię....

  Jicchak Kaduri
  Przejdź do nawigacji

  Jicchak Kaduri
  Ilustracja
  Data urodzenia ok. 1900
  Data śmierci 2006
  Miejsce pochówku ?↗
  Wyznanie judaizm
  Multimedia w Wikimedia Commons

  Jicchak Kaduri (ur. ok. 1900 w Iraku, zm. 28 stycznia 2006 w Jerozolimie) – rabin ortodoksyjny, kabalista.
  Życiorys

  Urodził się w Bagdadzie lub Basrze, na terenie Iraku, wówczas wchodzącego w skład Imperium osmańskiego; data urodzenia nie jest znana, przypada prawdopodobnie na koniec XIX wieku (podawane są daty w przedziale 1891–1905). Kształcił się m.in. pod kierunkiem rabina Bena Ish Haiego (zm. 1909) w Jerozolimie. Przez pewien czas służył w armii brytyjskiej jako tłumacz. W 1922 powrócił do Jerozolimy i kontynuował naukę w szkołach rabinackich. W jesziwie Porat Yosef był uczniem rabina Salmana Eliyahu, ojca późniejszego głównego sefardyjskiego rabina Izraela Mordechaja Elijjahu.

  W 1948 przeniósł się ze Starego Miasta w Jerozolimie do dzielnicy Bucharim. W 1960 stanął na czele jesziwy Porat Josef, później prowadził jesziwę Nachalat Jicchak. Zyskał sławę jednego z najwybitniejszych współczesnych kabalistów i znawców Tory. Szczególnym szacunkiem był otoczony wśród Żydów sefardyjskich, rozpowszechniane były jego wizerunki z błogosławieństwem.

  Cieszył się szacunkiem sił politycznych Izraela. Partia Szas przypisywała swój sukces wyborczy w 1996 modlitwom i amuletom Kaduriego; podobny wpływ Kaduri miał mieć na wybór Moszego Kacawa na prezydenta Izraela w 1999. W 1997 rabin wezwał króla Jordanii Husajna do działań na rzecz pokoju w regionie; doszło nawet rok później do spotkania rabina z królem Jordanii, znanym z wielu działań wymierzonych w Izrael.

  Zmarł na zapalenie płuc w wieku ponad 100 lat, po dłuższym pobycie w szpitalu. Prezydent Kacaw we wspomnieniu pośmiertnym nazwał go „jednym z największych izraelskich rabinów”, w pogrzebie wzięło udział ponad 100 tysięcy osób. Kaduri miał licznych uczniów, nie wiadomo natomiast, czy pozostawił dzieła pisane.

  Napisał przed śmiercią list, w którym ujawnił imię Mesjasza. W 2007 roku, ponad rok po śmierci rabina, otworzono list, w którym rabin zapisał imię Mesjasza. Według niego brzmi ono Jeszua - Jezus[1].

  Był dwukrotnie żonaty; po śmierci pierwszej żony Sary w 1990, mimo podeszłego wieku ponownie się ożenił, zgodnie z tradycją żydowską nakazującą mężczyźnie posiadać żonę.
  Ogólnoświatowa Modlitwa Żydowska z 21 lutego 2021 r.
 • Sluchaj Izraelu JHWH Jest Jeden i nie ma poza Nim innego Boga [Pwt .P 6-4 , 4 -36 ]
  Jezus jest przyobiecanym Mesjaszem [Izajasz - 53 rozdział ] Jednak żydowscy rabini wbrew panującym ,,prawdą,, i doktryną oraz obowiązującej teologi kościoła katolickiego i kościołów z niego sie wywodzących mają racje w problemie rozumienia tego najważniejszego zagadnienia -JHWH Jest Jeden. Jezus nigdy nie czynił sie równym JHWH . IDĘ DO OJCA BO OJCIEC JEST WIĘKSZY ODE MNIE .[jana14-28 , Jana 17 -3 ,Jana 20-17 ] Jak to możliwe że tak oczywiste ,logiczne ,proste, prawdy mogly zostac tak opacznie zrozumiane . Jest tylko jedno wytłumaczenie to dzieło szatana który zaslepil umysly ludzi [Rzymian 1- 23 by odsunać ich od prawdy
  Ogólnoświatowa Modlitwa Żydowska z 21 lutego 2021 r.
 • Przyjdz królestwo Twoje Badz wola Twoja , ,, Szukajcie krolestwa Bożego a wszystko inne bedzie wam dodane ,,
  Stanie się na końcu czasów,
  że góra świątyni Jahwe
  stanie mocno na wierzchu gór
  i wystrzeli ponad pagórki.
  Wszystkie narody do niej popłyną,
  3 mnogie ludy pójdą i rzekną:
  «Chodźcie, wstąpmy na Górę Jahwe
  do świątyni Boga Jakubowego!
  Niech nas nauczy dróg swoich,
  byśmy kroczyli Jego ścieżkami.
  Bo Prawo wyjdzie z Syjonu
  i słowo Jahwe - z Jeruzalem».
  4 On będzie rozjemcą pomiędzy ludami
  i wyda wyroki dla licznych narodów.
  Wtedy swe miecze przekują na lemiesze,
  a swoje włócznie na sierpy.
  Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza,
  nie będą się więcej zaprawiać do wojny.
  5 Chodźcie, domu Jakuba,
  postępujmy w światłości Jahwe

  cytaty za Biblia Tysiaclecia wyd 2 1971
  Szukajcie bo inaczej wszystko bedzie wam zabrane ! J
  Upadek czy rozwój ?
 • @ Jima-Hurbert Marcuse ,,CZLOWIEK JEDNOWYMIAROWY ,, .To ksiazka dla ciebie na poczatek twej przygody z prawda..
  Nie bardzo cie rozumiem,jesli podejmujesz dyskusje to nie mozesz mi komunikowac ze nie bedziesz mnie czytal i tracil czas na to co mam do powiedzenia w sytuacji gdy ty wychodzisz z incjatywa i uwagami do tego co napisalem.to oczywisty wniosek logiczny. Jesli wiec potrafisz troche myslec to po prostu nie komentuj tego co napisalem bo w ocenie wielu czytelnikow bedziesz uchodzil za osobe raczej malo swiadoma tego co mowi i pisze.co rownoznaczne bedzie z uwaga Franka Ganka ze nie rozumiesz sam siebie . Twoja malo inteligentna proba dyskredytacji tego co napisalem swiadczy raczej o malym poziomie twej wiedzy i generalnie taki tez jest wydźwięk twoich wiekszosci wpisow jakie przegladnełem w tym artykule . generalnie nie masz zadnych uksztaltowanych pogladow,pomiszanie szarosci z konformizmem dziwne jest wiec co najmniej ze z takiej plaszczyzny probujesz obalac czyjs punkt widzenia nie majac zadnych narzedzi poznawczych by je zakwestionowac. Jednowymiarowosc jaka zaprezentowales swymi wpisami stoi w razacej sprzecznosci z byciem swiadomym czlowiekiem .twoje wiec stwierdzenie ze ,,sluchasz siebie ,,czy tez masz czas dla siebie ,, to logiczne kuriozum. oczywiscie nierdostrzegalne z twego poziomu wiedzy.Stad tez twoja pewnosc siebie wyrosla z pychy i braku pokory.Wybacz tez ze odniose sie do twej deklaracji wiary .To co napisales to poziom przedszkola zachecam wiec do studium Bibli bys zrozumial jak daleko jestes od prawdy i rozumienia . Na poczatek twej drogi do rozumienia swiata polecam ci ksiazke Hurberta Marcuse ,,CZŁOWIEK JEDNOWYMIAROWY,, Może gdy sie przerazisz swa ignorancja wtedy wejdziesz na droge szukania prawdy bo na dzis to jestes takim kowalskim wyedukowanym na wielkim ekranie swego telewizora jak zauważył jeden z komentujacych.
  Dekalog dramatów przyszłości. Wstęp.
 • @Jima -czy dąrzenie do prawdy jest motywem twego oburzenia..
  Portal na jakim sie znalazłeś i to co sie tu pisze to próby znalezienia rozwiazań dla sytuacji właściwie bez wyjścia w jakiej znalazla sie ludzka cywilizacja ktora mozna najpelniej opisac slowami Biblii ,,Ciemność okrywa ziemie i gesty mrok spowija ludy,, [Izajasz 60-2 ] Niestety rozwiązania lezace poza obszarem pierwotnych przyczyn nie sa juz w stanie niczego naprawic i zmienic na lepsze. Sposob spostrzegania świata ogolnie przyjety jaki i ty reprezentujesz na dzis a co udowadniasz swym wpisem to najkrótsza juz droga do zupełnego upadku i destrukcji i dehumanizacji swiata ludzi Wskazuję na Biblie i jej prawdziwy przekaz zwiazany z imieniem JHWH jako przyszly fundament Nowej Ziemi . Przykro mi że burzy to twój system wyobrażeń bo ,niezależnie jak jestes do nich przekonany z cała pewnoscia jest fałszywy i nie oparty o prawdę. Obietnica jaka wypowiedzial Jahwe do Jakuba jest jedyna nadzieja i rozwiazaniem problemow ludzkości w kazdym obszaze życia. Wyjscia 28-13 -A oto Jahwe stal na jej szczycie i mowil,,Ja jestem Jahwe ,, Bóg Abrahama Izaka I Jakuba .Ziemie na której leżysz dam tobie i twemu potomstwu a potomstwo twoje bedzie tak liczne jak proch ziemi ty zas rozprzestrzenisz sie na wschod i zachod północ i poludnie wszystkie plemiona ziemi otrzymaja blogoslawienstwo przez ciebiei przez twych potomków .nie opuszcze cie dopóki nie spelnie tego co ci obiecuje ,, Obietnica jaka dal Jahwe ustami swego sługi Jezusa jest jedyna nadzieja ludzkości,jest nia Krolestwo Boże ktore unicestwi w czasie wlasciwym wszelkie niedoskonale ludzkie projekcje rzeczywistości . czytaj wiec Biblie bo twoje słowa wskazuja ze znasz ja bardzo słabo. Czy z drżeniem czcisz slowo Jahwe ...Pozdrawiam

  Słuchajcie słowa Jahwe,
  którzy z drżeniem czcicie Jego słowo.
  Powiedzieli bracia wasi, którzy was nienawidzą,
  którzy was odpychają przez wzgląd na moje imię:
  "Niech Jahwe pokaże swoją chwałę,
  żebyśmy oglądali waszą radość".
  Lecz oni okryją się wstydem. Izajasz 66

  Przepowiednie o rzeczach przyszłych

  18 A Ja znam ich czyny i zamysły. Przybędę, by zebrać wszystkie narody i języki; przyjdą i ujrzą moją chwałę. 19 Ustanowię u nich znak i wyślę niektórych ocalałych z nich do narodów Tarszisz, Put, Meszek i Rosz, Tubal i Jawan, do wysp dalekich, które nie słyszały mojej sławy ani nie widziały mojej chwały. Oni ogłoszą chwałę moją wśród narodów.
  20 Z wszelkich narodów przyprowadzą jako dar dla Pana wszystkich waszych braci - na koniach, na wozach, w lektykach, na mułach i na dromaderach - na moją świętą górę w Jeruzalem - mówi Pan - podobnie jak Izraelici przynoszą ofiarę z pokarmów w czystych naczyniach do świątyni Pana. 21 Z nich także wezmę sobie niektórych jako kapłanów i lewitów - mówi Pan.
  22 Bo jak nowe niebiosa i nowa ziemia,
  które Ja uczynię,
  trwać będą przede Mną - wyrocznia Pana -
  tak będzie trwało wasze potomstwo i wasze imię.
  Dekalog dramatów przyszłości. Wstęp.
 • @ Krzysztof Wojntas -Bładzisz JHWH jest Bogiem chrzescijan Ten sam Niezmienny Istniejacy Obecny
  Panie Krzysztofie niezbyt uważnie czytasz Jahwe jest Bogiem chrześcijan inny punkt widzenia to skutek herezji w której przesunieto JHWH na drugi plan w to miejsce wstawiając osobe Jezusa Ta błedna pojawila sie juz w pierwszym wieku n.e o czym przestrzegal Apostol Pawel [List do Rzymian 1-21..Ponieważ choć Boga poznali nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali lecz znikczemnieli w w swoich myślach i zaćmione zostało ich bezrozumne serce . Podając sie za mądrych stali sie głupimi zamienili chwale niezniszczalnego Boga na podobizny człowieka,, Tesolniczan 2 ..przyjdzie najpierw odstepstwo i objawi sie czlowiek grzechu syn zatracenia który sie sprzeciwia i wynosi ponad wszystko co sie zwie Bogiem,, Tymoteusza 4 -5 ,,Przyjdzie bowiem chwila gdy zdrowej nauki nie zniosa ale znajda sobie nauczycieli slowa wedlug własnych pożądań beda sobie mnożyli nauczycieli .beda sie odwracali od sluchania prawdy a obrócą sie ku zmyślonym opowiadaniom,, Dobitnie stwierdzil że Bogiem chrzescijan jest ten sam JHWH którego poznali izraelici Piotr w mowie jaka zapisano w Dziejach Apostolskich 3-13 ,,Bóg naszych ojców Bóg Abrahama Izaka i Jakuba,wsławił swego sługę Jezusa którego wy sie zaparliscie ,, Dzieje 7--31 ,,Ten wlasnie Mojżesz powiedzial do potomkow Izraela ,,Proroka jak ja wzbudzi wam Bóg sposród braci waszych,, Z samej logiki wynika wniosek ze Jahwe ktory objawił sie Izraelowi i kierowal jego historia jest w swej istocie niezmienny i dalej ten sam. A Jezus jest zapowiedzianym Mesjaszem i wiernym wykonawca jego woli . Ewangelia Jana 20-17,,Rzekl do niej Jezus nie zatrzymuj mnie jeszcze bowiem nie wstapilem do Ojca mego i Ojca waszegooraz do Boga mego i Boga waszego,, Jana 14 -28 ,,Idę do Ojca bo Ojciec jest wiekszy odemnie ,, Zekl Jezus ,, A to jest życie wieczne aby poznali Ciebie Jedynego prawdziwego Boga oraz tego którego poslałes Jezusa Chrystusa . ,, Słuchaj Izraelu Jahwe jest naszym Bogiem-Jahwe Jedyny .Bedziesz milowal swego Boga Jahwe z calego swego serca z calej swej duszy ze wszystkich swych sił ,, Księga Powtórzonego Prawa 6-4. .,,Widziales to wszystko bys poznal że Jahwe jest Bogiem a poza Nim nie ma innego ,, [Pwt. Pr 4-35]
  Dekalog dramatów przyszłości. Wstęp.
 • Autor - Pamietajmy ze czas obecny to okres gniewu Jahwe a brak prawosci dotyczy nas wszystkich
  Potem Jahwe skierował to słowo do Zachariasza: 9 «To mówi Jahwe Zastępów: Wydawajcie wyroki sprawiedliwe, okazujcie sobie wzajemnie miłość i miłosierdzie. 10 Nie krzywdźcie wdowy i sieroty, cudzoziemca i biednego! Nie żywcie w sercach waszych złości względem bliźniego!» 11 Ale oni nie chcieli słuchać. Przybrali postawę oporną i zatkali uszy, aby nie słyszeć. 12 Serca ich stały się twarde jak diament - nie zwracali uwagi na Prawo i na słowa Jahwe Zastępów, którymi napominał przez Ducha swojego za pośrednictwem dawnych proroków. I Jahwe Zastępów zapłonął wielkim gniewem. 13 I tak się stało: «Ponieważ oni nie słuchali, kiedy wołałem - i Ja nie wysłucham, kiedy oni wołać będą - mówi Jahwe Zastępów5.
  Dekalog dramatów przyszłości. Wstęp.
 • Jest nadzieja- JHWH przywroci narodą wargi czyste.... z prawdy wyrosnie dobro i pokój
  Obietnice mesjańskie

  9 Wtedy bowiem przywrócę narodom wargi czyste,
  aby wszyscy wzywali imienia Jahwe
  i służyli Mu jednomyślnie.
  10 Z tamtej strony rzek Kusz
  wielbiciele moi, Córa5 z moim rozproszonymi, dar Mi przyniosą.
  11 W dniu tym
  nie będziesz się wstydzić wszystkich twoich uczynków,
  przez które dopuściłaś się6 względem Mnie niewierności;
  usunę bowiem wtedy spośród ciebie
  pysznych samochwalców twoich
  i nie będziesz się więcej wywyższać
  na świętej mej górze.
  12 I zostawię pośród ciebie lud pokorny i biedny,
  a szukać będą schronienia w imieniu Jahwe
  13 Reszta Izraela nie będzie czynić nieprawości
  ani mówić kłamstwa.
  I nie znajdzie się w ich ustach zwodniczy język,
  Sofoniusza 3-9]

  Szukajcie Jahwe , wszyscy pokorni ziemi,
  którzy pełnicie Jego nakazy;
  szukajcie sprawiedliwości, szukajcie pokory,
  może się ukryjecie w dzień gniewu Jahwe
  [Sofoniusza2-2 biblia tysiaclecia wyd 2 1971].
  Dekalog dramatów przyszłości. Wstęp.
 • Ps do tekstu,,Żyjmy Prosciej,,
  W kwestii wielkosci struktur i sposobu organizacji spoleczenstwa niezbyt precyzyjnie ujołem problem .Oprę sie o przykład .Przed kilkudziesiecima laty wiele kobiet same piekly chleb na wsiach dla swej rodziny. .Byla wiec to sytuacja ze w jednej wiosce wiele osob jednoczesnie podejmowalo te same czynnosci to jest przygotowanie ciasta i cala organizacja pieczenia polaczona znabyciem maki , rozpaleniem pieca i nagrzaniem go do wlaciwej temperatyury.Juz sama analiza kwesti energetycznej nie wypada pozytywnie bo entropia energi i czasu poswieconego pokazuje mala efektywnosc takich indywidualnych dzialan. Na poziomie lokalnym wlasciwszym bylo by dzialanie w ramach lokalnych grup ludzkch. Mimo wszystko te socjalistyczne GEesy z lokalna produkcja [ chleb byl wspanialy w stosunku do tego co obecnie nazywamy chlebem] byly dobrym sposobem organizacji. Dzis piekarnie walcza o klienta o dziesiatki a i setki kilometrow od swych siedzib paliwa ,ludzie sprzet to nie jest madra organizacja ele na dzis niestety akceptowana.......... We wielu innych obszarach jest dzis podobnie w przemysle mleczarskim w stosunku do czasow komuny mozemy mowic o bezmyslnosci przetwory mleczne przemieszcza sie z jednego konca polski na drugi w czasach komuny we wiekszosci powiatow by;ly lokalne mleczarnie .obecnie w sasiedniej wiosce rolnicy produkuja mleko na eksport do Niemiec odległość do granicy tylko to 120 km...temat rzeka ....
  The Dead Game - remmanenti nei paradigmati
 • Prawo wyjdzie z Syjonu a slowo Jahwe z Jeruzalem dopiero wtedy przekuja miecze na lemiesze a wlucznie na sierpy.
  Z dnia na dzień coraz bardziej przekonuję sie ze nawet gdyby doszło do wymiany elit i osob na szczytach wladzy to i tak niewiele to zmieni bo problemy w jakie zabrnęła ludzkość sa wrecz niemozliwe do rozwiazania w sposób nacechowany harmonia i porozumieniem ,
  Struktury jakie budowaliśmy setki jak nie tysiace lat w oparciu o złe intencje i założenia uniemożliwiają przekształcenie ich w sposob wolny od walki ktora jest skladowa calej historii ludzkości,
  by potem osiągnąć jakis poziom stabilnośći i rownowagi Wymagalo by to jednosci w ramach calej cywil;izacji liczacej 7 miliardow ludzi . Znalezienia konsensusu w wielu fundamentalnych kwestiach
  tyczących sposobu patrzenia na swiat i życie wydaje sie niemozliwe .Ta różnorodność spojrzeń w ocenie wiekszośći jest czyms pozytywnym i rozwojowym ale jednocześnie ta różnorodność pogladow nie pozwala osiągnąć
  tego co nazywamy jednościa w kwestiach fundamentalnych bo zawsze ktos bedzie kwestionowal rozwiazania innych nawet jesli bedą oparte o zasade dobra wspólnego tym samym nie bedzie końca.różnicy zdan w kwestiach waznych ale i banalnych wplywajacych na stan świata poprzez swą masowośc.. Celem wszystkiego musi byc prawda w ktorej nie ma rozdwojenia A w tej kwesti ilu ludzi tyle prawd. Jeśli doszlo by do zmiany osob na wysokich szczeblach zarządzania
  globalnymi strukturami to czy zeczywiście nowe osoby beda wolne od tych wszystkich negatywnych cech jakie zbudowały poprzedni system . Czy jest w ogule mozliwe patrząc na polityke możliwość wyłonienia z gaszczu ludzkiego osob prawych i madrych A gdyby nawet to czy wiekszosc zaakceptuje ich decyzje .Najczesciej do wladzy dochodza osoby o duzej dynamice ale nie zawsze szlachetne. Nawet gdyby nastapilo załamanie systemu z przyczyn strukturalnych [zbyt wysoki poziom zlozoności -teoria systemow ] czy tez bylo by to wysterowane celowo to taki upadek tylko zaostrza walke i wylania raczej osobnikow ,,silnych ,,jako przywodcow grup ludzkich bardziej niz madrych i w takiej wiec wersji tez nie mozna liczyc na ludzka mądrosc wynikajaca z tragizmu doswiadczenia bo przypadkowosc bedzie wyznaczać stan rzeczywistosci a nie rozumne dzialanie . Słowem bedziemy powtarzac ten sam wzorzec i nowa rzeczywistośc bedzie odbiciem tej pierwszej bo , wszystko sie uśrednia gdy niema wzorca poprawnosci poza odczuciem i wyobrazeniem jednostek wynikajacym z konstrukcji psyhofizycznej warunkowanej czesto genetycznie . . My ludzie nie wyciagamy wnioskow z histori i ciagle wracamy do punktu wyjścia miliony ofiar i rzezie jakie sobie systematycznie urzadzamy sa dowodem na to że nie robimy kroku
  do przodu nawet w kwesti poszanowania zycia a skoro w tak istotnym kryterium uchybiamy dobru to cóż powiedziec o kwestiach trudniejszych do moralnej i etycznej oceny. [ np problem lichwy Biblia Ksiega Ejzechiela 18 -13 -czlowiek zyjacy z lichwy niegodny zycia ] ze wzgledu na złozonośc i bardzo odlegle skutki etyczne wielu zachowań Jesteśmy okłamywani wiec ty ja i tysiące innych chcąc odklamać rzeczywistośc piszemy ujawniamy w nadzieji że prawdziwa wiedza o faktach i toczacych sie procesach zmieni cos na lepsze Ale czy wpływa to znaczaco na rzeczywistosc,moze w małym stopniu .Przecietny czlowiek raczej nie szuka i nie wspiera odleglych ideinawet jeśli daja nadzieje dobra ale jest pragmatyczny i szuka rozwiazan dla tu i teraz uznając że takie działania beda dawaly dostrzegalne rezultaty i korzyści w realnej perspektywie czasowej. A jesli nawet uzna podane fakty za prawdziwe i bedzie mial inne spojzenie czy bedzie chcial i czy bedzie mial siłe w okreslonych uwarunkowaniach przylozyc swą energie np z rozrywki i luzu jaki wypracowal na aktywnosc i fizyczne dzialanie dla prawdy Nic się wiec nie może zmienić bo sami ludzie z tego powodu jaki opisalem i bardzo wielu innych nie chca sie zmieniac Jedyna obietnica jaka dostrzegam i coraz bardziej uwazam za prawdziwą jest nadzieja i obietnica zawarta w Bibli ktora to mowi że Wszechmocny w czasie wlasciwym ustanowi Krolestwo Boże na ziemi ktore bedzie trwalo na wieki.Ono dopiero rozwiaze wszelkie problemy ludzkości. Dokonanie tego rekoma czlowieka jest niemozliwe ze wzgledu na niedoskonalośc i przewrotnosc natury czlowieka ktora rzutuje na wszelkie ludzkie dzialania Reakcja ludzi na informacje jest dzis bardzo stlumiona lękiem i obawa wynikajaća z systemowego spetania i uwiklania rownoległego z utrata suwerennosci bytowej i totalnej zalezności od systemu a moze i w znacznym stopniu jako efekt zaawansowanych metod sterowania świadomością poprzez podawania srodkow farmakologicznych [ szyszynka i fluor ] oraz stymulacji muzgu poprzez modulowane fale eletkromagnetyczne wierz telefoni komurkowej [poczatek badan w tym obszaze to lata 40 ubiegłego wieku a nawet okres przed II wojna swiatowa teraz dojdzie 5G o mozliwościach jakie wrecz trudno sobie wyobrazić ] Od pewnego czasu wałkuje problem Grypy ,,Hiszpanki,, wskazujac ze dziesiatki milionów ofiar to nie skutek grypy jak wmówiono wiekszości ludzi ale konsekwencja ekstremalnie zabójczych szczepionek jakie wtedy podawano obowiazkowo rzołnierzą na frontach pierwszej wojny swiatowej i ludnosci cywilnej oraz leczenia stanow zapalnych i infekcji poszczepiennych mega dawkami aspiryny tak wiec procedury medyczne byly zabójca a nie grypa.Taka informacja o zamordowaniu takiej liczby ludzi powinna wywołać przerażenie nad stanem medycyny ale i stanem wlasnej swiadomości.i wymusic reakcje ,stawianie pytań w jakim zyjemy świecie ze coś takiegosie mogło stać i tym samym wymusić jakieś dzialanie Nic takiego sie jednak nie dzieje tak jakby ludzie byli juz martwi intelektualnie Te kilka polubień czy kilkadziesiat udostepnień to śmieszny i żalosny zarazem poziom zainteresowania tak ważną kwestia jak jest zdrowie wlasne i bliskich Tak wiec liczenie na masowy wzrost świadomości spoleczenstw co deklaruje wiele ruznych grup tzw rozwoju swiadomości to nieracjonalny optymizm i nieuzasadnione złudzenie Pozostaje wiec tylko Biblijna nadzieja realizacji zamierzenia mocą Wszechmocnego i jego aniolow .Wielu czytajać ten fragment zaśmieje sie z takiej naiwnej wiary ale pamietajmy ze Biblie [Tore]spisano po to by dawala swiadectwo i pewnosc że Wszechmocny osobiscie zainterweniuje w bieg histori fizycznie jak to robil wielokrotnie gdy zawodzily ludzkie siły i mozliwości oraz gdy czas pokaze ze ludzkość niezdolna jest w ramach danej jej wolności do zycia zgodnie z duchem dobrych zasad..Przyklad z Drugiej Ksiegi Krolewskiej 19-35 gdy anioł Jahwe w jednej chwili wytracił 200 tys wojsk asyryjskich pokazuje ze w końcowej fazie zdarzeń to własnie aniolowie bedą realizowali naprawe świata odsuwajac ludzi o złych intencjach od mozliwości decydowania i wplywania na ludzkośc . .Ruwnierz Mahatma Ghandi mowil o tym Krolestwie gdy żyl jego slowa wyryto na tablicy pamiatkowej poswieconej jego osobie .Skracajac napisano tam tak ,,Pragne by nastalo na ziemi Królestwo Boże by dązenie do niego było pragnieniem wszystkich zyjacych ludzi,, Najpewniej rozumial on to pojecie w sposob zgodny z kultura i tradycja w jakiej sie uksztaltowal. Krolestwo Boże o jakim mówi Biblia i Tora nie nawiazuje do tradycji Indii .Swiadectwo o tym Krolestwie zostało wypowiedziane przez Wszechmocnego w sposob besposredni i wprost do narodu Izraela aby oni jako narod niesli ten spisany potem przekaz wszystkim narodą ziemi w daleka przyszlośc do czasu aż te slowa sie dokonają. [ Ksiega Rodzaju 28 czytamy tam -,,A oto Jahwe stal na jej szczycie i mówił Ja jestem Jahwe. Bóg Abrahama i Bóg Izaka . Ziemie na której leżysz oddaje tobie i twemu potomstwu.A potomstwo twoje bedzie tak liczne jak proch ziemi .Ty zaś rozprzestrzenisz sie na zachód i na wschód na połnoc i poludnie .Wszystkie plemiona ziemi otrzymaja blogosławienstwo przez ciebie i twoje potomstwo,,] I taka była rola narodu Izraela łacznie z przyjsciem Mesjasza Jezusa z Nazaretu .Ich uchybienia i niewiernośc Wszechmocnemu to wlasnie rowniez dowod na ludzka slabośc w wiernosci dobru i prawdzie jakiej wymagal od nich Wszechmocny a za co zostali czasowo odrzuceni. [Wyjasnia dobrze ten problem wiary zydow ortodoksyjny ruch religijny Naturei Karta ] Tak wiec ludzka niemoznośc zbudowania czegos co oparte jest na wznioslej mysli i dobru [ Przeklety mąz pokladający nadzieje w czlowieku ] zmusila wrecz mnie do zweryfikowania biblijnego przesłania dla ludzkości jaka jest Biblia .i utwierdzila ze nie jest to jak wielu sadzi tylko zydowska basń jaka sobie niektórzy wymyslili. lub tez w odniesieniu do,, żydow ,, by obnosic sie ze swym wybraństwem bo wybraństwo dane bedzie wszystkim osobą ze wszystkich narodów którzy prawde i dobro przyjma jako swoj świadomy wybór ..Biblia [Tora ] jawi sie wiec jako autentyczne zapisane slowo Wszechmocnego jako przesłanie dla przyszlości .Tak wiec probujac dzieki udostepnianiu informacji zmienic świadomośc ludzi a potem swiat probujemy żeczy niemozliwej nigdy do zrealizowania ludzkim wysilkiem bo samo demaskowanie falszu nie daje trwalego fundamentu jakim jest wiernośc Bożym zasadą .To jest wlasnie klasyczne ego .Pozostaje wiec przyobiecane narodą ziemi Królestwo Boze jako jedyna nadzieja ładu,dobra i prawdy.Dochodze wiec do przekonania o bezcelowości aktywności ujawniajacej jakby nie bylo prawde ale nie dajacej nadzieji na zmiany. Tak wiec jedynie głoszenie tej Dobrej Nowiny o Królestwie Bozym ma sens wynikajacy z faktu ze stanie sie zeczywistoscią z tego prostego faktu ze slowo wychodzace z ust Wszechmocnego nigdy nie wraca nie wykonane o czym swiadczy historia narodow miedzy ktorymi żyli izraelici az do dziś Przyznam wiec ze sie myliłem liczac że sama ludzka świadomosc zmieni swiat. a jednym z narzedzi .bedzie rzetelna informacja ..Tylko w mocy Wszechmocnego mozliwe jest odrodzenie ludzkości oraz Nowe Niebo I Nowa Ziemia w ktorej mieszka sprawiedliwosc i prawda. ,,Bądż wola Twoja jako w niebie tako na ziemi,, Nie moja i nie nasza wola ale wola Wszechmocnego niech sie dzieje .Ponizej slowo nadzieji dla umęczonych narodow ziemi z Księga Izajasza


  Trwały pokój mesjański1


  2 2 Stanie się na końcu czasów,
  że góra świątyni Jahwe
  stanie mocno na wierzchu gór
  i wystrzeli ponad pagórki.
  Wszystkie narody do niej popłyną,
  3 mnogie ludy pójdą i rzekną:
  «Chodźcie, wstąpmy na Górę Jahwe
  do świątyni Boga Jakubowego!
  Niech nas nauczy dróg swoich,
  byśmy kroczyli Jego ścieżkami.
  Bo Prawo wyjdzie z Syjonu
  i słowo Jahwe - z Jeruzalem».
  4 On będzie rozjemcą pomiędzy ludami
  i wyda wyroki dla licznych narodów.
  Wtedy swe miecze przekują na lemiesze,
  a swoje włócznie na sierpy.
  Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza,
  nie będą się więcej zaprawiać do wojny.
  5 Chodźcie, domu Jakuba,
  postępujmy w światłości Jahwe

  Biblia Tysiaclecia wyd 2 1971
  The Dead Game - remmanenti nei paradigmati
 • Prostota jest koniecznością ale czy ludzie sa zdolni do jej urzeczywistnieniaw ludzkim wymiarze tego pojecia
  ŻYJMY PROŚCIEJ
  W rzeczywistości, w sposob totalny podporządkowanej rozbudowanej konsumpcji i elementowi zysku zredukowanego do bardzo wąskiego zakresu postrzegania świata, słowa Ghandiego -,,Musimy Zyc Prosciej By Innym Pozwolic Po prostu Zyć,, mogą dla bardzo wielu wydać się anachronizmem. Jednak ich głębia warta jest szerszego omówienia, albowiem zawarta w nich ponadczasowa mądrość może być dla nas wskazaniem rozwiązania większości problemów współczesnego świata.

  Dzisiejszą ludzka społeczność charakteryzuje totalne odejście od prostoty w sensie organizacji życia społecznego, sposób, w jaki są zaspokajane potrzeby egzystencjalne oraz wielość tych potrzeb wykraczająca poza potrzeby konieczne, złożoność systemu charakteryzująca się zależnością życia jednostek od nieraz bardzo rozbudowanych struktur i podporządkowane temu technologie pod względem skali, z całym wachlarzem zawodów i profesji, powodują degradację biosfery, wyczerpywanie zasobów i ogólne skażenie środowiska substancjami toksycznymi, oraz wiele nierozwiązywalnych problemów natury społecznej, takich jak: bezrobocie plage chorob wynikajacych ze skazenia srodowiska, przestępczość, alienacja, gdzie życie ludzi staje się nie kończącą się gonitwą, frustracją i wynikającymi z nich problemami natury psychicznej, a idąc dalej agresją. Człowiek, nie mając wpływu na swoje życie, staje się cynicznym relatywistą, nie potrafiącym rozróżnić , działań i spraw właściwych od niewłaściwych. nie rozruzniajacy dobra i zla. Tym bardziej gdy zlo realizuje sie w ramach instytucji.
  Negatywność tych zjawisk potęguje indywidualizm, manifestujący się najpełniej w systemie gospodarki wolnorynkowej, której bardzo negatywną cechą jest nadmierne powielanie działań, ich nieuporządkowanie, oraz niszczenie działań innych ludzi.
  Pierwotną tego przyczyną jest postrzeganie świata przez pryzmat własnych, wyizolowanych celów i ambicji, z pomijaniem interesu całości, czy też osiąganie tych celów jak najmniejszym wysiłkiem własnym, poprzez przerzucanie go na innych, lub monstrualnie rozwiniętą technikę. Tak więc indywidualne dążenie do "szczęścia i powodzenia" rodzi problemy, które dotykają dziś wszystkich.
  Wszystko to nałożone zostało na struktury instytucjonalne, które w anonimowy sposób realizują ludzki egoizm, przy pozornej tylko neutralności osób, tworzących kadrowe zręby tych instytucji [Prawo Parkinsona]. Skala destrukcji jest tak wielka, ponieważ Państwo, poprzez środki przymusu, służalczą edukację, reklamę i system materialnych i ambicjonalnych zachęt wprzęgło do - potrzebnych tylko w tym układzie rzeczy - działań miliardy ludzi, łącznie z tymi, którzy z racji cech osobowych, w swym wolnym, indywidualnym działaniu dalecy byliby od tego typu zachowań. Doszło więc do sytuacji w której zindoktrynowane masy same z siebie podtrzymują istniejący porządek i im też przychodzi płacić za wszystko co jest tego konsekwencją.
  Większość więc problemów, łącznie z militaryzmem, wojnami, to suma codziennego życia milionów ludzi zorganizowanych w struktury, będące przedłużeniem ich umysłowości, tego, co w większym lub mniejszym stopniu popierają i akceptują. Na polu np. ekologii owocuje to tym, że nawet ludzie pragnący chronić przyrodę żyjąc w tych strukturach, również przyczyniają się do niszczenia Ziemi, bo będąc w całkowitej zależności bytowej od tych struktur, zmuszeni są, na przykład: wynosić kosze pełne śmieci i opakowań. co nie było by tak dotkliwe gdyby zycie ludzi realizowal sie w ramach wspolnot lpkalnych. A przecież śmieci, to tylko wierzchołek góry lodowej. Niejednokrotnie jednostki, aby zaspokoić potrzeby energetyczne rzędu dwóch, trzech tysięcy kilokalorii, podejmują działania pochłaniające dziesiątki razy więcej energii. Czynią to bądź indywidualnie (np. wyjazd samochodem za zakupy), bądź wchodząc w struktury charakteryzujące się tak dużą entropią.
  Wracając do tego, co powiedział Ghandi, to tym, co mogłoby wiele wnieść, jest zrozumienie pojęcia prostoty w wymiarze, nie warunkowanym osobistą korzyścią, wygodą, własnym, indywidualnym doświadczeniem i wiedzą. Na wagę tego problemu zwrócił już uwagę Montesquieu, pisząc:,, Rzeczą właściwą byłoby, by pojęcia, za pomocą których ludzie się porozumiewają, rozumiane były jednakowo ,, W tym wypadku rozumienie tego pojecia winno wynikac z glebokiego wgladu i rozumienia wspulzależnosći i dalszych konsekwencji naszych codziennych dzialan. Z tego, co wiemy o Ghandim, prostotę rozumiał on jako sprowadzone do niezbędnego minimum potrzeby materialne, jak i w miarę bezpośrednie zaspokajanie tych potrzeb pracą własnych rąk. Dziś równałoby się to odrzuceniu większości wyobrażeń o dobrym życiu, większości potrzeb, które przyjęliśmy jako własne, wzrastając w chorym tworze cywilizacji miejsko-przemysłowej, wraz z sankcjonującą to wszystko kulturą i jej niepotrzebnymi gadżetami, angażującymi ludzą energię i środki materialne i finansowe. Prostota równoznaczna jest z ponoszeniem ciężaru i konsekwencji związanych z życiem człowieka, dlatego też jest odrzuceniem wygody jako jednego z pierwotniejszych motywów, o którym Gibron pisał: Wygoda aksamitne ma dłonie, lecz serce z kamienia. Kołysze was do snu, by u wezgłowia stanąć i z dostojeństwa ciała bezlitośnie szydzić i drwić ze zdrowych zmysłów jędrności, otulając je w miękkie puchy, jakby to były kruche i łamliwe cacka. Zaprawdę żądza wygody gasi płomień duszy i jej wzlot zabija, a potem śmieje się wśród pogrzebnej stypy.. Tak wiec zdaniemm Gibrona cywilizacja i jednostki ja tworzace kultywujace wygode darza do unicestwienia i smierći cywilizacji.

  Odchodzenie od prostoty było długim procesem, przyczyniali się do tego wszyscy, z entuzjazmem realizując każdą możliwość, jaką dała technika oraz przyjęty model organizowania się społeczeństwa technokratycznego. Poniewarz konsekwencje czynow zlych w skali spolecznej pojawiaja sie czesto dopiero po dziesiatkach lat realizowania blednych koncepcji rozwojowych Spadek aktywności fizycznej wymusza sztuczne, a zatem bezużyteczne i niczemu nie służące formy, z całym przemysłem przyrządów i narzędzi, których produkcja też przyczynia się do niszczenia przyrody, bo uruchamia cały łańcuch działań niepotrzebnych. W kwestii zdrowia np. brak ruchu, skażenie środowiska i żywności powodują zwyrodnienia i choroby, co wymusza większą produkcję lekarstw, nadmierny rozwój techniki medycznej, itp.
  Wszystko to staje się uzasadnione, jeżeli spojrzy się na to przez pryzmat obecnego sposobu życia i organizacji społeczeństwa. Nie chodzi tu o wyłączną gloryfikację pracy fizycznej, bo są zawody nie wymagające wysiłku fizycznego i takowe zawsz beda potrzebne Problemem stala sie proporcja Osob fizycznie i realnie tworzacych wartosci w stosunku do tychktórzy wartosciami tylko manipuluja lub tworza wartosci pozorne [ wirtualne] . Niewłaściwe i patologiczne jest to, że dążenie do unikania twórczeg wysiłku staje się powszechne. Dążenie to realizuje się przez pęd do wykształcenia i odchodzenie tym samym od prostych metod wytwarzania, opartych o technologie małej skali która w całej histori ludzkosci zapewniała byt lokalnym spolecznoscia niezaleznie od dziejowych zawirowań.. Konsekwencją budowy systemu spolecznego o duzej zlozonosci i rozwinietych potrzebach niekoniecznych ktore pojawily sie jako konsekwencja alienacji i sytuacyjnych potrzeb psychicznych jest wiele zawodów niepotrzebnych, nic nie wnoszących do jakości życia przeciętnego człowieka, totalna technicyzacja, i wiele patologii społecznych.
  Tym, co zagwarantowało sukces technokratycznemu społeczeństwu jest totalne przystosowanie, o którym prof filozofi Maria Grodecka pi­sała:,, Ideałem naszych czasów nie jest darzenie do charmoni lecz pełne przysto­sowanie do życia ukształtowanego przez wynaturzone i zdehumanizowane struktury instytucjonalne. Paradoksalność tej sytuacji osiąga apogeum, gdy przystosowanie to traktuje się jako kryterium zdrowia psychicznego jednostki.,,
  Pojęcie prostoty w potocznym jej rozumieniu jest tu tożsame i nierozłączne z tym przystosowaniem, a więc tak samo wypaczone jak ogulnie przyjety system wartości . Bardzo trafnie sytuację świata przedstawił jeden z najwybitniejszych myślicieli XX wieku Max Horhaimer w książce "Społeczna funkcja filozofii" porównując świat do celi więziennej, w której jednostki walcząc o byt, intelekt i kalkulację rozwijają do niesamowitych wyżyn, pozostając jednak w murach celi, nie mając nawet wyobrażenia, co mogliby osiągnąć, gdyby ich bardzo rozwinięta logika wyszła poza przyjęty świat wyobrażeń i wartości. [ Jaskinia Platona] Aby cokolwiek zmienić w naszej rzeczywistości i by nie były to zewnętrzne kosmetyki, należy, powtarzając za Teodorem Roszakiem, bezwzględnie odrzucić mentalność, z której technokratyczne społeczeństwo bierze swą siłę. Prostota jest jednym z koniecznych elementów, o które należy się oprzeć, po jej odrzuceniu. Myślę, że wielkim nieporozumieniem jest oczekiwanie na zmiany obecnego status quo bez żadnego wysiłku z własnej strony. Trud ten powinni podjąć ludzie świadomi zależności między jednostkowym życiem, a sytuacją całości. Samo negowanie skutków to za mało. Być może, reorganizacja jednostkowego życia zajmie wiele lat lub nie zakończy się nigdy, ale jest to prawdopodobnie, jedna z niewielu dróg, aby coś zmienić o ile sprawy juz nie zaszly za daleko. Przytłaczać może znikomość jednostkowych działań w stosunku do całości jaką jest społeczeństwo, ale - jak uczy historia - wszelkie przemiany zaczynały się od jednostek. Jeżeli nawet przemiany nie są już możliwe w odniesieniu do całości to taka reorientacja jednostek może być zaczynem nowego ładu wówczas gdy obecne struktury zaczną wykazywac znamiona upadku na skutek wewnętrznej niewydolności.
  Człowiek, aby żyć świadomie, musi panować nad swymi działaniami i decyzjami, jakie podejmuje. Wchodząc w układy całkowitego uzależnienia egzystencjalnego od systemu, bardzo często sam pozbawia się tej możliwości. Czy, na przykład, żołnierz zawodowy lub pracownik przemysłu zbrojeniowego zależny mieszkaniem, pensją od systemu przemocy jakim są struktury militarne, zrozumie, że miejsce w którym jest i to co robi jest niewłaściwe? Nie! Nie pozwolą mu na to mechanizmy rządzące jego psychiką, która bojac się zmian problem najczesciej wyprze ze swiadomosci. Tak więc przystosowanie i całkowite uzależnienie egzystencji człowieka od istniejących układów czyni go bezwolną marionetką, poruszaną przez nieznane i niezrozumiałe przez niego siły, płynącą na fali ogólnych tendencji. W układzie takiego przystosowania, jeżeli nawet sam nie podejmuje jawnie destruktywnych działań, czynią to inni, w ramach systemu zależności, a on sam robi to poprzez ciąg działań pośrednich. Tak wiec najczesciej jednostka nie zauwaza skutkow wlasnych postaw. przesunietych w czasie
  Odrzucić mentalność, o której pisze Roszak, to wysiąść z tego pociągu i zacząć krok po kroku budować świadomą rzeczywistość, na którą będziemy mieli wpływ, zrzucając więzy zdegenerowanego ekonomizmu i zależności od struktur, na które nie mamy wpływu.
  Człowiek niewiele potrzebuje aby żyć. Potrzeby te mogą być zaspokojone przez bardzo proste technologie i sposoby wytwarzania, dostosowane do małej skali, a tym samym psychicznych potrzeb człowieka. Prostota nie musi być równoznaczna z odrzuceniem techniki i nowoczesnych technologi oraz dalszego ich rozwoju. Jest co najwyżej sprowadzeniem jej do właściwej skali Po co np mega mleczarnie,czy nie lepiej bylo w czasach poprzedniego systemu gdy w kazdym powiecie byla mleczarnia bazujaca na lokalnym surowcu, pracujaca na lokalne potrzeby mieszkancow, a tym samym, uwolnieniem od zniewalającej ekonomii. Nie chodzi też o niekorzystanie ze struktur większych, bo są procesy produkcyjne wymagające takowych i oba te układy mogą współistnieć. Problem z technika wynika wiec z faktu ze nie podjelismy trudu swiadomego ograniczenia ilosci produkowanych zeczy bedacych po\za potrzebami koniecznymi. Patologiczne jest ruwnierz to, że ludzie stają się zależni od dużych i bardzo odleglych struktur na ktore nie maja zadnego wpływu.. W ten sposób powiekszaja entropie i przyczyniają się do destrukcji systemów biologicznych planety. Na przykład: mieszkańcy wiekszosci wsi kupują w sklepie mleko w kartoniku, które przyjeżdża z drugiego końca Polski. Wymaga to budowy całej infrastruktury w postaci transportu, dróg, samochodów, przemysłu opakowań, utylizacji, systemu kontroli, itd.

  Prtosta technika wystarczala całym dziesiatka pokoleń w podtrzymaniu zycia A teraz to wszystko co zapewnialo suwerennosc zostalo w imie wygody odrzucone. A przecierz można korzystać z własnych, niezależnych i prostych technologii, na przykład: robienia mąki, kaszy, wypieku chleba, tłoczenia oleju. Własnymi rękoma można zbudować dom z lokalnych surowców i w oparciu o proste technologie tak, aby spełniał te role, do których jest przeznaczony. Mając w pobliżu domu mały strumień, można, nawet na bazie prądnicy samochodowej, zbudować mini elektrownię na potrzeby oświetlenia siedziby. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by takie małe obiekty energetyczne, w zależności od warunków, budowane były o większych mocach, aby zaspokajać potrzeby wielu odbiorców. Jednak najważniejsze - by wszystko to służyło też innym (nieodpłatnie). Ogranicza się w ten sposób ilość przetwarzanej materii, a to równa się zmniejszonej ilości zanieczyszczeń i większej "harmonii ogólnej".
  Dziś sytuacja jest inna. Tak zwana ekonomia i fiskalizm wymusza budowę coraz większych i bardziej złożonych struktur, co wiąże się z patologicznym rozwojem miast i pociąga za sobą wiele innych, negatywnych zależności. Na przykład: zabieranie najwartościowszych gleb pod stale rozrastające się aglomeracje. Dziś mieszkańcy miast nie są bezpośrednio zależni od pracy na ziemi i ich siedliska mogłyby być zakładane w miejscach, gdzie ziemia jest mniej żyzna. Jest jednak inaczej, z tym wiąże się konieczność intensywniejszego nawożenia gleb słabszych, ich erozja i konieczność produkcji większej ilości nawozów sztucznych .I najwazniejszy aspekt ochrony gleb to fakt ze mieszkancy coraz wiekszych miast co roku zabieraja zgleby kilka ton wartosciowych skladnikow i pierwiastkow ktore do gleby juz nigdy nie wracaja lecz splywaja do rzek i oceanow jako scieki kanalizacyjne, o skali jaka nigdy nie miała miejsca w chostori. ludzkosci
  Zadaniem mądrej władzy byłoby odwrócenie tych tendencji w takim kierunku, aby ludzie sami mogli realizować swe potrzeby materialne i te związane z bezpieczeństwem socjalnym w miejscach gdzie żyją, w ramach lokalnych społeczności, a nie ponadnarodowych konsorcjów jak to ma miejsce, na przykład, w przypadku firm ubezpieczeniowych. Rządzący, w większości, sztywno trzymają się uzależnień prawnych, ekonomicznych i kulturowych, jakie wypracowane zostały w ramach państwa, bo umożliwia im to wygodne życie kosztem reszty społeczeństwa. Służy temu cały system przywilejów finansowych elit władzy i i rozbudowany nadmiernie aparat biurokratyczny.. System korzyści materialnych powoduje, ze te niekozystne procesy sie pogłebiają życie ludzi staje się, mówiąc słowami Szekspira: nędznym aktorstwem przez parę godzin granych na scenie, głośnym, wrzaskliwym, a nic nie znaczącym.,,
  Ukonstytuowane prawem okradanie ludzi z wytworów ich pracy, poprzez zmuszanie ich, w ramach obowiazkow , do świadczenia na cele i środki nie leżące w ich interesie, idzie w parze z wymuszonym przekształceniem obecnych układów w struktury podatne na manipulacje władzy poprzez uzależnienie ich od banków oraz dużych systemów i konsorcjów, a tym samym jej arbitralnych decyzji. Ta antyspołeczna polityka władzy realizuje się również poprzez wprowadzenie wysokich stałych opłat strukturalnych , które niszczą wszystkie rodzaje małej działalności, pozbawiając ludzi pracy, ziemi, na której mogliby żyć, może skromnie, ale spokojnie i jednocześnie dostatnio, przyjmując kryterium prostoty. Jest to szczególnie widoczne w rolnictwie, gdzie upadek gospodarstw powoduje migracje do miast, bezrobocie i to, że ludzie ci, z konieczności, muszą zajmować się działaniami, które nie służą właściwie pojętemu interesowi całości, a takrze napędzają całą masę potrzeb wynikających z istoty potrzeb władzy i jej celów, głównie utrzymania struktur, z nią i dla niej pracujących. Pojęciem, które umożliwia władzy manipulowanie ludźmi, jest pojęcie tzw. ,,opłacalności działania,. z obszaru ekonomi Ludzie, przez dziesiątki lat bombardowani tym pojęciem przez środki przekazu i edukację, uwierzyli, że można robić tylko to, co spełnia kryterium zysku. A przecież postęp i wiele odkryć, nie były nigdy konsekwencją dążenia do zysku. Zupełnie inne motywy powodowały, że ludzie podejmowali te działania. To samo dotyczy codziennej egzystencji, gdzie działanie człowieka może się zamknąć w sferze jego prostych potrzeb Ekonomia od momentu podporzadkowania jej polityką stala sie wiec instrumentem wladzy do realizacji ich celow . Patrząc więc z punktu interesu całości i rozpatrując dalsze konsekwencje, narzuconych przez rządy tendencji, nalezy mówić o bezpośredniej odpowiedzialności rządu, bo na przykład restrukturyzacja w polskim rolnictwie "zaowocowała" już dziesiatkami samobujstw samobójstw rolnikow , którzy z dnia na dzień stracili nadzieję na przyszłość. A przecież życie każdego z nich nie jest mniej warte niż np. życie księdza Popiełuszki. Zło związane jest z człowiekiem i jego egzystencją, ale jego skala byłaby zupełnie inna, gdyby nie było usankcjonowanych "prawem" instytucji państwowych, które to zwielokrotniają. Dobrym przykładem jest tu jednostkowy pęd do agresji, który zawsze będzie występował w życiu ludzi. Jednak jego skala jest nieporównywalna ze skutkami istnienia zorganizowanych struktur przemocy i agresji jakimi są instytucje militarne.
  Myślę, że świat będzie się miał dużo lepiej i lepsza będzie kondycja narodów, gdy będzie więcej ludzi prostych, zaspokajających własną pracą swoje potrzeby, a mniej tych, których fizyczne trwanie zależne jest od systemu społecznego o dużej złożoności, mobilności i rozległości działań. Podejmowanie działań o poprawę stanu świata i niezauważenie tej zależności to duży redukcjonizm, bo większość obecnych problemów to wtórne skutki sposobu, w jaki jest zorganizowane społeczeństwo. A wynika to, mówiąc słowami Babadziego, z faktu, że wszyscy myślą w kategoriach "ja" i "moje", wszyscy chcą być wielcy, a nikt nie chce być mały.
  Oczywiście sam powrót na wieś nie uczyni naszego życia harmonijnym, w sytuacji, gdy nasze potrzeby będą zaspokajane poprzez rozległe związki zewnętrzne. Skrajnością jest tu sytuacja, gdy żyjąc tam, jesteśmy całkowicie zależni od destruktywnych struktur miejskich (dochodzi jeszcze kwestia dojazdów potęgujących negatywność takiego sposobu życia). W tej sytuacji nie różnilibyśmy się od tych wszystkich nowobogackich, dla których domek na wsi nie jest miejscem harmonijnego życia, lecz elementem prestiżu i mody, miejscem wytchnienia przed dalszym czynieniem destrukcji , niepokoju, i zniszczenia w ramach tzw. działań gospodarczych sprowadzających się do produkcji i dystrybucji rzeczy niekoniecznych.

  W tym wszystkim nie chodzi o ciasny izolacjonizm i powrót do prymitywizmu. Byłoby to szkodliwe i niepotrzebne, bo wielu szlachetnych ludzi pracowało nieraz bezinteresownie, by dać innym możliwość lepszego życia. Życia, w którym rola techniki sprowadzała się do odciążenia człowieka w szczególnie ciężkich i żmudnych czynnościach.
  Spory poziom egzystencjalnej niezależności potrzebny jest w życiu człowieka po to, by układy zewnętrzne nie wymuszały na nim działań, które, przy głębszej ocenie, można by spostrzegać jako destruktywne. Można dziś śmiało powiedzieć, że zaniechanie 50% różnych działań i wyłączenie tym samym znacznych grup zawodowych z różnych form aktywności, patrząc przez pryzmat zdrowych potrzeb koniecznych, nie spowodowałoby obniżenia jakości życia nawet, gdyby to, co potrzebują do egzystencji, dać tym ludziom za darmo. Olbrzymie możliwości wytwórcze, intelektualne, technologiczne i surowcowe, zaangażowane i marnotrawione są w produkcję rzeczy niekoniecznych, jakich pełne są nasze domy. Ukierunkowanie ich na realizację prostych potrzeb koniecznych, spowodowałoby, że wszystkiego byłoby pod dostatkiem i wszystko, co konieczne, dostępne byłoby dla każdego. Obciążenie człowieka pracą mogłoby być zredukowane może i o połowę, a cały ten czasowy zysk ludzie mogliby przeznaczyć na rozwój ducha i bezkonfliktowe upodobania i zabawę. Automatycznie, mniej byłoby urzędników, ministrów, lekarzy, wojskowych, obrońców środowiska i wielu innych profesji, które tylko pogłębiają ten stan społecznych niewydolności. Bardzo wielu z nich żyje dzięki środkom, które Państwo zabrało w trybie administracyjnym innym ludziom, jako konsekwencja wymuszenia i zniewolenia, a nie jako wynik dobrowolnej umowy stron. Zwiększanie liczby ludzi jednostronnie "wykształconych", odchodzących od pracy rąk własnych, nie będzie owocowało wzrostem jakości życia, a wręcz odwrotnie, społeczeństwa stawać się będą coraz bardziej autodestruktywne w swym całokształcie. Problem ten dokładnie analizował Mischan w książce "Spór o wzrost gospodarczy" w kontekście jakości życia, nie widząc jakiejkolwiek nadziei na jego wzrost, po przekroczeniu pewnego poziomu złożoności systemów społecznych. Już Sokrates w jednym z dialogów przekonywał swego rozmówcę, człowieka wykształconego o uznanej pozycji społecznej, by wyzbył się wszystkiego co daje mu status i pozycję, sprzedał wszystko i zaczął być pożytecznym dla społeczności przędąc tkaniny.
  Czy rzesze ludzi zrobią ten krok ku prostocie, sami z siebie, jako konsekwencja zrozumienia życia, zauważenia że dziś, tak naprawdę, nie dają innym nic wartościowego, tworzą tylko świat coraz bardziej urojonych wartości, niszcząc życie i wolność? Bo w kwestii dobrze rozumianego szczęścia, które jest chyba najlepszym miernikiem udanego i spełnionego życia, coraz bardziej dziś widać, że przyrost złozonosci pseudo- wiedzy, rzeczy, spraw i działań, powoduje, że właśnie szczęścia jest coraz mniej. Problemem wymagającym szczególnego zauważenia jest tzw. rewolucja informatyczna, ta paranoiczna fascynacja magazynowaniem i przetwarzaniem coraz większej ilości informacji. Pomija ona najbardziej istotne momenty, po pierwsze to, że rozwój systemów komputerowych służy przede wszystkim władzy, która w coraz większym stopniu chce kontrolować wszystkie dziedziny życia jednostek czyniac z informatykow kolaborantow zlej sprawy.. I najwazniejsze , że człowiek obarczony ilością informacji przekraczającą jego możliwości percepcji i syntezy staje się zatomizowanym idiotą mającym dużo informacji lecz niczego nie rozumiejącym i w każdym momencie życia rozmijającym się z celem swojego powołania. Zwolennicy tej wirtualnej rzeczywistości pomijają zasadniczy fakt, że decydującymi o jakości życia, nie są miliony bitów informacji, ale osobista wolność, czas dla siebie, dostatek energii na cele konieczne, czysta woda i zdrowa żywność. Co z tego, że będziemy żyli w rzeczywistości o dużych możliwościach przepływu informacji, jeździli najnowszymi modelami samochodów, kiedy nie będziemy mogli oddychać czystym powietrzem, pić zdrowej wody, być wolnymi, a zdobycie wszystkiego czego będziemy potrzebowali związane będzie z zaprzedaniem swej duszy, bo wszystko to co istotne pomija przyjęty model rozwoju cywilizacji.
  Pojawia się też problem natury etycznej: czy mamy moralne prawo, jako jednostki, podejmować niezliczone działania niepotrzebne, gdy całe grupy społeczne i narody nie mogą zaspokoić potrzeb koniecznych. Gdy co roku na Ziemi umiera z głodu i niedożywienia 20.000.000 dzieci. Jest rzeczą oczywistą, że bieda wielu narodów i grup społecznych wynika ze sposobu życia jaki preferuje się w krajach rozwiniętych. Problem Trzeciego ¦wiata nie byłby tak dotkliwy, gdyby najlepszych gleb nie zabierano tam na plantacje różnych używek takich jak kawa czy tytoń, ale przeznaczano je na uprawę ryżu i pszenicy.

  Konsekwencją uczciwego podejścia do wielu problemów winna być radykalna zmiana sposobu życia. Niestety, niewielu chce cokolwiek zmienić w swym życiu. Dla wielu będzie to trudne, bo wiązać się będzie z odrzuceniem wyobrażeń jakie dają tytuły, stanowiska, prestiżowe miejsca w hierarchii społecznej, no i wygodnego życia. Największą trudnością jest jednak odrzucenie lęku, który powołał do życia wiele instytucji i praw warunkujących obecny stan świata. Aby znaleźć siłę, która pozwoli człowiekowi odrzucić wszystkie fałszywe wyobrażenia, człowiek - jak powiedział Stachura - stać się musi - nikim. Od tego trzeba zacząć, szukając autentycznej prawdy o życiu i sobie.
  Już Platon, w dziele "Państwo", zauważył, iż rozbudowa zakresu potrzeb i powstanie nowych grup zawodowych przyczynia się do budowy społeczeństwa o dużej złożoności, co potem staje się przyczyną agresji i upadku. Zresztą , do podobnych wniosków dochodziło wielu innych myślicieli. Większość systemów religijnych uwypukla ten problem. Biblia stwierdza wprost: mając odzienie, dach nad głową i żywność, na tym poprzestańcie; Poprzestańcie na tym co konieczne.
  Zacznijmy więc żyć w oparciu o prostotę, a więcej będzie pokoju, czystego powietrza, wody, zdrowej żywności i osobistej wolności. Angielski ekonomista E. F. Schumacher pisał: równie nieskuteczna będzie walka z zanieczyszczeniami środowiska, jeżeli sposoby produkcji i konsumpcji charakteryzować będzie wielka skala, złożoność i przemoc. Tak więc obecne problemy wynikają z celów, jakie ludzie stawiają sobie w życiu. Jak powiedział wspomniany już Schumacher: nasze problemy wynikają z naszych "sukcesów". Tym, co zapewnia trwanie temu układowi stosunków, jest ludzkie lenistwo i gnuśność, które mogą istnieć wyłącznie w strukturach o dużej anonimowości, gdzie nie ma czytelnych i jasnych związków pomiędzy pracą, a tym, co jednostka otrzymuje w zamian. W zdrowym układzie, człowiek taki byłby odczytany jako pasożyt. Ten układ rzeczy gwarantuje mu jednak wygodną egzystencję. Oczywiście nic nie dzieje się niezależnie. Patologiczny stosunek do pracy jest jedną z zasadniczych przyczyn degeneracji cywilizacji. Większość religii dostrzegła ten problem. Biblia, na przykład, definiuje to tak: kto nie chce pracować, niech nie je, albo u nikogo nie jedliśmy darmo chleba ale pracowaliśmy w trudzie i zmęczeniu we dnie i nocy aby nie być dla nikogo ciężarem ( II Tesol 3-8, I Tesol 2-9, Efezjan 4-28), kładąc nacisk na pracę własnych rąk, nie akceptując żadnej formy wkładu materialnego czy też pieniężnego, który pozwalałby żyć bez pracy. W obecnej dobie dobrym przykładem takiej patologii są odsetki bankowe i inne rodzaje manipulacji finansowych takich jak giełda. Dziś problem stał się bardziej złożony, bo w zasadzie wszyscy pracują, ale wiele profesji to zwykła symulacja, możliwa w tym układzie stosunków. W świecie opartym o prostotę nie byłoby miejsca na takie postawy. Dobitnie przedstawił zbliżoną sytuację Antoine de Saint Exuperie w "Małym Księciu", w scenie z czlowiekiem, który wmawiał sobie, że jest porządnym i uczciwym obywatelem, bo robi to, co mu każą i to co wynika ze społecznie uznanych kanonów i prawa.
  Padło tu wiele słów i sformułowań, które wielu osobom mogą nasunąć myśli o ekofaszyzmie, czy polpotyzmie. Tym, którzy tak pomyśleli, odpowiem w ten sposób: tylko dogłębne umiejscowienie przyczyn może coś zmienić. A co do słów, jakich użyłem, to powtórzę za Lao Tse: słowa prawdy nie zawsze są słowami pięknymi. Zagubienie ludzi i fakt, że nie są już w stanie odróżnić rzeczy właściwych od niewłaściwych wynika z przerostu, nie mających ze sobą związku informacji, bełkotu, tworzonego przez media i wydawnictwa, w gąszczu którego ginie każda zdrowa myśl, oraz z życia w rzeczywistości totalnie zdeprawowanej, w której ludzie zostali ukształtowani, nie mając pozytywnych punktów odniesienia. W znacznej części, odpowiedzialni są za to duchowi nauczyciele, którzy swym pasożytniczym, materialnym i w każdym calu konformistycznym sposobem życia, sankcjonują taki układ relacji międzyludzkich. Krishnamurti w odniesieniu do gospodarki typu kapitalistycznego powiedział: jak wy, chrześcijanie nie zauważacie sprzeczności między zasadami etyki, na jaką się powołujecie a wzajemnym wyniszczaniem się w ramach wolnej konkurencji. Krishnamurti miał na myśli współpracę jako punkt do którego winien dążyć człowiek o czystej etyce.
  Szczytem deprawacji i niezrozumienia wielu związków i zależności, jest łączenie różnych technik rozwoju duchowego i nowych kierunków psychologii z tzw. "nowoczesnym biznesem", gdzie osoby po tego rodzaju kursach uzyskują większą pewność i skuteczność swych destruktywnych działań. Bardzo potężne siły ludzkiego "ego" wytyczają tę drogę ku zatraceniu. Dlatego to co tu napisałem będzie dla wielu szczekaniem psów, gdy karawana będzie dalej szła swą drogą. Jedno jest pewne, karawana ta będzie napotykać coraz więcej przeszkód, które w pewnym momencie uniemożliwią dalszą jej drogę. Bo nie jest możliwym, by zasada walki, rządząca relacjami międzyludzkimi, wsparta założeniem nieograniczonego ekspansjonizmu, w ograniczonej przestrzeni biosfery, na obecnym poziomie technologicznym, mogła zapewnić społeczną stabilność i pokój.
  Można by powiedzieć za Lwem Tołstojem: nie obarczajmy innych tym, co możemy zrobić sami. Potrzebujesz marchewki? Wyhoduj ją własnymi rękoma, a fabryka produkująca chemiczne środki ochrony roślin przestanie być potrzebna. I tak można postąpić z wieloma innymi potrzebami. Po co zarabiać pieniądze, robiąc rzeczy niepotrzebne i szkodliwe, aby potem kupić to, co do życia potrzebne, podczas gdy wiele rzeczy można zrobić samemu. Może dzięki temu przestaną dymić dziesiątki kominów, przestaną być potrzebne kilometry autostrad, miliony samochodów i mnóstwo innych przyczyn destrukcji dziejącej się na Ziemi. W kwestii relacji międzyludzkich, więcej będzie pokoju, czasu dla siebie. Nie będzie potrzeby zniewalać się samemu i zniewalać innych, bo każda inna droga, to bezsensowna walka ubrana w szatę kultury, białych koszul, fałszywych uśmiechów i gestów, telefonów komórkowych i tego wszystkiego, co staje się nieodzowne, aby funkcjonować w tym świecie wypaczonych wartości. Wróćmy do prostoty, a nie będzie potrzeby chronić, leczyć, kontrolować, rządzić, walczyć o lepszy świat, pisać o tym i podejmować milionów działań, które są skutkiem odejścia od prostoty.
  Słyszałem w radio, iż w Anglii, jakiś zdolny inżynier zbudował hermetyczny wózek dla dzieci, z systemem filtrowentylacyjnym. Tak, to musiał być inteligentny człowiek, ale czy był to człowiek mądry? Czy rozumiał to, co robił? Czy rozumiał życie i swoją rolę?
  W Czarnobylu, jeden z profesorów komisji naukowej, która kierowała działaniami po awarii, zostawił w pokoju napis: Człowiek inteligentny znajdzie wyjście z każdej trudnej sytuacji, ale człowiek mądry nigdy się w takiej nie znajdzie.
  W ten sam sposób rządy, jak wspomniany inżynier, rozwiązują obecnie większość problemów. Tworzy się kolejne elementy nadbudowy zamiast zaczynając od edukacji wniknąć w przyczyny obecnego stanu rzeczy. Dokładanie urzędów, instytucji, fabryk i specjalistów zajmujących się usuwaniem skutków obecnego sposobu zorganizowania życia, powoduje tylko obciążenie ludzi kosztami ich utrzymania, bo tak naprawdę, ludzie ci nic innym nie dają. Podobnie jak żołnierze są balastem dla społeczeństwa, a jako, że walka jest dalszą konsekwencją tego wszystkiego, to wspomniany żołnierz i cała ta nadbudowa w odczuciu nieświadomej większości, stają się potrzebni. Tak więc, utrzymanie tej coraz bardziej złożonej struktury pochłania więcej, niż daje ona w zamian, jest więc drogą donikąd. [Miszchan -,,Spor o Wzrost Gospodarczy,,]
  Oczywiście władza będzie bronić tego kierunku rozwoju i wymuszać uczestnictwo w tej paranoi, bo każdy, uczestnicząc w tym, daje jej profity i jak to napisał Tołstoj jej pomocnikom i pomocnikom jej pomocników.
  Wiele mówi się o wolności i demokracji, ale tylko człowiek wyjątkowo bezkrytyczny może powiedzieć, że jest wolny w tym co robi i jak żyje. Są to tylko pozory wolności. Krępowane jest każde alternatywne działanie, które wymyka się spod kontroli państwa i nie służy rozwojowi technokracji choćby nie wiem jak było słuszne i pożyteczne. Jedyne co wolno i co należy to konsumować i produkować jak najwięcej, nie patrząc na skutki, aby tylko podtrzymać to wszystko co wyrosło z lęku, chęci dominacji, chciwości, wygodnictwa itp..., oczywiście ubranego w pojęcia typu dobro społeczne, spokój społeczny, rację stanu, interes państwa. Wszystko inne to zagrożenie, które trzeba niszczyć słowem, prawem, pałką, karabinem i pomówieniem. Dlatego jakże słuszne są słowa Pier Paolo Pasoliniego, że społeczeństwo konsumpcyjne przez swą powszechność z całą swoją społeczną organizacją stanowią najwyższy jaki kiedykolwiek istniał na ziemi przejaw totalitaryzmu. Jak śpiewał George Brase: bliźni nie lubią, gdy ktoś inną drogą pragnie iść. Tym bardziej nie lubią, gdy droga ta mogłaby zaszkodzić ich małemu światkowi. Przykładem może tu być nagonka medialna na tzw. sekty i nowe ruchy społeczne, która jest przejawem tej samej niechęci. W historii było niekiedy i tak, że to właśnie sekty były nośnikami prawdziwych wartości przy zupełnej degeneracji struktur dominujących. Katarzy, Waldensi, Husyci to jedne z wielu przykładów. Można było od nich wiele się nauczyć, co znaczy człowieczeństwo. Byli jednak zbyt dużym kontrastem dla kościołów pokazując czym jest prawda, dlatego musieli zginąć.
  Różnego rodzaju patologie jakie mają miejsce w różnych nowych ruchach religijnych to inny problem, na dobrą sprawę w wielu takich przypadkach zanim rozpocznie się nagonkę na nowe ruchy religijne należy postawić pytanie kto za takimi zdarzeniami może stać i komu mogłoby zależeć na spektakularnych tragediach, i czy aby nie są one od początku, czy też od pewnego momentu elementem służącego komuś scenariusza [ Rzekome samobujstwo sekty w Gujanie Francuskiej albo sekta Dawida Koresza ktorej czlonkow w tym bardzo małedzieci zostali zabici przez amerykanskie sluzby federalne]. Można też spojrzeć jeszcze inaczej, jak się mają takie incydentalne sytuacje do morza patologii społecznych jakie występują np. "w zdrowym katolickim społeczeństwie" gdzie już dzieci zabijają dzieci ochrzczone i chodzące na religię.
  Czy pójdziemy w kierunku życia, w którym sami nie będziemy tworzyli destruktywnych uwarunkowań? Przykladowo degradacja przyrody jest sumą jednostkowych zachowań miliardów ludzi, niejednokrotnie o bardzo minimalnym ładunku destrukcji. Czy też, w odruchu bezsilności organizować będziemy pikiety, zwalczając skutki, które sami współtworzymy, a które, jak podawanie morfiny choremu na raka, niewiele zmieniają? Nie chodzi mi o to, by zaniechać różnego rodzaju działania jak protesty czy dzialania edukacyjne, ale by te działania były równoległe z przekształcaniem naszego życia w układy oparte o prostotę, które dopiero same w sobie mogą być rozwiązaniem obecnych problemów. Bo może być i tak, że osiągnięcie umiejętności prostego życia będzie w przyszłości jedyną możliwością godziwej i uczciwej egzystencji. Praca na ziemi daje przykladowo największy z możliwych, margines osobistej wolności i kreatywnego życia, bez tworzenia kolizji, polegającej na naruszaniu wolności innych ludzi. Zacytuję kilka fragmentów Tao Te King ("Księgi Drogi i Cnoty") Lao Tse i znów nie po to, by wiernie przenosić to, co tam napisano, ale dlatego, że Księga ta dokładnie umiejscawia przyczyny negatywnych zdarzeń na świecie. Drzewo, tam gdzie rośnie, zapuszcza korzenie i taki układ, mym zdaniem, jest optymalnym układem, wzorem, który daje nam sama natura. Oddajmy więc głos Lao Tse: Trzeba sprawić, by ludzie z całą powagą traktowali śmierć i nie oddalali się za bardzo od swych siedzib. Chociaż byłyby wozy i łodzie, należy doprowadzić do takiego stanu, by nie było niczego, co by można przewozić. Należy doprowadzić do takiego stanu, że gdyby nawet sąsiedni kraj był w zasięgu wzroku, gdyby szczekanie psów i pianie kogutów dobiegało ich uszu, to ludzie ci, aż do swej śmierci, nigdy by się tam nie wybierali ze swych siedzib. Przekładając na język współczesny słowa Lao Tse można by powiedzieć, iż należy dążyć za pomocą różnych mechanizmów do takiej organizacji społeczeństwa, aby ludzie większość swych potrzeb zaspokajali w miejscach gdzie żyją. Jest to równoznaczne z uchyleniem wielu zasad współczesnej ekonomii. Przykładem na przekroczenie zasad nakreślonych przez Lao Tse jest monstrualnie rozwinięty handel zagraniczny, w którym przerzuca się te same artykuły w obie strony spalając paliwa, zużywając środki materialne i ludzki czas, jak też i handel całą gamą artykułów mogących być wytworzonymi na miejscu. Dzieło Lao Tse napisane w V w. p.n.e. mobilność i krzątaninę postrzega jako chorobę umysłu, który chce być ciągle zajęty, aby nie stanąć przed samym sobą. Ale tylko w ciszy człowiek może odnaleźć głębszy Sens Życia. Kto wie, może być i tak, że autor "Ksiąg Drogi i Cnoty" ma rację w całej rozciągłości. Nawet Albert Einstein, obserwując ludzkie poczynania, powiedział kiedyś, że: może byłoby lepiej, gdyby człowiek nie robił nic, oczywiście prócz tego, co naprawdę konieczne.

  Człowiek, który rozumie rzeczywistość, świadomie ją kształtuje, a człowiek nie rozumiejący jej jest przez nią kształtowany. Zakończę słowami znanej piosenki: Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście!

  Janusz Szumowski
  Dormowo 1997-8
  Bibliografia: Pismo ¦więte Nowego i Starego Testamentu; Max Horheimer - Społeczna funkcja Filozofii; Lew Tołstoj - Odbudowanie Piekła ; E. F. Schumacher - Małe jest piękne; Praca zbior. - Propozycje do przyszłości- społeczeństwo konserwacyjne; L.R. Brown - Jutro może być za późno; Krishnamurti - Wolność od znanego; Henry Thorou - Walden; Jli Lazari Pawłowska - Etyka Ghandiego; Rene Taylor - Tajemnica zdrowia plemienia Hunzów; Charles A. Reich - Zieleni się Ameryka; Teodore Roszak - Wspólnota Przyszłości, Nauk tworzona przez rapsodyczny intelekt (przedruk z literatury na świecie pt. Paradygmat wyobraźni; Markus - Człowiek jednowymiarowy; Platon - Państwo; Lao Tse - Tao Te King; Miszhan - Spór o wzrost gospodarczy; Tefler - Trzecia fala; Gibron - Prorok; Nauki Babadziego - wyd. Towarzystwo ¦wiadomości Babadziego; Edward Stachura - Tabula Raza; Lew Tołstoj - Przemówienie na Kongres Pokoju w Sztokholmie; Fritofil Kapra - Punkt Zwrotny; ¦w. Ambroży - Pisma starochrześcijańskich pisarzy, wybór pism tom XXXV Akademia Teologii Katolickiej (traktat o lichwie); Olaf Swolkień - Nowy ustrój- te same wartości; Pier Paolo Pasolini - Freibeuterschriften Aufsätze und Polemiken über Zerstörung der Kultur des Einzelnen durch die Konsumgesellschaft (Niszczenie Jednostki przez Kulturę Społeczeństwa Konsumpcyjnego) Berlin; Hoimar von Ditfurth - Pozwólcie nam zasadzić jabłonkę. Już nadszedł czas; Platon- Panstwo.
  The Dead Game - remmanenti nei paradigmati
 • @jan
  Czy wiesz, że rozdział Izajasza 53 z Biblii, w większości synagog jest ZAKAZANYM ROZDZIAŁEM? Izraelski Portal Mesjanistycznych Żydów TreeofLifeIsrael.org wyszedł na ulice, by razem z Izraelczykami czytać ten fragment Biblii. Zobacz, jak głęboko byli poruszeni, gdy stanęli twarzą w twarz ze swoim Mesjaszem!

  Ten film ma prawie 9 milionów wyświetleń w różnych językach. Polub, udostępnij i rozpowszechnij tę wiadomość! Bóg otwiera oczy narodu żydowskiego na Mesjasza bardziej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 2000 lat!

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wesprzeć nas, otrzymasz nasz biuletyn z inspirującymi historiami, wejdź na https://TreeofLifeIsrael.org
  (poprzednio: „Yeshua Project” i „Medabrim po angielsku”)
  Nie zapomnij polubić i udostępnić ten film!
  Trzej Królowie a Jezus
 • @jan
  https://www.youtube.com/watch?v=BmNDdGaogTg
  Trzej Królowie a Jezus
 • @Krzysztof J. Wojtas
  Panie Krzysztofie widzę ze tworzenie nowych koncepcji rozumienia przekazu biblijnego idzie panu dość sprawnie .problem polega na tym ze niestety rozmija sie pan z prawda i logika . A juz stwierdzenie ze Biblia to zbiór rasowych legend [ hagat],.raczej deklasuje pana jako myśliciela ktory wiele równoległych watkow potrafi poddawać krytycznej analizie i łączyć je w całość .Domniemanie ze ktos wymyslił legende to zupelny absurd.Nie jest to mozliwe nawet przy wybujałej wyobraźni by cos takiego jak przekaz Biblijny moglo powstac jako konfabulacja jakiejs grupy etnicznej. Jest wiele zapisanych faktow w starym testamencie które wskazują ze tzw Nowy Testament to realizacja Boskiego planu zapowiedziana izraelita tysiace lat przedtem przez samego JHWH. Sam fakt nawrócenia Szawła którego Wszechmiocny . wybral jako ,,narzedzie ,, [Dzieje Apostolskie 9 rozdzial] obala wszystkie pana konfabulacje w calym znaczeniu tego pojęcia z tego prostego faktu że żaden czlowiek nie byłby w stanie sobie wymyslec takiej sytuacji jest wiec ona autentyczna relacja z tego zdarzenia.Sam fakt ze zagorzaly przeciwnik nowej religi tak diametralnie zmienia swa optyke spostrzegania świata juz jest niemozliwy do wytłumaczenia nadprzyrodzoność sytuacji calkowicie ja uwiarygodnia nie pozostawiajac cienia watpliwosći co do Boskiego dzialania na osobie Szawła Pozdrawiam i polecam studium bibli..Pycha rozumu to powazna przeszkoda kroczy przed upadkiem życze pokory....................................................................................................... Księga Izajasza

  53
  1 Któż uwierzy temu, cośmy usłyszeli?
  na kimże się ramię Jahwe objawiło?1
  2 On wyrósł przed nami jak młode drzewo
  i jakby korzeń2 z wyschniętej ziemi.
  Nie miał On wdzięku ani też blasku,
  aby na Niego popatrzeć,
  ani wyglądu, by się nam podobał.
  3 Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi,
  Mąż boleści, oswojony z cierpieniem,
  jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa3,
  wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic.
  4 Lecz On się obarczył naszym cierpieniem,
  On dźwigał nasze boleści4,
  a myśmy Go za skazańca4 uznali,
  chłostanego przez Boga i zdeptanego.
  5 Lecz On był przebity za nasze grzechy,
  zdruzgotany za nasze winy.
  Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas,
  a w Jego ranach jest nasze zdrowie5.
  6 Wszyscyśmy pobłądzili jak owce,
  każdy z nas się obrócił ku własnej drodze6,
  a Jahwe zwalił na Niego
  winy nas wszystkich.
  7 7 Dręczono Go, lecz sam się dał gnębić,
  nawet nie otworzył ust swoich.
  Jak baranek na rzeź prowadzony,
  jak owca niema wobec strzygących ją,
  tak On nie otworzył ust swoich.
  8 Po udręce i sądzie został usunięty9;
  a kto się przejmuje Jego losem?10
  Tak! Zgładzono Go z krainy żyjących;
  za grzechy mego ludu11 został zbity na śmierć.
  9 Grób Mu wyznaczono między bezbożnymi,
  i w śmierci swej był [na równi] z bogaczem12,
  chociaż nikomu nie wyrządził krzywdy
  i w Jego ustach kłamstwo nie postało.
  10 Spodobało się Jahwe zmiażdżyć Go cierpieniem.
  Jeśli On wyda swe życie na ofiarę za grzechy,
  ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży13,
  a wola Jahwe spełni się przez Niego.
  11 Po udrękach swej duszy,
  ujrzy światło14 i nim się nasyci.
  Zacny mój Sługa usprawiedliwi wielu,
  ich nieprawości On sam dźwigać będzie.
  12 Dlatego w nagrodę przydzielę Mu tłumy,
  i posiądzie możnych jako zdobycz,
  za to, że Siebie na śmierć ofiarował
  i policzony został pomiędzy przestępców15.
  A On poniósł grzechy wielu,
  i oręduje za przestępcami. .
  Trzej Królowie a Jezus
 • `@ Krzysztof Wojtas
  Jak widze dalej pan brnie w oparciu o system spostrzegania rzeczywistosci ,,z tego swiata,,. Tzw ,,żydzi,, co do ktorych ma pan wiele uprzędzeń nie są jakby pan chciał gorsi od innych narodow,Gdyby dokladnie przeanalizowac historie kazdego kontynentu to pasmio zbrodni niesprawiedliwości i nieszczęść łacznie z ludożerstwem czy skladaniem ofiar z dzieci bylo elementem wielu cywilizacji i plemion . Osobiście znam kilku żydow i wcale nie uwazam że ich postawa jest gorsza od niejednego polaka czy francuza A nawet stwierdze ze sa powyzej tzw średniej.W kazdym narodzie sa jednostki o sklonnosciach barbazyńskich,i wcale nie jest popwiedziane że gdyby przecietnemu ,,kowalskiemu udalo sie dojsc do mozliwosci decydowania i krztaltowania rzeczywistosci to byla by ona lepsza. Co do obszernych przytoczeń Bibli to raczej skierowalem je do czytelnikow bo zakladam ze dla wielu nie jest codzienna lektora tym bardziej w poprawnym tlumaczeniu. Co do zarzutu bym dzielil sie wlasnymi przemysleniami to wlasnie oparcie sie o słowo JHWH jest kwintensecja zdobywania wiedzy o świecie jako jedynej plaszczyzny i alternatywy dla ludzkosci, to jest wlasnie efekt indywidualnych przemysleń. A co szerszej oceny swiata opartego o ,,własne przemyslenia ,,to zgodzi sie pan ze ze stan w jaki zabrneła ,,cywilizacja,,jest suma jednostkowych wyobrazen i doswiadczen ludzi idacych przez życie bez znajomosci woli Najwyższego JHWH. Polecam wiec studium Biblii - [ Jw.org ]. Jako solidna alternatywe . Ja osobiscie wysluchuje na telefonie co niedziele okolo 10 rano nauczania biblijnego i musze stwierdzic ze poziom kształtowania postaw [ Światowy program wychowawczy ] z cała pewnoscia przewysza to wszystko co tu mozemy przeczytac w ramach opisu zjawisk i procesow ,,Tego Swiata ,, Jesli wiec zadzwoni pan do pierwszego z rzędu Swiadka Jehowy to na pewno pana właczy w ten godziny program wychowawczy . Kiedys ze 30 lat temu na kongresie w Poznaniu rosjanka z Moskwy zataaczajac krag reka poowiedziala ,,Oto nowe niebo i nowa ziemia,, Było tam z tego co wiem wielu żydów i jest ich dzis dużo wiecej w zborach .Nie jest to problem dla ludzi ktorych ,,Królestwo nie jest z tego swiata,, Albowiem niema ,Greka żyda ni rzymianina ale wszyscy sa jednością w Chrystusie słudze JHWH i naszym nauczycielu. Pozdrawiam raz jeszcze
  Przepowiednie - interpretacja własna
 • @Krzysztof J. Wojtas
  Dziękuje za wpis dzięki któremu moglem zaprezentować słowo jedynego Boga JHWH dotyczące przyszłości ludzkości . Mysle ze pana wniosek obarczony jest błędem polegającym na tym że przyszłość spostrzega pan jako proces historyczny i spoleczny w którym ludzkosc same jest kreatorem swego trwania na ziemi.Nowe Niebo i Nowa Ziemia to bedzie rzeczywistość w której nie beda obowiazywac żadne wzorce myslenia ktore obowiązują obecnie. Izraelici zostali narodem wybranym by poprzez ich doswiadczenia wole i zamierzenia JHWH poznaly wszystkie narody[ Ksiega Rodzaju28-13] Tym samym Izraelici wspolnie ze wszystkimi innymi narody beda jedna ludzką wspolnota zyjaca w jednosci ,pokoju i miłosci.Nie bedzie tam mowy o tym by sie kogos pozbywac lub wydalac jako osoby niepożądanej poniewaz poznanie Jahwe bedzie powszechne a on sam bedzie prawodawca poprzez Jezusa wsród narodów sprawujacy władze ,, laska żelazna ,, jesli dobrze to odczytalem.Pozdrawiam Serdecznie
  Przepowiednie - interpretacja własna
 • Powierz Jahwe swoją drogę
  Przypomną sobie i wrócą
  do Jahwe wszystkie krańce ziemi;
  i oddadzą Mu pokłon
  wszystkie szczepy pogańskie,
  29 bo władza królewska należy do Jahwe
  i On panuje nad narodami.
  30 15 Tylko Jemu oddadzą pokłon wszyscy, co śpią w ziemi,
  przed Nim zegną się wszyscy, którzy w proch zstępują.
  A moja dusza będzie żyła dla Niego,
  31 potomstwo moje Jemu będzie służyć,
  opowie o Jahwe pokoleniu przyszłemu,
  32 a sprawiedliwość Jego ogłoszą ludowi, który się narodzi:
  «Jahwe to uczynił».
  Psalm 22

  Los złych i dobrych
  Nie unoś się gniewem z powodu złoczyńców
  ani nie zazdrość niesprawiedliwym2,
  2 bo znikną tak prędko jak trawa
  i zwiędną jak świeża zieleń3.

  3 Miej ufność w Jahwe i postępuj dobrze,
  mieszkaj w ziemi i zachowaj wierność4.
  4 Raduj się w Jahwe ,
  a On spełni pragnienia twego serca.
  5 Powierz Jahwe swoją drogę
  i zaufaj Mu: On sam będzie działał
  6 i sprawi, że twoja sprawiedliwość zabłyśnie jak światło,
  a słuszność twoja - jak południe.

  7 Upokórz się przed Jahwe i Jemu zaufaj!
  Nie oburzaj się na tego, komu się szczęści w drodze,
  na człowieka, co obmyśla zasadzki.

  8 Zaprzestań gniewu i porzuć zapalczywość;
  nie oburzaj się: to wiedzie tylko ku złemu.
  9 Złoczyńcy bowiem wyginą,
  a ufający Jahwe
  posiądą ziemię
  [Psalm37 Biblia Tysiaclecia wyd II 1971]
  Przepowiednie - interpretacja własna
 • SZUKAJCIE JAHWE WSZYSCY POKORNI ZIEMI KTORZY PELNICIE JEGO NAKAZY SZUKAJCIE SPRAWIEDLIWOSCI ... [Ksiega Sofoniasza 2-3]]
  Po tym wszystkim słowo Jahwe wyjdzie z Syjonu a nowe prawo z Jeruzalem [ Ksiega Izajasza 2.Wszystkie cytaty za Biblia Tysiaclecia wyd II 1971 r ] ]


  Kto godzien stanąć przed Bogiem?


  1 Psalm. Dawidowy.
  Kto będzie przebywał w Twym przybytku, Panie,
  kto zamieszka na Twojej świętej górze?2
  2 Ten, który postępuje bez skazy, działa sprawiedliwie,
  a mówi prawdę w swoim sercu
  3 i nie rzuca oszczerstw swym językiem;
  ten, który nie czyni bliźniemu nic złego
  i nie ubliża swemu sąsiadowi;
  4 kto złoczyńcę uważa za godnego wzgardy3,
  a szanuje tego, kto się boi Pana;
  ten, kto dotrzyma, choć przysiągł ze swoim uszczerbkiem;
  5 ten, kto nie daje swoich pieniędzy na lichwę4
  i nie da się przekupić przeciw niewinnemu.
  Kto tak postępuje, nigdy się nie zachwieje.
  [Psalm 15]


  Nowe Przymierze

  Zawrę z wami wieczyste przymierze:
  są to niezawodnie łaski dla Dawida2.
  4 Oto ustanowiłem cię świadkiem dla ludów,
  dla ludów wodzem i rozkazodawcą.
  5 Oto zawezwiesz naród, którego nie znasz,
  i ci, którzy cię nie znają, przybiegną do ciebie
  ze względu na Jahwe , twojego Boga,
  przez wzgląd na Świętego Izraelowego,
  bo On cię przyozdobi.

  Bliskość i wielkość Pana

  6 Szukajcie Jahwe , gdy się pozwala znaleźć,
  wzywajcie Go, dopóki jest blisko!
  7 Niechaj bezbożny porzuci swą drogę
  i człowiek nieprawy swoje knowania.
  Niech się nawróci do Jahwe , a Ten się nad nim zmiłuje,
  i do Boga naszego, gdyż hojny jest w przebaczaniu.
  8 Bo myśli moje nie są myślami waszymi
  ani wasze drogi moimi drogami -
  wyrocznia Jahwe
  9 Bo jak niebiosa górują nad ziemią,
  tak drogi moje - nad waszymi drogami
  i myśli moje - nad myślami waszymi.
  [Ksiega Jzajasza 54 ]

  13 Bardzo przykre stały się wasze mowy przeciwko Mnie - mówi Jahwe. Wy zaś pytacie: Cóż takiego mówiliśmy między sobą przeciw Tobie? 14 Mówiliście: Daremny to trud służyć Bogu! Bo jakiż pożytek mieliśmy z tego, żeśmy wykonywali polecenia Jego i chodzili smutni w pokucie przed Jahwe Zastępów? 15 A teraz raczej zuchwałych nazywajmy szczęśliwymi, bo wzbogacili się bardzo ludzie bezbożni, którzy wystawiali na próbę Boga, a zostali ocaleni.
  16 Tak4 mówili między sobą ludzie bojący się Boga, a Jahwe uważał i to posłyszał. Zapisano to w Księdze Wspomnień4 przed Nim dla dobra bojących się Jahwe i czczących Jego imię. 17 Oni będą moją własnością, mówi Jahwe Zastępów, w dniu, w którym będę działał, a będę dla nich łaskawy, jak jest litościwy ojciec dla syna, który jest mu posłuszny. 18 Wtedy zobaczycie różnicę między sprawiedliwym a krzywdzicielem, między tym, który służy Bogu, a tym, który Mu nie służy. 19 Bo oto nadchodzi dzień palący jak piec, a wszyscy pyszni i wszyscy wyrządzający krzywdę będą słomą, więc spali ich ten nadchodzący dzień5, mówi Jahwe Zastępów, tak że nie pozostawi po nich ani korzenia, ani gałązki. 20 A dla was, czczących moje imię, wzejdzie słońce sprawiedliwości6 i uzdrowienie w jego skrzydłach. [ Ksiega Malachiasza 3]

  Znaki nastania dnia Jahwe

  3 I uczynię znaki na niebie i na ziemi:
  krew i ogień, i słupy dymne.
  4 Słońce zmieni się w ciemność,
  a księżyc w krew,
  gdy przyjdzie dzień Jahwe,
  dzień wielki i straszny2.
  5 Każdy jednak, który wezwie imienia Jahwe , będzie zbawiony,
  bo na górze Syjon
  będzie wybawienie,
  jak przepowiedział Jahwe ,
  i wśród ocalałych będą ci, których wezwał Jahwe
  [ Ksiega Joela 3]

  Tak mówi Jahwe :
  «Niebiosa są moim tronem,
  a ziemia podnóżkiem nóg moich.
  Jakiż to dom możecie Mi wystawić
  i jakież miejsce dać Mi na mieszkanie?
  2 Przecież moja ręka to wszystko uczyniła
  i do Mnie należy to wszystko
  - wyrocznia Jahwe .
  Ale Ja patrzę na tego,
  który jest biedny i zgnębiony na duchu,
  i który z drżeniem czci moje słowo.

  ...Przepowiednie o rzeczach przyszłych

  18 A Ja znam ich czyny i zamysły. Przybędę, by zebrać wszystkie narody i języki; przyjdą i ujrzą moją chwałę. 19 Ustanowię u nich znak i wyślę niektórych ocalałych z nich do narodów Tarszisz, Put, Meszek i Rosz, Tubal i Jawan, do wysp dalekich, które nie słyszały mojej sławy ani nie widziały mojej chwały. Oni ogłoszą chwałę moją wśród narodów.
  20 Z wszelkich narodów przyprowadzą jako dar dla Jahwe wszystkich waszych braci - na koniach, na wozach, w lektykach, na mułach i na dromaderach - na moją świętą górę w Jeruzalem - mówi Pan - podobnie jak Izraelici przynoszą ofiarę z pokarmów w czystych naczyniach do świątyni Jahwe . 21 Z nich także wezmę sobie niektórych jako kapłanów i lewitów - mówi Pan.
  22 Bo jak nowe niebiosa i nowa ziemia,
  które Ja uczynię,
  trwać będą przede Mną - wyrocznia Jahwe -
  tak będzie trwało wasze potomstwo i wasze imię.
  23 Sprawdzi się to, że każdego miesiąca podczas nowiu
  i każdego tygodnia w szabat,
  przyjdzie każdy człowiek, by Mi oddać pokłon
  - mówi Jahwe [Ksiega Izajasza 66 ]
  Przepowiednie - interpretacja własna
 • @jan
  Księga Izajasza


  Trwały pokój mesjański1

  2

  2 2 Stanie się na końcu czasów,
  że góra świątyni Jahwe
  stanie mocno na wierzchu gór
  i wystrzeli ponad pagórki.
  Wszystkie narody do niej popłyną,
  3 mnogie ludy pójdą i rzekną:
  «Chodźcie, wstąpmy na Górę Jahwe
  do świątyni Boga Jakubowego!
  Niech nas nauczy dróg swoich,
  byśmy kroczyli Jego ścieżkami.
  Bo Prawo wyjdzie z Syjonu
  i słowo Jahwe - z Jeruzalem».
  4 On będzie rozjemcą pomiędzy ludami
  i wyda wyroki dla licznych narodów.
  Wtedy swe miecze przekują na lemiesze,
  a swoje włócznie na sierpy.
  Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza,
  nie będą się więcej zaprawiać do wojny.
  5 Chodźcie, domu Jakuba,
  postępujmy w światłości Jahwe
  [cytat za biblia Tysiaclecia Wyd II 1971]
  ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA 2020
 • DLACZEGO NALEŻY CZYTAC BIBLIE
  TO MOWI JAHWE.,PRZEKLETY MĄŻ KTORY POKLADA NADZIEJE W CZŁOWIEKU I KTORY W CIELE UPATRUJE SWA SIŁE A OD JAHWE ODWRACA SWE SERCE [ Jeremiasza 17-5 Biblia Tysiaclecia wyd II 1971]] Panie Ryszardzie napisal pan w przedostatnim artykule pt ,,Globalna Ideologia Klamstwa,, @ Jan 11:59:22
  Szanowny Panie Janie,

  Dawno temu, w latach młodości, czytałem i próbowałem zrozumieć słowa i wersety Starego Testamentu.
  Muszę przyznać, że nie bardzo mi to wychodziło...

  Dzisiaj być może powinienem do tego wrócić.
  Pytania: Tylko po co? W jakim celu?,,
  Wbrew pozorą odpowiedz jest prosta by poznac PRAWDE . Napisal pan ze pojecie to jest subiektywne, owszem dla ludzi którzy przyjmują ducha tego swiata jest subiektywne ponieważ wartosciowanie tego pojecia uzalezniaja od miejsca w chierarchi spolecznej ,statusu zawodowego i materialnego ktory zapewnia im bezpieczenstwo socjalne i i tzw komfort zycia .Niestety stan swiata jest wypadkowa takich postaw pomnożony przez kilka miliardów ludzkich istnien.[kowid to jeden z koncowych efektow w lancuchu przyczynowo skutkowym].Uproszczajac kazdy ma wiec swoja ,,prawde ,, ktorej najczesciej broni do upadlego a ktora jest niestety tylko ograniczonym ogladem ludzi uwiklanych w tzw ,,koniecznosci zyciowe ,, [ jak powiedzial mi kiedys znajomy zajmujacy sie ,,duchowością ,, co ma zrobic np lekarz majacy dwoje dzieci na studiach] Pan sam pomimo że przejrzał na oczy doswiadczal wielu aktywnosc ktore byly budowaniem obecnego stanu rzeczy. Slowem dopiero po dziesiatkach lat pomimo wysokiej niewatpliwie inteligencji i specjalistycznej wiedzy zrozumiał pan negatywnosc wielu dzialan tzw medycyny akademickiej. Byc moze pana dzieci pana doswiadczenie przejma jako depozyt dla siebie , ale większość bedzie zaczynala poznawanie rzeczywistosci od nowa w masie ludzkich istnien wchodzących w zycie i wychodzacych z niego zawsze utrzymywala sie bedzie srednia swiadomosci a stan swiata to wlasnie ta subiektywna mieszanina wartosci dobrych i zlych. I tak naprawde niema nadziei w takim podejsciu ze cos sie zmieni bo zawsze beda ruznice w percepcji swiata wynikajace z przyczyn ,,organicznych,,. Jednak gdy przyjmiemy słowo Jedynego Boga Jahwe [ Ksiega Powtórzonego Prawa 6-4] zawarte w Torze i Biblii wszystko staje sie proste . W tym momencie nie musimy juz poszukiwać dróg Wszechmocny JHWH daje nam wskazówki by dobrze żyć w pokoju harmonii i milosci wystarczy tylko słuchać jego slow i z cała powaga je doceniać jako najwyższy autorytet moralny i etyczny. Gdyby poznał pan Biblie w wieku młodzieńczym byc moze nie zrobiłby pan kariery jako lekarz ale bylby pan prostym i dobrym czlowiekiem i gdyby tak samo w kwesti poznania Jahwe zrobilo miliony ludzi którzy nie przyłożyli by reki do zbudowania golema to on by po prostu nie powstal nie powstał. Bo to nie jest tak ze tylko ci na szczytach to budowali to jest dzielo nas wszystkich.Dlatego wlasnie nalezy czytac Biblie . Jest Jednak nadzieja zawarta w Ksiedze Izajasza ktora mówi ze poznaja wole Jahwe wszystkie narody. i wtedy dopiero doznamy pokoju i charmońi do tego momentu bedziemy sie potykac i szukac po omacku dróg wyjscia których nie bedziem w stanie znaleźć ... Slowo Jahwe Jest Prawda.
  ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA 2020