Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze Jacek Leo

 • @Cezary Bialik 07:31:32
  Przeważnie nasze opinie i racje zależą od pozycji zajmowanej w "systemie", tzw. punkt siedzenia. Zwykle stajemy do kruszenia kopii w sprawach, których nie ogarniamy całościowo, ale które bezpośrednio dotyczą nas samych a powstały w związku z relacją z partnerem.
  Jest to normalne, ale właśnie tutaj rodzą sie konflikty.
  Osobiscie, kiedyś jako pracownik nigdy nie domagałem się umowy o pracę bo wiedziałem, że moja praca reprezentuje wartość, której pracodawca potrzebuje i jest w stanie za nią zapłacić ustaloną kwotę. Gdy wraz ze zdobywanym doświadczeniem wartość mojej pracy i moje oczekiwania płacowe wzrastały negocjowałem nowe warunki lub zmienialem pracodawcę. Prosta sprawa, ale mozliwa tylko w warunkach równowagi popytu i podaży na rynku pracy. Za rynek pracy nie odpowiada zaś pracodawca tylko tzw. państwo.
  Teraz patrząc z drugiej strony, celem pracodawcy jest osiągnięcie dochodu takiego aby mógł pokryć wszystkie koszty, pracownikom zapłacić stawkę OBOWIĄZUJĄCĄ NA RYNKU oraz aby z dochodu dysponował środkami potrzebnymi na bieżące inwestycje - to niezbędna podstawa. Co pracodawca ma zrobić jeśli nie osiagnie wystarczającego dochodu a zatrudnia np. 10 osób ? Czasowo może dokladać z oszczedności, jeśli takowe posiada, czasem wspomaga sie kredytem a czasem, niestety, musi zwolnić kilku pracowników.
  Dlaczego więc w sytuacji kiedy pracodawcy nikt nie pomaga i nie zapewnia zbytu na jego produkty, usługi on musi zapewnić stałą prace pracownikowi ? Czy to nie wydaje się Panu mocno niesprawiedliwe ?
  Gurgaon - co o nim wiesz?
 • @imran 19:02:51
  Wiki podałem dane są czytelnie usystematyzowane i w języku angielskim w przeciwieństwie do większości, które czytałem w Indian English; blogi i komentarze - obraz Gurgaon jeszcze gorszy niż w Wiki.
  Oto fragment jednego z komentarzy " In Gurgaon much of it is shit, but then the reality of these islands of good life (inside any major residential complex) is different and cut off from reality of ordinary crap. "
  Dałem też link do polskojęzycznego tekstu turysty, który opisał swój pobyt w tym mieście.

  Kolego imran, dyskusja dla samej dyskusji mnie nie interesuje, staram się rzetelnie analizować fakty i dzielić się wnioskami. W ostatnich dniach po raz drugi spotkalem się z podobnymi, banalnymi tekstami o wolnorynkowym Gurgaon więc postanowiłem bliżej przyjżeć się tematowi.
  Jeśli chodzi zaś o cudowne działanie wolnego rynku to może to być tak jak z mocnym, najlepszym lekiem przepisywanym pacjentowi; czasem pomoże ale czasem może też zaszkodzić lub wywołać poważne skutki uboczne.
  Dlatego też, duża wiedza, rozwaga i rzetelność są niezbędne. Upieranie się przy swojej prawdzie w sytuacji gdy " Ja tam nie byłem i nie wiem " jest delikatnie mówiąc lekkomyślne.
  Gurgaon - co o nim wiesz?
 • @Cezary Bialik 10:38:17
  "Biznes cywilizuje się tylko postawiony pod ścianą co można było obserwować w Polsce przed kryzysem w 2008."

  Jest to błędna interpretacja podwyżek płac we wskazanym okresie - to rozwój gospodarczy i wzrost liczby pracujących o ok. 2 mln osób w latach 2004 - 2008 przyczyniły sie do wzrostu wynagrodzeń za pracę.

  Szanowni Państwo nie popadajmy w skrajności - jeśli nasze dyskusje mają przynieść jakieś pozytywne owoce potrzeba więcej pokory, otwartości i wiedzy. Forsowanie ideii całkowicie wolnego rynku w Polsce, w obecnym czasie i sytuacji gospodarczej to czyste szaleństwo; z drugiej strony wzdychania do regulowania umów, poziomu płac i ochrony wybranej grupy obywateli przez państwo to pomoc w uśmiercaniu gospodarki. Może właściwą byłaby droga, która biegnie po środku lub pomiędzy tymi skrajnościami ? Moim zdaniem warte rozważenia.
  Gurgaon - co o nim wiesz?
 • Gurgaon - sen niedoedukowanych liberałów
  Zastanawiam się skąd czerpał Pan informacje do do napisania tej wypaczającej rzeczywistość propagandowej "wrzuty".

  ..." Osiedla budowano w szczerym polu nie dbając o infrastrukturę drogową, kanalizacyjną, czy wodną. Tylko najdroższe enklawy mają własny zapas wody oraz generatory prądu. Kiedy okolica, małe slumsy przylepione do murów osiedli, gdzie mieszka armia służących, tonie w mroku, te wielkie konstrukcje lśnią niczym latarnie na wezbranym morzu "....

  http://dworzecwschodni.natemat.pl/20255,gurgaon-miasto-marzen

  ..."The city lacks facilities for pedestrians with almost no proper sidewalks. There are no proper routes for bicycles, though a large part of the population in the city use bicycles for commuting."...

  ...Eventually, DLF Limited, a real estate company acquired vast stretches of land in the city. The first major American brand to set up a unit in Gurgaon was General Electric in 1997, and is regarded as the first foreign company in India that was established for outsourcing software work.[18] GE's setup in Gurgaon prompted other companies, both international as well as domestic, to follow suit. Today, Gurgaon has emerged as one of the most important offshoring centers in the world "...

  http://en.wikipedia.org/wiki/Gurgaon

  Ten " cud " wolenego rynku okazuje się być nie najlepszej jakości projektem deweloperskim...
  Gurgaon - co o nim wiesz?
 • @gnago 16:44:35
  Nadzieja owszem istnieje, ale droga do celu żmudna i daleka.

  Brak wiedzy, brak otwarcia na nią, mocno zawężone horyzonty i pycha hamują zmiany. Każdy wie lepiej, chociaż większość z nich nie ma pojęcia o dyskutowanych zagadnieniach a dalej gdy przychodzi do planowania i działania jest jeszcze gorzej. Najlatwiej jest narzekać i żądać od kogoś jednocześnie ubóstwiając siebie i swoją martyrologie.

  "Z ciekawostek pamiętamy rok 2004 i kolejne kiedy nasz rynek pracy zachód wydrenował, firmy "dobrowolnie " podnosiły płace. Zatem można"

  Rok 2004 i lata następne do 2007 to czas wzrostu eksportu, przyjazdów turystycznych, inwestycji zagranicznych i ponad 100 % wzrost cen nieruchomości, także stabilna sytuacja makroekonomiczna i dostępność kredytów napędzających gospodarkę pozwoliły przedsiębiorcom rozwijać się i podnosić płace. Wtedy owszem, było można - dzisiaj sytuacja jest diametralnie inna.

  Jeszcze raz proszę o zapoznanie się z problemem i proszę nie zrzucać odpowiedzialności za stan polskiej gospodarki i warunki płacowe na przedsiębiorców - winni są ponad nami.

  "Za to ręczę swym majątkiem i życiem że podwyżka pensji... " - desperacja lub głupota tak szafować swym życiem, mniejsza o majątek.
  Płaca minimalna - czy rzeczywiście należy ją podnosić?
 • @AnnaP 09:12:15
  " Widzi Pan różnicę jakościową między 1240 a 1600 zł? "
  Niestety, 1240 zł wydaje się za mało na podstawowe potrzeby a 1600 zł prawdopodobnie te potrzeby zaspokoi - dla jednych może to być duża różnica dla innych już nie.
  Chiałbym jednak po raz kolejny zwrócić uwagę, że to nie jest kwestia za niskiej ustawowej płacy minimalnej i umów śmieciowych. Jeden i drugi temat jest tylko pretekstem oraz usprawiedliwieniem okradania podatników przez kolejne rządy.
  Polska gospodarka jest "zwijana" od lat 80-tych, dlatego nie ma pracy, i to właśnie jest powodem niskich płac. Odpowiedzialni za tą sytuację próbują robić z nas idiotów i zasłaniając tą grabież płaszczykiem płac minimalnych i umów śmieciowych a jeszcze przy okazji wywołują konflikty społeczne.
  Warunki prowadzenia działalności pogarszają się z roku na rok i przedsiębiorcy również lub przede wszystkim dotkliwie to odczuwają. My jednak nie możemy zawołać dla mnie minimum to 2500 zł netto za mniej nie będę pracował, bo często po 10 - 12 godzinnych dniówkach trzeba dokladać do interesu z oszczedności poprzednich okresów rozliczeniowych. Gdyby w obecnej sytuacji gospodarczej płaca minimalna wzrosła do 2500 zl to kolejne setki tysięcy rodaków musiały by szukać pracy za granicą. Rozwiązaniem problemu może być całkowita zmiana systemu gospodarczego i nowe spojrzenie na zarzadzanie krajem dla jego obywateli i przyszłych pokoleń. Za to w jakim kierunku sytuacja potoczy się dalej jesteśmy odpowiedzialni my wszyscy - pracownicy i pracodawcy. Apeluję o mniej "chciejstwa" a więcej działania.
  Płaca minimalna - czy rzeczywiście należy ją podnosić?
 • @gnago 19:40:17
  "A wciskasz dyrdymały o ciężkim znoju przedsiębiorcy ... jego wybór !!!"

  A czy to nie Ty cały czas placzesz nad swoim losem ? - też masz wybór zostań przedsiębiorcą, będziesz mógł dać przykład innym jak zapewnić siłę nabywcza pracownikom na Twój towar/uslugę a i Tobie z 15 tys zl zostanie co miesiąc w kieszeni. Dlaczego wykłucasz się o to 2500 zl a nie spróbujesz sięgnąć po 15 000 zl ?

  Powodzenia
  Płaca minimalna - czy rzeczywiście należy ją podnosić?
 • @AnnaP 09:38:19
  " W moim mieście Łodzi, minimalna to jest maksymalna, więc o czym tu mówić. "

  U mnie w mieście i okolice ( małopolska ) za minimalną nie możliwe jest znaleźć pracownika, który potrafiłby cokolwiek zrobić na miarę obecnych standardów jakościowych. Minimum to 10 zł netto za godzinę co daje miesięcznie ponad 1600 zł netto, dla przypomnienia minimalna netto 1240 zł.
  Płaca minimalna - czy rzeczywiście należy ją podnosić?
 • @gnago 22:15:59
  Jeszcze jedno: na 2500 zl netto to 4200 zł do zaplacenia przez pracodawcę - te piniądze trzeba zarobić. Kto ma doplacać jeśli kilka miesięcy z powodu braku zleceń lub niskich cen zleceń pracownik zarobi tylko 3000 zł ? Kto dopłaci do jego wynagrodzenie brakujące 1200 zł ? Kto pokryje koszty amortyzacji narzędzi, urządzeń, środków transporu ?

  Inna sprawa to brak pracowników, którzy w ogóle są w stanie poprawnie wykonywać swoja pracę. Ci co to potrafią raczej zarabiają tyle ile mogą oczekiwać za swoje umiejętności, rzetelność i odpowiedzialność.
  Płaca minimalna - czy rzeczywiście należy ją podnosić?
 • @gnago 06:07:59
  "Nigdzie nie odnosiłem się do kosztów powstania firmy."

  Szanowny, wszystkowiedzący gnago, w moim komentarzu odniosłem się do bzdur, które napisałeś wcześniej i wskazałem kilka elementów składających się na strukturę przepływów finansowych w przedsiębiorstwie.
  Przedsiebiorca decydujący się na rozpoczęcie działalności i zatrudnienie ludzi musi pamiętać o kosztach powstania firmy, ponieważ inwestuje swoje oszczędności ale często też pożyczone pieniądze..., czyli z nieba mu nie spadło i musi walczyc o utrzymanie zyskowności przedsiębiorstwa aby uzyskać odpowiedni zwrot poniesionych nakładów - tak to działa na całym świecie.
  Załóż działalność opłać koszty, daj pracownikowi 2500 zł netto a cala reszta dla Ciebie..., jak dla mnie to możesz mieć nawet 100 tyz zł zysku miesięczne - daj znać, prześle gratulację i wyrazy uznania.
  Płaca minimalna - czy rzeczywiście należy ją podnosić?
 • @gnago 22:15:59
  " Prościej na przykładzie mamy firemkę 10 osób... " - totalna ignorancja i brak znajomości realiów.

  "Firemka" 10 osobowa to często inwestycja od kilkuset tysiięcy do kilku milionów złotych - prosze policzyc sobie na początek przynajmniej koszt zainwestowanego kapitału i pracę własną szefa. Pracownik nie inwestując i nie ryzykujac kapitału chce zarobić 2500 zl netto a szefowi "da" 6000 zł za jego pracę, zainwestowany kapitał i amortyzację środków trwalych - super ! Jeszcze zapomniał towarzysz powiedzieć, że 2500 zł to powinno należeć sie za samo przychodzenie do pracy.
  Płaca minimalna - czy rzeczywiście należy ją podnosić?
 • @AnnaP 13:33:40
  " Wolny rynek nie istnieje " czego zatwardziali liberałowie nie chcą przyjąc do wiadomości; często opowiadają się za prywatyzacja i urynkowieniem wszystkich procesów oraz podmiotów gospodarczych. Jest to błędne myślenie, szczególnie w naszej sytuacji, gdzie pomijając nawet szkodliwe działania rzadu nie jesteśmy w stanie konkurować z zasobniejszymi w kapitał i technologie korporacjami międzynarodowymi.
  Nie oznacza to jednak, że powinniśmy iść w druga strone i ręcznie sterować podstawowymi relacjami pomiędzy podmiotami naszego życia gospodarczego bo to też nie poprawi losu najmniej zarabiajacych.

  Pytanie było - czy podnosić placę minimalną ? Wg. mnie nie, w zamian można zwolnić od podatku i wiekszości składek całą jej kwotę. Umowy jak najbardziej dobrowolne bo dlaczego niby jeden ( pracownik ) ma mieć gwarantowaną pracę a drugi ( pracodawca ) nigdy takiej gwarancji nie będzie miał - czy to dla Pani jest ok ?
  Płaca minimalna - czy rzeczywiście należy ją podnosić?
 • @brian 22:13:51
  Proszę się nie martwić miejscowymi wyzyskiwaczamia, prawo popytu i podaży naprawdę działa - wg. moich obserwacji runek bardzo sprawnie reguluje kwestię płac.
  Problemem nie jest niski poziom płacy minimalnej ale niski popyt na pracę lub nadpodaż siły roboczej. Dlaczego tak jest chyba wszyscy wiemy.
  Marcelll zaproponował najlepsze tymczasowe rozwiązanie w obecnym systemie: zwiększenie limitu kwoty wolnej od podatku.
  Myśląc jednak przyszłościowo konieczna jest zmiana całego obecnego zbankrutowanego systemu.
  Płaca minimalna - czy rzeczywiście należy ją podnosić?
 • @Max von Stirlitz 16:02:47
  "Mozesz uzywac wlasnych mysli ubranych w slowa a nie cytowac moje , prosze ?" - tak, w merytorycznej wymianie poglądów, opinii. Tutaj szkoda mojego czasu.
  Plan wyciągania Polski z niewoli zadłużeniowej
 • @Max von Stirlitz 14:31:34
  "Prosta konstrukcja cepa tozsamosci to zaleta kazdego pozytecznego idioty na uslugach Akwarium." W praktyce często proste rozwiązania sa najskuteczniejsze, więc może być pan w błędzie forsując swoją filozofię.

  "Merytoryczny dyskurs to jedynie wersja pacyfistyczna niemieckiego czolgu Leopard 2A7+ ." - to jest pańska prawda - jak każdy z nas jest pan jednak również omylny. Poza tym ważne będą okoliczności zastosowania.

  "Pasikoniki w Systemie." - a czego tu nie ma, dzięki jednak za info.
  Plan wyciągania Polski z niewoli zadłużeniowej
 • @Max von Stirlitz 11:55:29
  "Bla bla bla bla czyli tradycyjne pierdolenie o Szopenie jak Chopin juz w piachu." - "--- Z kad jestes i dlaczego klikash pajacu ??--"

  Miło było z panem porozmawiać. Proszę kupić dzisiaj zapas jaboli bo jutro sklepy zamknięte.
  Plan wyciągania Polski z niewoli zadłużeniowej
 • @Braterstwo.org 09:48:18
  "Kluczem jest zjednoczenie wszystkich chcących rzeczywistych zmian." - tych chcących zmian jest większość ale nie zjednoczymy ich spierając sie o szczegóły przyszłego systemu gospodarczego kraju, który jest niemożliwy do "zainstalowania" bez wcześniejszego zjednoczenia narodu wokół ideii wielkiej zmiany systemowej, poprzedzonej przez przebudzenie świadomości obywatelskiej.
  Plan wyciągania Polski z niewoli zadłużeniowej
 • @nikander 10:19:33
  "Zajmowanie się detalami jest co najmniej bez sensu" - proszę się nad tym dobrze zastanowić bo to jest wyjaśnienie dlaczego obecna sytuacja jest jaka jest.

  "Aby się "oddolnie zjednoczyć" to najpierw trzeba wiedzieć wokół czego."
  Bez wątpienia jest to prawdą, ale nie zjednoczy Pan ludzi wokół zagadnień ekonomicznych - proszę sobie to uświadomić i spróbować myśleć w kategoriach proponowanych przez braterstwo.org. Zjednoczenie jest możliwe tylko wokół proponujących radykalne zmiany systemowych, które pozwolą nam Polakom odczuć, że jesteśmy u siebie i że państwo polskie zapewnia nam bezpieczeństwo i możliwości rozwoju. Jesteśmy obywatelami Polski zdolnymi do samostanowienia i nikt nie powinien nam narzucać kierunku w którym mamy zmierzać.
  Plan wyciągania Polski z niewoli zadłużeniowej
 • @ Freedom
  Dziękuję za kolejny ciekawy materiał do rozważań nad chorym systemem naszego zbrukanego państwa oraz za inspirację do dyskusji nad naszą przyszłością.
  Osobiście wciąż zastanawiam się jaki system podatkowy byłby najkorzystniejszy dla nas i naszego kraju w obecenej sytuacji bo niewątpliwie zmiany są konieczne i to nie zmiany kosmetyczne jakie proponują niektórzy politycy ale zmiany radykalne - radykalne i dobrze przemyślane. Obecny system i zbiurokratyzowane państwo politykierów karierowiczów to bankrut i aby móc optymistycznie myśleć o przetrwaniu i rozwoju naszego kraju pilnie potrzebujemy ludzi nowej generacji z obywatelsko - strategicznym spojrzeniem na zarządzanie państwem w naszym wspólnym interesie - to podstawa. Tylko ludzie mądrzy, uczciwi z twardym kręgosłupem moralnym będą mogą podjąć wysiłek odbudowy państwa polskiego.
  Zgadzam się z pogladem autora, że podatki powinny być proste i niskie,
  i na tym powinniśmy się skupić szukając rozwiązań. Raczej zrezygnujmy z próby znalezienia czy wymyślenia tego sprawiedliwego - jak pokazały dotychczasowe dyskusje każdy ma "swoją sprawiedliość".
  Robią nas w konia na PODATKACH
 • @Braterstwo.org 14:06:43
  Zgoda, ale jaki proponujesz system podatkowy.
  LIKWIDACJA chorego systemu podatkowego