Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze wiedzajestwksiążkach

 • @Repsol 23:35:31
  Wiesz co? Wypchaj się sam taką muzyką!
  I nie wycieraj sobie klawiatury Bogiem!!!

  TzT
  Nazad
 • @Repsol 22:37:02
  Nie rozumiem.
  Brakuje argumentów?
  OK. Możemy licytować się na słowa... piosenek!

  https://www.youtube.com/watch?v=zb9Obfsfhrw

  TzT.
  Nazad
 • @Repsol 22:13:57
  Mam do Ciebie ansę.
  Pamiętasz za co?

  Mściwy nie jestem, ale pamiętliwy owszem.
  Amigo?

  TzT.
  Nazad
 • @Repsol 22:06:24
  Skoro znasz lepiej, to się pochwal.

  P.S. A żleb...

  TzT.
  Nazad
 • @Repsol 21:21:23
  Wiesz?
  Czuję, że drwisz! Sic!

  TzT.
  Nazad
 • @Repsol 20:37:55
  Oczywiście, że pamiętam!
  Miałem 15 (piętnaście) lat, jak z 70 000 zł. (siedemdziesięciu tysięcy), w ciągu pięciu wypadów do Berlina, zrobiłem 1 000 000 zł. (milion). I trwało to miesiąc. Byłem płotką, uklejką, słonecznicą. Ojciec zarabiał max. 600 000 (sześćset tysięcy), a ja, po trzech miesiącach, jak się rynek walut "uwiarygodnił", przyniosłem do domu 3 000 000 zł. (trzy miliony). Rodzice, poczuli się wtedy grubo zawstydzeni. A ja nie miałem jeszcze nawet 16 (szesnastu) lat.
  I to był ten moment w dziejach Polski.
  Tylko komu pozwolono wystartować?
  Ja gdybym mógł (ojciec nie chciał), pewnie byłbym w podobnym miejscu jak R. Kluska.
  My młodzi chwytaliśmy chwilę, wzlatywaliśmy, a grawitacja ściągała do rzeczywistości.
  Chciałeś za dużo? Pochłaniała cię realność i brutalność.
  Chciałeś się tylko prześliznąć? Uważaj, bo ofiarą losu zostaniesz.

  P.S. Troska o rodzeństwo, choroba mamy, śmierć taty, studia ukochanej siostrzenicy...
  Prawda. Dzieci i wnuków nie mam, lecz mam dla kogo żyć, kogo uczyć, komu przekazać tajemnicę.
  I chyba dlatego nie udzielam się za dużo w sieci.

  Tuz z Talii
  Nazad
 • @zadziwiony 20:40:47
  "Jesli to jest wolne i demokratyczne państwo to mnie już chyba demencja starcza dopadła."

  Pocieszę Cię. Nie jest z Tobą jeszcze tak źle.

  P.S. A propos.

  "Dziadek do wnuczka:
  - Starczy tej zabawy!
  Wnuczek do dziadka:
  - Z tarczy, to się strzały wyciąga!
  Dziadek do wnuczka:
  - Starczy, to jest uwiąd, ale Ty wnusiu dowiesz się o tym za późno."

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Nazad
 • @Stara Baba 20:26:33
  Bardzo trafna diagnoza, z małą korektą.
  Oczywiście korekta wynika z mojej subiektywnej oceny.

  "Osobiście uważam że spieprzył Polakom wszystko gdyż w końcowym okresie nie miał jaj aby tego co już razem stworzyliśmy i własnymi rękami wybudowaliśmy obronić."

  Jaja to on miał, tylko je chronił za wszelką cenę.
  Gdyby w 80-tych latach dopuścił do wolnych wyborów, kto wie, może by był antycypacją Ceaușescu.

  Oni wszyscy, zamieszani we władzę i ośrodki kontrolujące władzę, nie mogli dopuścić, żeby Polacy odzyskali wolność, bo by ich Polacy rozliczyli.
  Sprzedali więc prawa do rządzenia Polską najgorszym szumowinom, tylko za swoje bezpieczeństwo.
  I to cała tajemnica przemian.
  Tych obecnych również. Nie ma Jaruzela, ani Kiszaka, zaczyna się sprzątanie.

  "Proszę pamiętać że pierwsza Solidarność walczyła o lepszy socjalizm a nie kapitalizm. "Socjalizm" w znaczeniu lepszego i bardziej zabezpieczonego życia dla zwykłego Polaka."

  Pamiętam!
  Pamiętam, jak rodzice ze znajomymi dyskutowali. Społeczeństwo wcale nie było wtedy ogłupione. Znaliśmy, my Polacy, dobrą drogę. Zniewolono nas dopiero w 1981 roku.

  P.S. Mój ojciec nie żyje. Moja matka choruje przewlekle. Znikąd pomocy. Totalitarna walka o prawo do życia. Dzisiejsza rzeczywistość dzięki meblowi bez kantów.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Nazad
 • @Repsol 20:07:22
  Ustaw(k)a Wilczka!
  Ty, zapewnie wtedy nawet nie wiedziałeś, jak się kręci lody? A oni przecież dysponowali lodziarniami, bo mieli i mleczarnie, i krowy.

  A Balcerowicza sobie wystrugali z banana. Kaganiec dla kogo? A Ty? Pluj sobie w brodę, jak mawiają żydzi. Taki geszeft przeszedł obok.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Nazad
 • @Oscar 17:04:39
  "Zapytam może z kim Jaruzelski miał negocjować warunki pokojowego poddania Polski ?"

  A co tu było negocjować? Należało dopuścić do wolnych wyborów już w 1982 roku!!!
  Mielibyśmy wybory czerwcowe o całe 7 lat wcześniej!
  Wiesz co to sugeruje? Nie byłoby Michnika, Kuronia, Geremka, Wałęsy, Bartosiewicza, Balcerowicza, Kwaśniewskiego, Milera, Tuska, Komorowskiego, a może nawet Kaczyńskich.
  Byłoby zupełnie inne rozdanie, wśród ludzi, którzy jeszcze zdrowia, życia i rodziny nie stracili.
  Czy zdajesz sobie sprawę o czym w tamtych czasach ludzie, zwykli obywatele rozmawiali na imieninach, czy też przy innych "okazjach"?
  Pamiętam, jak matka, zrzeszona w Cechu Rzemiosł Różnych, agitowała wśród rodziny, za współdzielczością zakładów pracy i usług.
  Pamiętam, jak prawie wszystkie sąsiadki, za jej przykładem, zapisały się do Solidarności.
  Pamiętam, jak ojciec, pracownik Poczty Polskiej, tłumaczył zaangażowanym w dyskusję, że wszystkiego nie da się uspołecznić i są działalności, które muszą być w gestii państwa i musi być siła, która nie ogląda się na dobro jednostki, jeśli ma dobro większości na celu.
  Pamiętam też, że nikt nie myślał o prywatyzowaniu dóbr narodowych, że każdy myślał, iż w końcu Polacy dostaną szansę na własną inicjatywę. Tylko tego, w latach 80-tych, sobie ludzie życzyli.

  A WRON-a i kruki rozdziobały.

  Tuz z Talii
  Nazad
 • @Oscar 17:49:28
  "A nie czasem Solidaruchom i KK z JPII na czele ?"

  Do NSZZ Solidarność należało blisko 10 (dziesięć) milionów Polaków!!! Do władzy dorwała się garstka. I żeby wyselekcjonować tę namiastkę reprezentantów narodu polskiego, wprowadzono stan wojenny, internowano i represjonowano ludzi, a nawet strzelano do nich, porywano i mordowano.
  Do KK należy ok. 90% Polaków!!! Jan Paweł II to przecież Polak Karol Wojtyła. I to największy w historii. Cały świat o nim usłyszał, pół świata go poznało, dla wielu na świecie był kimś ważnym!

  To banda Jaruzelskiego i Kiszczaka doprowadziła do mebla bez kantów ze zdrajcami, bo to była M operacja służb. Początki tkwią w aferze żelazo, później nagroda Nobla dla Bolka, ustawa Wilczka, okrągły stół, wybory czerwcowe... uwłaszczenie nomenklatury, afera FOZZ, nocna zmiana...

  Takie były przyczyny, czego dziś widzimy skutki.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Nazad
 • @AlexSailor 16:32:30
  "Jaruzelski stawiał opór.
  Mhmm, chyba Polakom."

  Choć rozumiem, muszę sprostować.
  Mylisz się Waść. On był zawsze po stronie atakującej.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Nazad
 • @Oscar 18:32:23
  "Dżucze". Sic!

  "Według jej twórcy doktryna ta opiera się na czterech naczelnych zasadach:
  -samodzielność w ideologii – odrzucanie obcych wzorców ideologicznych nie uwzględniających specyfiki, możliwości, tradycji, przeszłości historycznej, aspiracji i dążeń mieszkańców Korei Północnej;
  -niezależność w polityce – nieuleganie naciskom politycznym i ingerencjom z zewnątrz, które prowadzą do stopniowej utraty suwerenności, ale prowadzenie własnej niezależnej polityki w kontaktach międzynarodowych;
  -samodzielność ekonomiczna – nieuzależnianie się gospodarcze od innych państw i organizacji, bo prowadzi to do utraty suwerenności politycznej, ale twórcze rozwijanie gospodarczych zdolności własnego narodu przy równoprawnej wymianie handlowej ze światem;
  -samodzielna obrona kraju – obrony nie można powierzać innym, gdyż prowadzi to do utraty własnej suwerenności, ale trzeba posiadać własny samodzielny przemysł obronny oparty na własnej myśli technicznej, surowcach i mocach wytwórczych oraz ogólnonarodowy system obrony." *

  Czy można sobie wymyśleć- dziś- lepsze cele?
  A metody:
  "Stosowane są celem urzeczywistnienia idei Dżucze. Najważniejsze to:
  1. Metoda Czonsan-ri – polegająca na skierowaniu bezpośrednio w teren dygnitarzy partyjnych i państwowych, by sami doświadczyli wszelkich niedogodności związanych z wykonaniem zadań, które sami nałożyli na podległe im organy (jednostki terytorialne); nazwa pochodzi od wsi Czonsan-ri, której problemami musiał zająć się osobiście skierowany przez Kim Ir Sena wysoki dygnitarz państwowy;
  2. Teański system pracy – polega na wyprowadzeniu zza biurek kadry konstruktorskiej i technologicznej przedsiębiorstw przemysłowych i innych jednostek produkcyjnych oraz postawieniu ich bezpośrednio przy robotniku wykonującym wyrób według ich projektu (np. technologa przy frezerze); celem tego systemu jest doskonalenie konstrukcyjne i technologiczne w produkcji; nazwa pochodzi od kombinatu metalurgicznego w mieście Tean;
  3. Ruch Czhollima – moralne zaangażowanie pracowników, które ma sprzyjać przyspieszeniu procesu produkcji dzięki skróceniu wdrażania projektów racjonalizatorskich i nowości technicznych przy maksymalnej kontroli jakości; nazwa pochodzi od legendarnego skrzydlatego konia Czhollima, który w podaniach ludowych w ciągu doby obiega świat;
  4. Uczmy się od cichych bohaterów – ideowe zachęcanie do dokładności i dyscypliny pracy, której wzorem są przodownicy pracy z początków istnienia KRLD." *
  Powycinajmy KRLD i mamy system, do którego możemy dziś zacząć dążyć.

  * https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCucze

  Tuz z Talii
  Uwaga, uwaga - nadchodzi!
 • @Oscar 18:32:23
  Co to za bzdury są:
  "Lepszym, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zajęcie Korei Pn przez "siły pokojowe" Rosji i Chin."- Przecież nikt ich tam nie zaprosi i nie wpuści. No, chyba żeby miała się powtórzyć sytuacja z lat 50-tych ubiegłego wieku. Na to się jednak reżim pół. nie pokusi, bo dobrze wie, że nic ich nie uratuje, bo może być już za późno na ratunek.

  A to:
  "Koreańczycy chcą się zjednoczyć..." - Którzy Koreańczycy? Ci z północy? Chyba tylko, gdyby przejęli władzę nad całością (wszak Kim Miał Sen to Demokratyczny Front na rzecz Zjednoczenia Ojczyzny), na co się południowi oczywiście nie zgodzą. Kim Skąd Un i jego banda popleczników nie mogą oddać władzy, bo musieliby w końcu odpowiedzieć za zbrodnie reżimu przed sądem międzynarodowym, bądź choćby przed opinią publiczną Koreańczyków.

  I to:
  "Ale koncepcja zjednoczenie w zamian za likwidacje broni jądrowej to już jest ciekawa koncepcja dla wszystkich z wyjątkiem globalnego bandyty." - A to niby dlaczego? Pozbycie się jednego z graczy na atomowej szachownicy byłoby sukcesem Jankesów, tak jak jest powstrzymywanie Iranu. Poza tym otwarcie Korei Pół. i Amerykanom przyniosłoby nowe rynki zbytu i pole do inwestycji.

  Sytuacja z Koreą jest przykładową sytuacją patową i to od początku. Historia sprawiła, że prawie identyczne założenie- NRD, się skończyło, a KRLD nie.
  Za mało mieli sił Jankesi w 1950 roku? Chiny jeszcze broni A nie mieli, ZSRR się nie chciała angażować. I tu był błąd. A może celowe zagranie. Wszak komuś może być wciąż potrzebne inne ognisko zapalne tzw. III W.Ś. Tak dla odwrócenia uwagi chociażby.

  Nie przerzucali się atomówkami, gdy trwała zimna wojna, to dlaczego mieliby się zacząć przerzucać teraz? Sic!
  To nie czasy, gdy broń A posiadały tylko USA i ZSRR. Dziś to broń AW i jak słychać, i widać, to już będzie 10 państw, które się na szachownicy nuklearnej bawią. I wszyscy ci, co przyciski do broni zagłady mają w ręku, zdają sobie z tego sprawę, bo gdyby nie wiedzieli czym to grozi, już dawno, ktoś by ich usunął z tego świata. Tak się dzieje od dawna, choć od niedawna ma to, doprawdy istotne znaczenie dla ludzkości.

  P.S. Bez urazy... proszę. Sic!

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Uwaga, uwaga - nadchodzi!
 • @kula Lis
  Kim jesteś Lisie 67 i dlaczego tak kulasz?

  Filip Bednarek?
  Kiryn Kokoś?
  Marian Krakowiak?
  Stan POLAK?
  Adam Wilki?

  A może wszystkimi nimi?

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  "Berek". Biegali nago w obozie w komorze gazowej
 • @roux 22:52:50
  Misja papieża w polskich mediach:

  https://www.wprost.pl/swiat/10089823/papiez-franciszek-po-raz-pierwszy-w-azji-mowi-o-rohindza.html
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/bangladesz-papiez-podziekowal-za-pomoc-dla-uchodzcow-z-birmy,794776.html
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/bangladesz-papiez-podziekowal-za-pomoc-dla-uchodzcow-z-birmy,794776.html

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  "Pivot to Asia Strategy", czyli do czego służą Rohingya...
 • @javox 11:17:51
  100/100.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITCZNIE

  Tuz z Talii
  Co się dzieje na świecie - 11.11.2017.
 • @leoparda 19:16:37
  Tak, te co pokazują współczesność.
  Same w sobie, to "zwykłe" akwarele, ale na tle* twórczości tego malarza, są... porażające, zdumiewające i zawstydzające (ta 3 na plecach wioślarza- mój bezapelacyjny faworyt, odstaje od wszystkiego- i dam się ogolić na łyso, a nawet obciąć sobie 20... paznokci, jeśli to nie jest właśnie jedna z pierwszych prac).

  A te widoki, krajobrazy i zabytki? I wszędzie dominujący motyw odchodzenia.
  Gościu jest ciut starszy ode mnie, więc uważam, że potrafię się wczuć choć w część jego życia. Dopiero to dostrzegam, ale wygląda to na objaw starzenia. Czy mogę starzeć się tak samo jak mój rówieśnik we wschodniej Azji?
  Mnie to fascynuje, bo wiem, że gdybym znalazł się w tamtym rejonie świata, to i tak wybrałbym Indie. A to niby tak blisko, a tak naprawdę daleko.

  Tam w Azji, podziały są tak blisko i tak wielorakie, że my tu w Europie i na tzw. "zachodzie cywilizacji", możemy mówić o tolerancji, multi- kulti, gender i innych "zdobyczach" systemu, a i tak jest nas o wiele mniej.

  TzT.
  Buddyjskie akwarele Mjanmaru
 • @leoparda 18:51:44
  "Na tamte czasy "Titanic" spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa wraz z ilością łodzi ratunkowych."

  Wikipedia podaje:
  "Ostatecznie na Titanicu, a początkowo także na Olympicu, pojawiło się tylko 20 szalup mogących pomieścić jedynie 1100 osób, czyli połowę pasażerów i członków załogi. W owych czasach takie rozwiązanie było jednak normą. Podobnie było z konkurentami Titanica, w tym Mauretanią i Lusitanią. Dopiero katastrofa Titanica zwróciła uwagę na archaiczność przepisów bezpieczeństwa i zmusiła wszystkich producentów do instalowania na statkach szalup w liczbie wystarczającej dla wszystkich pasażerów i członków załogi."

  Chciałbym zauważyć, że norma nie jest tożsama z wszystkimi wymogami bezpieczeństwa.

  I jeżeli ""Titanic" uratował o wiele więcej osób w przyszłości, niż zginęło w tej katastrofie", to znaczy to, że w.w.b. nie zostały spełnione i normy zmieniono.

  W związku z powyższym, zdanie: "Na tamte czasy "Titanic" spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa wraz z ilością łodzi ratunkowych", jest zdaniem co najmniej mylącym.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Najbogatszy pasażer "Titanica"
 • @leoparda 16:16:08
  Tak mnie zafascynowały te obrazy, że wpisałem w wyszukiwarce Myoe Win Aung i...
  Ma facet swój styl.
  Polecam te:
  https://www.youtube.com/watch?v=o5Y9yTdfytI
  https://www.youtube.com/watch?v=t0sqXJ2BMs8
  https://www.youtube.com/watch?v=WgUWVVCbmk4

  A faworytów jest kolejnych kilka.

  Tuz z Talii
  Buddyjskie akwarele Mjanmaru