Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze wiedzajestwksiążkach

 • @ikulalibal 21:55:16
  A ci co strzelali do wycofujących się żołnierzy, to nie "Oni podobno używają do celów rytualnych krwi niemowląt"?
  Tak może być?

  Tuz z Talii
  Polska między Rosją i Zachodem - 23.07.2017.
 • @ikulalibal 07:18:41
  Pięknie. A ci co strzelali do wycofujących się żołnierzy? To też ciekawe opowieści.

  Rosjanie, których znam, wyraźnie podkreślają, że czasy ZSRR należy rozliczyć, a nie hołubić.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Polska między Rosją i Zachodem - 23.07.2017.
 • @Tiamat 11:30:52
  "Ten "architektoniczny koszmar we Wiedniu" nie zbudowali Rosjanie, tylko Austriacy. Nalezy zglosic preensje do wiedenskich architektow."- Te pomniki w Polsce także nie stawiali Rosjanie. Skoro nie oni, nic im do tego, że ktoś chce je rozebrać.

  Tuz z Talii
  Polska między Rosją i Zachodem - 23.07.2017.
 • @Tiamat 05:47:08
  "Radze jednak "zagladnac' do innych opiniii od czasu do czasu porownac ze swoja. To dobrze robi na.. porost wlosow."- Mi dobrze robi na świadomość.

  Moją intencją było uzmysłowienie co poniektórym, że większość Polaków uważa do dziś system PRL-owski za tragedię, która dotknęła nasz naród. Nie oceniałem ani współczesnej Polski, ani Rosji.

  "Chiny, Rosja, Francja, Wlochy nie boja sie wlasnej demokracji i maja zalegalizowane partie komunistyczne."- W Chinach rządzi partia komunistyczna, w Rosji, jak pisałem cierpią na rozdwojenie jaźni, a Francja i Włochy, to nie są kraje, z których mielibyśmy brać przykład. W państwach, w których panował narzucony odgórnie system stalinowski, dziś obowiązuje zakaz propagowania ideologii komunistycznej.

  Tuz z Talii
  Polska między Rosją i Zachodem - 23.07.2017.
 • @zygmuntbialas 02:20:32
  "--- Wręcz przeciwnie. Ileż tej dumy narodowej przedstawiają bohaterowie "Wojny i Pokoju" (obronili swą ojczyznę), bracia Karamazow w powieści Dostojewskiego (wszyscy trzej), Grigorij Melechow w "Cichym Donie" Szołochowa czy Potulna w opowiadaniu Dostojewskiego."- A ileż prawdy jest w bohaterach literackich? A w naszej literaturze brak bohaterów?

  "Ilu z nich dobrowolnie, z potrzeby serca poszło bronić swych braci, zamieszkałych w okręgu donieckim i ługańskim."- A ilu Polaków walczyło o wolność?

  Ja widzę co roku w dniu 9 maja, że Rosjanie wciąż uważają system komunistyczny jako spuściznę i z sentymentem wspominają imperium sowieckie.

  Tuz z Talii
  Polska między Rosją i Zachodem - 23.07.2017.
 • zygmuntbialas 25.07.2017 00:32:38
  Rosjanie, z którymi miałem okazję porozmawiać uczciwie, przyznali mi rację i zazdroszczą nam- Polakom- że mamy swoich narodowych bohaterów. Oni są w tym temacie ubodzy, bo się po prostu nie poczuwają. I nie chodzi o bohaterów ZSRR. Taki stłamszony naród- bardziej tłamszony niż Polacy. Bardziej potrzebują narodowej tożsamości, niż my- Polacy, bo jej nie znają. Wynarodowili ich. Są sami sobie obcy.

  Tuz z Talii
  Polska między Rosją i Zachodem - 23.07.2017.
 • @zygmuntbialas 00:32:38
  " Nie sądzę, by było bardziej zbrodnicze od takich państw jak Wielka Brytania, USA czy Niemcy."- OK. Zgadzam się.

  " A na jakiej podstawie Pan twierdzi, że "Rosjanie wciąż żyją w schizofrenicznej rzeczywistości"? " - To oczywiste. Nie przyjmują do wiadomości, że system sowiecki był zbrodniczy, kultywują go, a w międzyczasie uważają się za państwo demokratyczne i odcinają się od wszystkich sowieckich zbrodni. To masowa schizofrenia. Raz są sowietami, a innym razem wolnymi Rosjanami.
  To jest oczywiście uogólnienie. Rosjanie, których znam osobiście, myślą tak jak ja- tylko po rosyjsku. I nie podoba im się rzeczywistość.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Polska między Rosją i Zachodem - 23.07.2017.
 • @Fischer 22:46:27
  Żadna Kanada. To folwark zwierzęcy. Tam prawem jest posiadanie większej kasy. Kanada jest w całości- we własności- w rękach- City of London. Największy truciciel na półkuli północnej!!!

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Polska między Rosją i Zachodem - 23.07.2017.
 • Tu kontrola czasu.
  22:28

  Który komentarz pojawi się pierwszy?

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Prezydent Duda posyła na deski Kaczyńskiego
 • Rekord Guinnessa!
  Z lamusa, z pominięciem muzeum, wprost na europejskie salony.
  Ale się nie udało, bo jak już ktoś napisał, mamy XXI wiek. A polski lamus, to tuż po Sobieskim się zaczął.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Konstytucja Korony Rzeczypospolitej
 • @Paulus Aquarius 12:22:43
  Dziwnie brakuje w tym zestawieniu monarchii brytyjskiej, saudyjskiej, tajlandzkiej, marokańskiej i północno-koreańskiej.

  Faktycznie. Demokracja w Szwajcarii jest, w obecnym stanie świadomości społeczeństw, najlepszą formą ustroju- systemu państwowego. I pozazdrościć, uczyć się i brać przykład.

  P.S. A tak przy okazji, ponieważ niektórzy stęsknili się za inteligentną rozrywką (patrz: http://zygumntbalas.neon24.pl/post/139436,polska-miedzy-rosja-i-zachodem-23-07-2017 , komentarze: Tiamat 24.07.2017 11:30:15), to proponuję zabawę- rozgrywkę.
  Do udowodnienia:
  Pikinierzy szwajcarscy zostali wybrani jako gwardia watykańska, bo:
  1) Byli nie do pokonania;
  2) Byli absolutnie (100%- sic!) lojalni;
  3) Jako katolicy szwajcarscy, mieszają w układach i polityce;
  4) Był to kaprys- ze strachu- papieża Juliusza II i się sprawdzili.

  Ponieważ, z braku czasu na bieżące komentowanie nie prowadzę bloga, wszystkich zainteresowanych zachęcam, aby umieszczali swe odpowiedzi gdzie popadnie (jak ktoś ma bloga, to najlepiej u siebie).

  P.S.2. Czy łudzę się, że to ma jakiś sens? Nie.
  Ma! Może w końcu doczekają się Polacy pokolenia, które naprawdę będzie decydować o przyszłości swych dzieci i wnuków.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Konstytucja Korony Rzeczypospolitej
 • @MacGregor 15:57:13
  A co? Monarcha miałby Tobie- "plebsie"- osobiście odpowiadać? Widać, żeś głupi. Nie możliwe, aby się zniżył do naszego poziomu. Sic!

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Konstytucja Korony Rzeczypospolitej
 • @Tiamat 05:16:48
  To proszę też napisać, że Austria została podzielona na cztery strefy okupacyjne, więc rozgrabiono tylko jedną czwartą kraju. A w 1955 roku ostatnie obce wojska się wycofały, a Austria ogłosiła wieczystą neutralność. A Polskę kiedy opuścił ostatni radziecki żołnierz? A ile zdążyli w międzyczasie wywieźć? Sic!
  Pochodzę za Szczecinka. Były u nas w mieście bazy wojska radzieckiego i LWP. Po pierwszej bazie zostały gołe mury. W wielkich garażach- silosach, w których stacjonował ciężki sprzęt, nawet kostkę granitową stanowiącą posadzkę wyrwano. W jednym została jeszcze spora hałda- tylko tego nie zdążono wywieźć. Żaden "złomiarz" nie zarobił nawet na wino.
  Co innego koszary po LWP. Tam przez kilkanaście lat odzyskano wiele. Powstał nawet skup złomu w opuszczonym budynku. Ceny podobno nie były rewelacyjne, ale daleko nie trzeba było targać. Halę widowiskowo- sportową rozszabrowano tak, że się dach zapadł. Dziś ostatni koszarowiec, po remoncie został właśnie zasiedlony. Większość terenu i budynków została zagospodarowana, poza dziurą, po wspomnianej hali. Jak znam życie, już jest czyjąś własnością. To obecnie jedna z najlepszych lokalizacji w mieście. Daleko od smrodu największego truciciela.

  Proszę także napisać, że ten architektoniczny koszmar we Wiedniu, już kilkanaście razy został zdewastowany. Są więc ludzie i w Austrii, którym się on nie podoba.

  I dlaczego wszyscy mylą Rosję ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich? Ludźmi radzieckimi (sowietami) byli zarówno Rosjanie jak i Ukraińcy, Białorusini, Gruzini, i przedstawiciele pozostałych republik radzieckich, a nawet Mongołowie, Polacy, Bułgarzy, Czesi, Rumuni itp.

  To, że Rosjanie wciąż żyją w schizofrenicznej rzeczywistości, nie oznacza, iż inni muszą brać ich na serio. Ja nie mam rozdwojenia jaźni. Wiem, że ZSRR to było zbrodnicze państwo i cieszę się do dziś, że upadło.
  Zastanawiają mnie ludzie, którzy bronią PRL-u. Widocznie tamten system nie skrzywdził ich, ani ich rodzin.
  Niektórzy to mieli klawe życie. Jak cysorz.
  Jeżeli, po prostu, nie zdają sobie sprawy, że świat jest dalej, niż czubek ich nosa, to i nie przeszkadzają im pomniki okupanta.
  A inni? Oni też muszą wciąż patrzeć na pomniki swej hańby, poniżenia i cierpienia?

  I można się zachwycać trudem narodu polskiego, który odbudował Warszawę, zbudował Nową Hutę, stworzył 10 gospodarkę świata (węgiel, rudy, huty, stocznie, włókiennictwo, farmacja, rybołówstwo, żegluga morska etc.), i wykształcił elity, które się rozjechały po świecie, bo szans na uczciwe życie, w tym PRL-owskim systemie, nie miały.
  I można w siebie wmawiać, że się wtedy o zachodnim świecie nie rozmawiało, czy nawet nie myślało. Jedni nie musieli, bo im było dobrze, a inni korzystali z pierwszej nadarzającej się możliwości.
  Moi bliscy nie zamierzali jechać i nie wracać, chcieli odwiedzić rodzinę, z którą rozdzieliła nas geopolityka. Ale to PRL-owska polityka nie dawała paszportu.

  I można biadolić, że wtedy był porządek, ład i spokój. Może nie za bogato, ale wesoło. A dziś to "chuj, dupa i kamieni kupa". Że jakich to się czasów doczekaliśmy...

  Od "prawie zawsze" czasy są takie same. Jedni stracili władzę- próbują ją odzyskać, drudzy trzymają władzę- nie chcą jej stracić, trzeci są bezwzględni- chcą ją posiąść, a prosty, uciskany lud, szuka okazji, aby zmienić... System?
  I wciąż rodzą się kolejni, którym się wydaje, że bóg ich oświecił, rozumy zjedli, albo jako geniusze, odkryli receptę na szczęście. Wciąż rodzą się kolejni, a tych jest więcej, którym czubek nosa zasłania innych. I od czasu do czasu, drogi ich wszystkich się spotykają.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Polska między Rosją i Zachodem - 23.07.2017.
 • @MacGregor 16:22:02
  "(...) tysiącletnią spuściznę chrześcijańskiego narodu polskiego musi Pani sobie sama przyswoić, ja za Pania tego nie uczynię".- Tu przecież chodzi zdaje się o wcześniejszą historię.

  "W sukurs przychodzi tez tradycyjna, oficjalna (bynajmniej nie tajemna) archeologia, mówiąca o dziesiątkach jeśli nie setkach wysoko zorganizowanych grodów na terenach Polan, Lędzian, Goplan i in, poczynając od co najmniej VIII wieku (kolejne wieki wskazują na rozwój zasięgu i ilości nowobudowanych grodów)."- Polecam: Świt słowiańskiego jutra, w nowszych zmienionych wydaniach pt. Słowiański Rodowód (wydanie pierwsze PIW październik 1952, nakład 10000+153 egz., wyd. ostatnie Prószyński i S-ka 2008, ​ISBN 978-83-7469-705-7​) - https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Jasienica
  Reportaż z wykopalisk prowadzonych w miejscowości Igołomi, gdzie dziś jest Kraków- Nowa Huta, został napisany w 1952 roku. I dobitnie świadczy, że już 1700- 1300 lat temu, na ziemiach wokół Krakowa, istniała wysoce wyspecjalizowana cywilizacja, która prawdopodobnie już wtedy, nie potrzebowała miejscowych służb wojskowych, bo wszędzie panował jeden, powszechny system militarny i podatkowy, granice zabezpieczało zawodowe wojsko, co sugeruje centralne zarządzanie ze stolicy.
  Dziś wiemy, że geny świadczą wyraźnie, iż ludność na obecnych terenach jest rdzenna, od co najmniej 10 tyś. lat. Co z kolei sugeruje, że Słowianie byli tu prawie zawsze, odkąd potrafimy udowodnić, że ludzie tu w ogóle byli.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  W roku Pańskim 966 nie spadlismy z drzewa.
 • @Lotna 19:51:46
  OK. Dlaczego tylko 9 tys. lat przekazów ustnych? Czyli, jeśli dotarli do Ameryki tak dawno, dopiero wtedy nauczyli się mówić? A wcześniej żadnej wiedzy (np. z Syberii), nie posiadali? Tzw. kultura Clovis datowana jest na 13500 do 12900 lat temu. Tzw. zakazana archeologia dowodzi, że ludzie pojawili się w Ameryce już, co najmniej, 43 tys. lat temu, a nawet wcześniej (sic!).

  P.S. Nie czepiam się. Dobrze by było, moim skromnym zdaniem, żeby ludzie poznali prawdę. A ta wciąż się zmienia, dzięki wykopaliskom archeologicznym. Dziś wiedza jaką dysponujemy o ludach Ameryki prekolumbijskiej, odsyła starą, akademicką naukę do lamusa, albo do muzeum arogancji i ignorancji.

  P.S.2. Nie znam j. angielskiego, ani j. francuskiego, więc nie potrafię samodzielnie sprawdzić, ale podobno Indianie w Kanadzie, do dziś nie mają praw obywatelskich i nie mogą nawet wynająć adwokata, by ich bronił.

  Tuz z Talii
  W roku Pańskim 966 nie spadlismy z drzewa.
 • @Lotna 17:18:36
  "Murzyni w Afryce mieli swoje uniwersytety, kiedy Europa była pogrążona w mrokach wieków średnich..."- To ma znaczyć, że w Europie uniwersytetów jeszcze nie było? To w której epoce historycznej powstała uczelnia w Krakowie?

  Tuz z Talii
  W roku Pańskim 966 nie spadlismy z drzewa.
 • @Lotna 16:04:25
  "Podejrzewam, że Indianie Amerykańscy mogą mieć bardzo podobne odczucia, z tym że im nie spalono ksiąg i nie zmieniono pisma, bo takowego nie mieli."- Dlaczego, niektórzy, pisząc o Indianach, mają w głowach świat przedstawiony im przez angielskich osadników z XVII wieku? Wtedy to żyły już resztki tubylców, przerzedzone chorobami ze Starego Świata.
  Indianie Amerykańscy stworzyli nie jedną, a wiele cywilizacji, nie jeden, a kilka alfabetów i zaczęli uprawiać rośliny, które, oprócz niektórych zbóż, dziś są podstawą żywieniową na wszystkich kontynentach (ziemniaki, kukurydza, bataty, maniok i inne).
  A np. z tysięcy kodeksów Majów, ocalały tylko 3 (trzy), resztę spalono.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  W roku Pańskim 966 nie spadlismy z drzewa.
 • @Krzysztof J. Wojtas 00:28:52
  Ty się koleś czasem czytasz? Nie masz swobody czepiać się ludzi, którym byś w oczy nie powtórzył pewnych słów, a uparcie twierdzisz, że niektórych ludzi masz za nic i jeszcze masz przyjemność ubliżać innym, bo do rozładowania swej nienawiści czujesz powołanie?

  Tuz z Talii
  Dwa światy, czyli dlaczego skarpetki zostają pod łóżkiem
 • @Torin 21:45:25
  Zawisza Czarny, uważany do śmierci, a nawet do dziś, człowiekiem honoru i nieposzlakowanej opinii (sic), nigdy nie miał wyrzutów sumienia, że odważył się sprzeciw stawić papieżowi Marcinowi V, gdyż, w ówczesnych realiach, mógł wierzyć święcie, że po utracie przez papiestwo autorytetu, tylko jedna wartość pozostała: honor- wierność- lojalność! I nigdy nie wyparł się polskości- czyli wierności chrześcijaństwu i jego zasadom. Czegoś, czego niektórzy do dziś nie rozumieją (a nawet ośmielę się twierdzić, że większość), bo nikt ich o tym w szkołach nie uczył.

  Autor, wybitnie próbuje manipulować czytelnikami. Szczęście w nieszczęściu, jak powiada mądrość ludowa, że chłop prawdę pozna na oko. A odkąd czytać i pisać uczą każdego, to jest szansa, iż wszystkich się nie da ogłupić.
  Cieszmy się więc kolejnymi pokoleniami, aby każde zdanie takich szalbierzy, były rozbierane gramatycznie i stylistycznie, aby kolejne pokolenia nie łapały się na utopijne hasła, nieprzystające do realności.

  Tuz z Talii
  Grunwald a Renesans
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:31:19
  "(...) a ja nie mam zamiaru z Panem dyskutować (...)"- I w końcu doczekałem się szczerej wypowiedzi.
  Pan nie ma argumentów, by przekonać innych ludzi, którzy mają własne zdanie i potrafią samodzielnie myśleć.

  "Co do wymienionych książek - trzy z nich czytałem. Nawet zacząłem "Kapitał"..."- A ile Pan przeczytał? Ustaliliśmy już, że Włodkowic, był niedostępny, "Kapitał" wywoływał torsje (chyba dobrze zrozumiałem?), a pozostałe? Pasowałoby, że czytałem kilka razy- wciąż warto jednak przeczytać choć raz.
  Czepiam się słów? Poszukuję prawdy. A tu ktoś leje nawet nie wodę, a szlam jakiś.

  Tuz z Talii
  Grunwald a Renesans