Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze wiedzajestwksiążkach

 • @Pedant 11:29:07
  Żeś mnie kolego (?) zachwycił tym wpisem.
  Nie pozostaje mi nic innego, jak udać się w odmęty Internetu, odszukać i obejrzeć ten film.

  Tuz z Talii
  Buldożerem wypowiedział wojnę Ameryce
 • @trojanka 17:23:35
  Przepraszam, że się wcinam , ale mogę Wam opowiedzieć, kogo jest problem pochować.
  Chodzi głównie o małe, wiejskie, często przykościelne cmentarze.
  Pierwszy raz, gdy to nie ksiądz prowadził ceremonię na pogrzebie, nie przykuło to mojej uwagi. Kolejny, gdy Dziadek był chowany, tylko mnie zastanowił. Kiedy Tata mi mówił, że pojmę o co chodzi, gdy będę Go chował, wciąż nie rozumiałem. Pojąłem, gdy chciałem spełnić Jego wole. Nie życzył sobie księdza.
  Wtedy dopiero zrozumiałem. Nie ma cmentarza, gdzieby K.R. nie miał swoich wpływów. W rodzinnej wiosce, Ojciec, tak jak Dziadek, nie miał prawa być pochowany. Rodzina nie dostała pozwolenia na pochówek.
  Mamy w mieście cmentarz, gdzie chowa się wszystkich bez wyjątku, ale już z kaplicy, to rodziny zamawiające pogrzeby bez księdza, nie mają prawa korzystać. Trzeba o to walczyć. I trzeba prosić.
  Nie zamierzam jątrzyć, bo nie o to mi chodzi. Taka wiadomość.

  Tuz z Talii
  Buldożerem wypowiedział wojnę Ameryce
 • @Wszyscy!
  I dla takich dyskusji tutaj zaglądam.
  Nie wiem od czego zacząć, ale do większości komentarzy chciałbym się ustosunkować. Cóż, przyjdzie mi coś wybrać.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Buldożerem wypowiedział wojnę Ameryce
 • @Lotna 23:32:06
  Czy można oceniać komentarze?

  *5!

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @Lotna 23:15:59
  Miód lejesz na moje obrażone ego.
  Takiej odpowiedzi czekałem.
  Podpisuje się pod tym czym mogę (uczyłem się kiedyś pisać stopami- sic!).

  Inni mnie obrażali, a dla Ciebie mam wielki szacunek. Zrozumiałaś dokładnie o co mi chodziło.

  "Dzisiejsze nawoływania "precz z komuną" można porównać do wrzasku złodzieja "łapać złodzieja!", bo dopiero teraz, dzięki tym wszelkiej maści "antykomunistom", którzy okradają Polskę od czasu Okrągłego Stołu, komuna się rozgaszcza w Polsce na dobre."- Cóż można dodać?!

  Chciałem już wcześniej podzielić się refleksją, o człowieku, który stracił na przemianie i którego naprawdę mi szkoda. Z życia wzięte.
  Teraz z czystym sumieniem mogę napisać, bo wiem, że do kogoś to trafi.

  Kiedy kartki były dodatkową walutą, taki sobie Boguś- niemowa, poczuł co to raj. Brzydką miał ksywkę (niepoprawną politycznie), mimo to całe miasto Bogusia znało. Akurat pełnoletni był. Nie istotne jak, ani kiedy stracił zdolność mowy, słuch miał dobry. Od szewca, krawca, fryzjera, badylarza, do nawet cinkciarza, Boguś chodził i robił przysługi. Pomagał tym, co pracowali w godzinach, gdy mięso "rzucali". Jak Pan Antoni z serialu "Alternatywy 4"- poza kolejką. Przynosił wszystko co "rzucali" na ladę, a nawet to, co pod ladę. Forsy miał tyle, że miał na najlepsze papierosy, na alkohole, na kobiety i nawet na hazard.
  I nadeszły czasy, kiedy kartki już nie były potrzebne. I Boguś zderzył się z nową rzeczywistością.
  Dziś mało kto o Bogdanie pamięta. A jest żywą legendą.
  Dziś przyznaje mi rację, że gdyby świat się nie zmienił, to skończyłby już dawno. Zapiłby się na śmierć.
  Dziś wciąż chce żyć, choć państwo chętnie by o nim zapomniało.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • AgnieszkaS
  "Czy kłamstwem jest, że w PRL nie było żebraków?"- Oczywiście, że kłamstwem.
  W naszym bloku, w piwnicy mieszkał pewien mężczyzna. Nie miał domu, żebrał. Żywił się tym co sąsiedzi znosili. Znałem go osobiście. Umarł w piwnicy. To było jeszcze w latach 70-tych. Nie był jedyny w Polsce. To propaganda twierdziła, że nie ma bezdomnych i żebraków.

  "Ci, którzy licencje sprzedawali wcześniej od innych technologie kradli."- Czy włoski Fiat, także kradł technologię?
  A wielką płytę też ktoś komuś ukradł?

  "Książki, jak widać, różnie problem wynaradawiania i wyludniania po II wojnie ujmują."- A co mają do tego książki? Wystarczy się rozejrzeć- żyjemy.
  Gdyby szanowna Pani napisała, że wynaradawianie i wyludnianie właśnie się dokonuje, to nie miałbym żadnych uwag. Dokonane i niedokonane- jest różnica.

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @Robik 06:56:48
  A Twój problem polega na tym, że ubzdurałeś sobie iż czerpię wiedzę tylko z książek. Wmawiacie mi (Ty, fabi, Stara Baba), że pojęcia nie mam o PRL-u, bo za młody jestem. I mylicie się. Pamiętam co powielał poprzedni reżim, a kłamali co dzień i na potęgę.
  Pamiętam nawet jak wyglądał ZSSR, bo miałem okazję się naocznie przekonać.
  Tupetu wam nie brakuje, lecz potraficie tylko obrażać. Darujcie więc sobie tą nadętą wyższość. Mało o mnie wiecie i fałszywie oceniacie.

  I po co mam oglądać te filmiki. Też mogę opowiadać, jak rozkradanie majątku wyglądało w mojej okolicy. I kto brał w tym udział, kto skorzystał, a kto stracił.

  A zaczęło się od argumentów broniących czasy PRL-u, które są właśnie próbą zakłamania tamtej rzeczywistości.

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @fretka 19:38:57
  "(...) ale Australia i Nowa Zelandia w tamtych czasach nie brała udziałów w wojnach, (ona w ogóle w żadnych wojnach nie brała udziału)..."- Australia i Nowa Zelandia należą do Korony Brytyjskiej i jako takie brały udział w I i II W.Ś., w wojnie w Korei, a także w Wietnamie.
  Co nie zmienia faktu, że oprócz bombardowania przez Japończyków miasta Darwin, oba te kraje nie były dotknięte skutkami wojny (za wyjątkiem strat wojskowych).

  I właśnie o to mi chodziło. Tam można było wtedy normalnie żyć.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @AgnieszkaS 18:51:35
  Nawet po II W.Ś. Polska się nie wyludniła i nie wynarodowiła, więc nie zmyślaj.

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @fabi 18:50:39
  "(...) co ty możesz niewolniku wiedzieć o wolności ."

  Och wielki panie i łaskawco... zapewne wiesz więcej.

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @fabi 17:08:57
  Słyszałeś takie powiedzenie: kolos na glinianych nogach?
  To daj sobie spokój z tą potęgą.
  Słynne już porównanie sukcesów NRF i NRD. Czym wolałbyś jeździć Mercedesem czy Trabantem.
  Taką potęgą byliśmy, że wszędzie musieliśmy licencje kupować.
  Co z tego, że byliśmy którymś tam eksporterem węgla, statków, stali czy miedzi, skoro nijak się to nie przekładało na poziom życia Polaków. Uzbroiliśmy za to wielką armię, która miała być mięsem armatnim systemu. Kolejny raz Polacy mieli ginąć za ojczyznę, tym razem socjalistyczną i czerwoną.
  Możemy tak się przerzucać cyferkami i nic z tego nie wyniknie.

  A teraz czytaj uważnie: "problem w tym ze nie ma woli rzetelnego osądu tamtych czasów". Ja właśnie próbuję osądzać. To był zbrodniczy, wynaradawiający nas Polaków system.
  I trzeba być żabą w podgrzewanym garnku z wodą, aby tego nie poczuć na własnej skórze.

  Nigdzie nie chwalę systemu, w którym obecnie żyjemy. Nie znaczy to, że nie widzę różnic. A skoro wyciągasz masową eutanazję starszych osób, to porównaj ją do masowych aborcji i napisz mi, które działanie jest bardziej niszczące naród. Czy dziś państwo nie staje w obronie bezbronnych i niewinnych? Już tylko to jedno wskazuje, że się zaczynamy solidniej bronić jako naród.

  Dziś mamy wolność i nie potrafimy jej wykorzystać. I do mnie wasze lamenty, że dziś jest jeszcze gorzej nie trafiają. Mamy już możliwości by to zmienić i nie działamy?

  Działamy, ale dopiero następne pokolenie zrozumie o co tak naprawdę walczymy.

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @Stara Baba 16:55:46
  Następny chce pouczać? Urodziłem się i wychowałem na prowincji. Solidarność była, zomowców nie było, bo jeździli na akcje do większych miast. W tamtych czasach to normalnie żyli ludzie np. w Australii albo w Nowej Zelandii. A u nas żyli jak się dało. Kartki na żywność to była taka sama waluta, a nawet lepsza niż złotówki. Złodzieje byli i będą, to od organów ścigania i od dobrosąsiedzkich stosunków zależy czy musisz na przykład rower, przywiązywać łańcuchem do kaloryferów na klatce schodowej aby nikt nie ukradł.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @wiedzajestwksiążkach 15:49:37
  No właśnie. Porównanie PRL-u do obecnej "komuny", to jak porównanie dżumy bądź cholery, do AIDS.

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @Robik 15:16:23
  Zrozumiałem doskonale i twierdzę, że to manipulacja emocjami czytelnika. I także postaram się to wyjaśnić w skrócie.

  "(...) doszedł do słusznego wniosku (coraz więcej Polaków myśli podobnie)..."- To Twoje zdanie. I nie czytaj w myślach innych osób, bo to nie ładnie.
  W dzisiejszych czasach nietrudno doprowadzić do sytuacji, że większość ludzi w coś uwierzy.
  Osobiście uważam, że system jaki nam narzucono po 1945 roku, był stricte wynaradawiający i po części ludobójczy (przyzwolenie na aborcje). Rządzili nami ludzie, którzy dążyli siłowo, mentalnie, gospodarczo i ekonomicznie, do zniewolenia naszego narodu. Trzymali nas jak w gułagu, każąc pracować półniewolniczo i marnotrawiąc wysiłek wielu.
  Rządzili nami ludzie, którzy się do tego nie nadawali, karierowicze, zdrajcy, obcy agenci. Byliśmy niewolnikami systemu.
  To, że ten system nas nie złamał i to my żeśmy go pokonali, to zasługa tych, co walczyli. A było ich dużo? Czy 10 mln członków Solidarności to walczący?

  Dziś rządzą nami ludzie, którzy także się do tego nie nadają, karierowicze, zdrajcy, obcy agenci. Dalej dążą do zniewolenia. Tylko metody uległy zmianie.
  Dziś jednak jesteśmy wolni. Możemy wyjechać, pyskować, zarabiać i tworzyć.
  To, że ten system obecny jest taki paskudny, to wina tylko i wyłącznie nas- Polaków. Dostaliśmy wolność i się nią zachłysnęliśmy? Nie. Ludzie zabrali się za bogacenie. Odreagowują 50 lat siermiężnej przeszłości. Gdzie są te miliony z Solidarności? Zajmują się zarabianiem na rodziny, zabezpieczają byt materialny następnym pokoleniom. A kto garnie się do polityki? I dlaczego ci ludzie są wybierani? Pozwalamy aby to inni decydowali za nas, jesteśmy jako państwo wykorzystywani jak tylko się obcym uda.

  Jest jednak o wiele lepiej niż za PRL-u. Mamy wolność, tylko nieskutecznie z niej korzystamy, bo tylko połowicznie. Mamy możliwości, o jakich kiedyś mogliśmy tylko pomarzyć.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @fabi 14:24:47
  O co ci chodzi? Wróć i przeczytaj mój pierwszy dzisiejszy komentarz.
  W którym miejscu oceniam obecną sytuację?
  I w którym miejscu zakłamuję rzeczywistość?
  Czy kłamstwem jest opowieść mojego sąsiada, który będąc dzieckiem gwałtu, wychodząc z domu dziecka, w wieku 18 lat trafił na roboty do kopalni i harował w niej 5 lat tracąc zdrowie?
  Czy kłamstwem jest, że za PRL-u żywność i nie tylko była na "kartki"?
  Czy kłamstwem jest, że za PRL-u w wyniku aborcji zginęło więcej Polaków niż podczas II W.Ś.?
  Czy kłamstwem jest, że za nieobecności na pochodach i pracach społecznych karani byli nawet uczniowie szkół, nie tylko dorośli pracownicy?
  Czy kłamstwem są ciała w grobach na "Łączce"?
  Czy kłamstwem jest, że nie każdy dostawał paszport i byliśmy jak niewolnicy w gigantycznym gułagu, z którego wyjść nie można i jeszcze każą pracować?
  A może kłamstwem są bunty społeczne w latach: 1956, 1970 i 1980?

  I co ma wspólnego moja duma z bycia Polakiem, do tego, że nie zgadzam się z opiniami wybielającymi system PRL-u?

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @fabi 13:46:30
  Dobra, daruję sobie. Nic ciekawego nie potrafisz napisać.

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @fabi 12:58:46
  Potrafisz odpowiedzieć jakimś argumentem, czy tylko zaczepki szukasz?

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • Ale ta komuna była cacy...
  " Skoro "komuna":
  - nie likwidowała w Polsce przemysłu, (budowała przemysł co się opierał na licencjach przestarzałych technologii, cofając nas w rozwoju);

  - nie skazywała Polaków na bezrobocie, (nawet wysyłała przymusowo do obozów pracy);

  - nie zadłużała gospodarstw domowych, (i nie dawała im się bogacić wprowadzając dla większości reglamentację towarów wszelakich);

  - nie promowała dewiacji, (no tak, masowe aborcje to nie dewiacja, to ludobójstwo);

  - nie wypuszczała ze szkół wtórnych analfabetów, (za to na pęczki pół inteligentnych magistrów, politruków i marksistowsko-leninowskich profesorów);

  - nie ograniczała dostępu do służby zdrowia, (szczególnie w lecznicach rządowych, tam mimo kolejek przyjmowano wszystkich);

  - nie odbierała ludziom prawa do godnego wypoczynku, (najdobitniej było to zauważalne np. 1 maja w święto robotnicze);

  - nie likwidowała polskiej armii... (no tak, mieliśmy przecież Ludowe Wojsko, które tylko likwidowało żołnierzy nieistniejącej Armii)..."

  I zapomniałeś apologeto PRL-u, o największym dobru jakiego wtedy doświadczaliśmy- zaborczej matczynej miłości, która nie pozwalała by nasi obywatele musieli się tułać po tym zepsutym świecie, wszystkich potrzebnych trzymając w bezpiecznych granicach ustroju.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Heil komuna!
 • @Zawisza Niebieski 19:51:02
  " W książce Stasiuka, którą sobie niedawno odświeżyłem "5 lat karceru" napisane zostało, że grali w piłkę i między jedną a druga bramką zagazowano ileś tam ludzi."

  Odświeżyłeś z kurzu? Radzę przeczytać.

  Stanisław Grzesiuk "5 lat kacetu".

  Dawno czytałem lecz nie zapomniałem. I nie ma tam nic o gazowaniu.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Skandal w TVN!
 • @Stara Baba 23:10:21
  Dopiero teraz możemy mówić, że sowieci wyszli z Polski.

  Kobiecina śpiewa od 50 lat, to mniej więcej tyle ile sowieci byli w Polsce. W końcu wymiękła i sama zrezygnowała. Czy nie widzicie w tym dobrej zmiany?

  Pięćdziesięciolecie twórczości M. Rodowicz. Ikona konformizmu. Wyśpiewywała wszystko, każdemu po kolei. I dziś taka porażka? Aż się wierzyć nie chce, że PiS, od tak sobie, wyciął wszystkich "lewych" "artystów".

  Szacunek.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
  Bojkot Opola w toku – ale płacz to w przyszłym roku