Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze Daro

 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:21:16
  W yuanach, narazie jest opłacane 5% obrotu międzynarodowego. Co prawda, euro ma większy wskaźnik w handlu miedzynarodowym, lecz to wynika z transferów towarów w handlu z WE (Rosja i Chiny też swego czasu preferowały euro od dolara USA w handlu z krajami WE). Więc narazie przed Yuanem daleka droga by się stać walutą rezerwowa, przy czym nim mógły by zagrozić dolarowi USA, musiał by być wymienialny w wolnym handlu.
  Dla jasnosci, euro ktore miało zrzucić z tronu dolara USA, jako predendent do dominacji albo byc równorzędne z nim, nie spełniło zakładane w nim nadzieje, przez polityków europejskich.
  Chiny grabarzem dolara
 • Parę poprawek.
  Handel Rosji z Chinami odbywa się w yuanach, rublach i w dolarach. Co prawda yuan wypiera powoli dolara, lecz Chiny też potrzebują rosyjskiej waluty, gdyż masowo kupują w Rosji surowce i broń.
  Na razie problem z yuanem jest taki, że nie jest wymienialny (jego wartość jest ustalana sztywno przez rząd). Co nie zmienia sprawy, że jest używany do rozliczeń w handlu z Chinami (można za niego tylko kupić chińskie towary).
  Chiny grabarzem dolara
 • Komunistyczna Partia Zachodniej Ukrainy
  Ponieważ rodzina prezydenta Dudy robiła karierę uniwersytecką, to gdy weżnie się pod uwagę ukraińskie pochodzenie przodka prezydenta, bardziej prawdopodobne jest członkostwo w Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy. Członkostwo w partii komunistycznej, nie zaprzecza bycie członkiem OUN-UPA, gdyż na polecenie pierwszego sekretarza partii komunistycznej w Socjalistycznej Republice Ukrainy, bojówki OUN-UPA otrzymały wsparcie ze strony struktur komunistycznej partii (doradcy wojskowi, wywiad, dostawy broni i leków) przeciw stronie polskiej (nawet przeciw władzy komunistów polskich).
  Czy Ukraina [bo chyba nie Rosja] autoryzowała tą cyrylicę?
 • Tęsknota za młodością
  Wielu tak nostalgicznie wspominających PRL, tęskni za swoją młodością i dzieciństwem. Choć niektóre rozwiązana prawne będące obecnie nie umywają się do tych za PRL-u.
  Komuno wróć ?? - Psychiatra dyżurny - czynne 24h na dobę
 • Nie ma czym się chwalić
  Anders z Anglikami zawarli umowę mimo sprzeciwu rządu i wyprowadził 2-gi korpus z ZSRR do Iranu, by pomóc im okupować Iran. Wina Iranu, która sprowadziła na niego okupacje Wielkiej Trójki (UK, USA i ZSRR) polegała na posiadaniu znacznych złóż ropy naftowej i chęci bogaceniu na jej wydobyciu (podnieśli opłatę wydobywczą dla BP, wykorzystując zakończenie wcześniejszej koncesji).
  Iran
 • Kłótnia w "rodzinie"
  Coś mi się wydaje, że nastąpiła "kłótnia w rodzinie" monarchii znad Zatoki Perskiej. Czy Katarczycy zaczęli się wyłamywać z wielkiej koalicji "Przyjaciół Syrii", po fiasku ich polityki podporządkowania sobie Syrii, wyniku interwencji sił rosyjskich po stronie rządowej?
  Wojna o Katar
 • Milicje w współczesnych konfliktach
  To nie prawda że, czasy milicji (paramilitarnych organizacji) minęły, a zastępują je oddziały zawodowe. Oddziałów zawodowych jest za mało, a milicja terytorialna jest zawsze na miejscu.
  W czasie konfliktów, milicja może zabezpieczać tyły, służba patrolowa, wartownicza oraz eskortuje konwoje materiałów wojskowych. Co wartościowo bojowo oddziały używa się do obsadzania trzeciej linii frontu, a jak jest spokojny i mało ważny to i pierwszą linię.
  Może, nie są stanie pokonać równorzędnego oddziału specnazu, ale samą liczebnością mogą utrudniać mu działanie oraz przeszkadzać.
  Obrona narodu czy „Armia Macierewicza”?
 • Kim są Ukraińcy.
  Zacznijmy od pytania o genezę Ukraińców.
  Z danych historycznych, to od przyłączenia Księstwa Kijowskiego do Wielkiego Księstwa Litewskiego, aż do przyłączenia Województw Kijowskiego i Bacławskiego do Korony Królestwa Polskiego. To wyniku najazdów Tatarskich (kilkanaście wielkich (powyżej 10 tys Tatarów), kilkaset średnich (900 do 10 tyś Tatarów) i parę tysięcy mniejszych (poniżej 900 Tatarów)), ludność Ukrainy została zabita, uprowadzona na targi niewolników lub uciekła do Księstwa Moskiewskiego, wgłąb Litwy, albo na Mołdawię lub do Polski. więc gdy przyłączono Ukrainę do Polski, to by można było ją zaludnić potrzebowano osadników, a z powodu trudnego dostępu do rynków zbytów (Turcy blokowali ujście Dniestru i Dniepru), osadnikom z Polski i z Litwy nie opłacało się osiedlać. Większość nowych osadników przybyła z Wielkiego Księstwa Moskiewskiego (Rosji), na północy wzdłuż Dniepru z Litwy, wzdłuż Dniestru osiedlali się osadnicy z Mołdawii i z Polski. Po powstaniu Chmielnickiego i wojny z Rosją, prawy brzeg Dniepru przypadł Rosji, która zaczęła go osiedlać go swymi osadnikami. Z tego wynika że Ukraińcy to potomkowie Rosjan, Tatarów, Mołdawian i miejscowych autochtonów. z niewielką liczbą Białorusinów i Polaków. Czyli cywilizacja turańska, która ledwo co została muśnięta cywilizacją łacińską.
  Rosja i Ukraina – różnice cywilizacyjne.
 • @Oświat 09:14:26
  Swego czasy, był wywiad z Leszkiem Milerem, odnośnie jego wspomnień z negocjacji w sprawie naszego wstąpienia do WE. Najbardziej, bolało go to że, dyplomaci krajów Europy Środkowej, mimo deklaracji o współpracy w trakcie negocjacji, to każdy kraj starał uzyskać lepsze warunki niż pozostali, nie wahając się pomawiać swoich "spół towarzyszy", a najbardziej jechali po Polsce.
  W polityce nie ma współczucia i litości, jeśli Czesi lub Węgrzy będą myśleli że coś im więcej od Niemiec skapnie, to będą im w d..ę wchodzili.
  Idea jagiellońska czyli droga na manowce.
 • Ułuda Międzymorza
  Idea Międzymorza to ułuda, gdyż nie ma potencjalnego lidera wokół by dokonało się zjednoczenie. A dodatkowo dochodzą różne interesy krajów, które potencjalnie by weszły do tego związku. Dodatkowo są rozgrywane przez dwóch głównych graczy Rosji i Niemiec, czasami swoje trzy grosze dorzucają Chiny i USA (te więcej niż trzy grosze).
  Idea jagiellońska czyli droga na manowce.
 • Wojna plemion w Polsce
  Jest to stary patent Ziemkiewicza, który zauważył że spór polityczny głównie toczy się o obsady personalne, a nie jakąś idee lub wizje Polski. Wizje to oni mają wspólną, jak się nachapać.
  Ziemkiewicz spada z Kasztanki czyli zmierzch primadonny
 • Słowianie i ich pochodzenie
  Prawdopodobnie Słowianie wyodrębnili się z południowej grupy Bałtów. Na terenach północnej i środkowej dzisiejszej Ukrainy. Między Rzekami Dniestr i Dniepr, może też Don. Od południa ograniczały ich występowanie stepy czarnomorskie (najazdy koczowników), od północy błota Polesia. Proces ich kształtowana przyspieszyło dostanie się pod wpływy koczowników irańskich (Scytów, później Sarmatów), przez podbój albo inne podporządkowanie. Prawdopodobnie na ich terenach niedobitki Scytów szukało schronienia przed Sarmatami. Pamiętać należy że, Serbowie, Chorwaci, Mazowszanie to nazwy plemion sarmackich.
  Pod koniec starożytności zostali wyparci z Podola, Wołynia i części Ukrainy przez ekspansje Gotów w kierunku morza czarnego. Możliwie wtedy rozpoczęli ekspansje w kierunku północno-wschodnim (dzisiejsza Rosja Zachodnia).Momentem zwrotnym w ich historii to przybycie Hunów do Europy. Wypierają oni Gotów ze stepów czarnomorskich, tak wystraszą Wandali że ci przed nimi uciekli do Afryki Północnej (Tunezja) przez Francję i Hiszpanie. Hunowie nim znikli z kart historii osłabili Cesarstwo Rzymskie, tak że nie było wstanie przeciwstawić się osiedlaniu na jego terytorium plemion germańskich (Frankowie i Burgundowie Francja, Goci Hiszpania i Włochy, Bawarzy Bawaria, Lombardowe i Gepidzi Węgry). Na terenach Polski, Wschodnich Niemiec, Czech i Słowacji powstała pustka osadnicza ( zmniejszyło się zagęszczenie ludności) w którą wkroczyła ludność słowiańska, która podbiła lub podporządkowała niedobitki German, oraz okazała się być liczniejsza lub bitniejsza od Bałtów którzy próbowali tego samego z terenów Białorusi i Mazur.
  Piastowie - ród nieznany, odkrywamy ich tajemnice
 • 500+ dla Ukraińców.
  Jeśli nabyli prawo do otrzymania świadczenia 500+ to się im należy. A dla polityków ostrzeżenie by z głową stosować politykę rozdawnictwa cudzych pieniędzy.
  500+ dla Ukraińców?
 • @Repsol 22:56:36
  Może jest zakazana przez układ Magdalenowo, ale wyniku tego układu, 3-ci maj jest ponownie świętem.
  Inny dzień flagi
 • Przesunięcie granic Polski
  Przesunięcie granic Polski zostało uzgodnione w Jałcie. Nowa władza została ustanowiona przez władze ZSRR. Nie miała mandatu społecznego. W tym celu nasi sojusznicy postanowili dokonać wielu nacisków i manipulacji by PSL dokonał uwiarygodnienia nowego reżimu (podobnie jak uwiarygadniał socjalistyczny reżim Piłsudskiego). I w obu przypadkach po tym jak przestał być potrzebny dostał kopa w dupę.
  Zdobyli czy wyzwolili?
 • Operacja "Wisła"
  Po II-giej Wojnie Światowej, nastąpiło przemieszczenie granic Polski, ale w jej granicach znalazła się ludność która nie miała obywatelstwa polskiego. Z tego powodu dokonano deportacji ludności narodowości niemieckiej (na zachód i na wschód), litewskiej (wschód i ziemie odzyskane), białoruskiej (wschód) i ukraińskiej (wschód albo dla współpracowników ziemie odzyskane). Nie zapominajmy że wielu Łemków Zachodnich to byli członkowie ORMO walczący z UPA (OUN-UPA tez ich mordowała bo byli prawosławnymi, unitami nie podlegającymi metropolicie lwowskiemu albo komunistami).
  Czy Operacji WISŁA można było uniknąć i jak ją dokończyć
 • @Repsol 21:30:52
  Dzień Flagi, to pozostałość po komunistycznych przepisach zezwalających na wywieszenie Polskiej Flagi, tylko we święta państwowe, oraz popołudniu dzień przed nimi, a dzień po miały być zdjęte pod groźbą kary grzywny do południa. Nasi posłowie, zamiast zlikwidować ten przepis (zlikwidowany przez rząd PiS-LPR-Samoobrona), wymyślili Dzień Flagi, by niepotrzebnie nie zdejmować flag z urzędów i ponownie ich zakładać, tak by można było świętować zarówno 1 i 3 maja.
  Inny dzień flagi
 • Kilka odmian koloru niebieskiego w języku polskim
  Mamy niebieski oraz
  jaśniejszy niebieski to błękit,
  ciemniejszy niebieski to granat.
  Ciemniejszy niebieski (granat) to kolor mundurów wojskowych wojska polskiego z XVIII i XIX.
  Jasno niebieski (błękit) to kolor żupanów i spodni żołnierzy piechoty polsko-węgierskiej oraz jej odmiany Piechoty Wybranieckiej. Pozostałością tego okresu może być błękit na fladze Ukrainy, gdyż Kozacy Rejestrowi też barwili swe spodnie i żupany w kolorze błękitu.
  Inny dzień flagi
 • Wojna domowa w Jemenie, miedzy klanami północnymi
  Chciałbym zaznaczyć, że walki o władzę w Jemenie toczą się między klanami z Jemenu Północnego. Jemen Południowy, po klęsce secesji, został podany okupacji i eksploatowany przez stronnictwa elity północy. Bo ponieważ ma mniejszą społeczność, ale ma więcej ziemi uprawnej, dostęp do zasobnych morskich łowisk, złoża mineralne, dzięki czemu elity północy się bogaciły. Dlatego na południu działają rebelianci anty-saudyjscy (al-Qaida) i zwolennicy powrotu na południu Jemenu, niepodległości.
  Jemen po dwóch latach
 • Ustrój Sparty
  Ustrój Sparty z podziałem na Towarzyszy, Sąsiadów i Podanych, był typowy dla społeczności Dorów. Jeszcze w czasach historycznych, rywal Lacedemonu o wpływy na Peloponezie, Argos posiadał podobny do Sparty system społeczny, ale wyniku przegranych wojen z Lacedemonem (Spartą), społeczność Towarzyszy uległa redukcji, wzrosło za to znaczenie Sąsiadów , dynastia królewska została obalona a Podani uzyskali obywatelstwo miasta. W innych miastach Dorów, zrównanie w prawach Sąsiadów z Towarzyszami i upadki dynastii królewskich, nastąpiło już wcześniej. Np, w Koryncie pozostały resztki tej struktury społecznej w postaci arystokratycznej elity (byli Towarzysze) miasta.
  Gdzie przepadli Achajowie?