Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze Parabola

 • @KOSSOBOR 19:49:06
  I tak właśnie powinna być przekazana informacja. Ma być krótka i pobudzająca szare komórki, dając jednocześnie szansę innym by mogli się wypowiedzieć. Bo bardzo często inni mają coś ciekawego do dodania. Osobiście bardzo lubię czytać opinie i komentarze pod wiodącym tekstem ponieważ są nośnikiem wielu ciekawych spostrzeżeń i informacji. A te sążniste elaboraty są z reguły nie czytane do końca, bo są nudne i wielokrotnie rozmywają meritum zagadnienia. Przy natłoku ciągle nowych informacji po prostu nie ma czasu by je przetrawić. Jak ktoś tak bardzo chce się dowiedzieć więcej niech poszpera w internecie lub w wikipedii.
  Portugalia: wojsko krytykuje rząd.
 • Sztuczna góra koło Bełchatowa
  Właśnie w podobny sposób jak myślą pomysłodawcy z MPO w Warszawie wykorzystano sztuczną górę powstałą z nakładów ziemi kopalni Bełchatów w gminie Kamieńsk (jest widoczna z trasy szybkiego ruchu) . Dzisiaj funkcjonuje tam kilka wyciągów narciarskich, trasa ma długość 760 metrów i jej szerokość waha się od 30 do 150m, a różnica wzniesień to 123m. Cały stok jest oświetlony, sztucznie naśnieżany, ratrakowany, a u jego podnóża czeka na narciarzy pełne zaplecze gastronomiczne i sanitarne oraz parking dla 500 samochodów. Po prostu rewelka! Zjeżdżają się tu narciarze i snowboardowcy z całej środkowej Polski, także z Warszawy, tłumy ludzi.
  Tylko przyklasnąć takiej inicjatywie!
  Jak TVN i GW są niechętne do rozwoju sportów zimowych w Warszawie
 • @Zdzich 07:00:14
  Wie Pan, ja bym Boga w to nie mieszał. Bo On tam patrząc na to wszystko z góry pewnie smutno uśmiecha się widząc co zrobiliśmy z tym wspaniałym prezentem od niego otrzymanym (Ziemią), że nawet nie potrafimy się odnaleźć na tej naszej pięknej planecie.
  Ponad 900 miliardów długu.
 • @Zdzich 23:22:53
  Przychodzimy na świat bez niczego i nic z niego nie weźmiemy, ale ONI tego nie wiedzą. A ta w nadmiarze mamona jest tylko zbędnym balastem, który zakłóca spokój duszy i jest źródłem wszelkich konfliktów z ludźmi.
  Ponad 900 miliardów długu.
 • @val 17:11:46
  Chyba, że dodatkowo zręcznie skubie się innych, zrozumiał?
  Masakra - to "chirurgiczne uderzenia z powietrza"...
 • @val 12:32:40
  "Stany Zjednoczone to kraj, który związał swój sposób życia z ropą i uzależnił się od niej w ogromnym stopniu. Wysoka konsumpcja, rozbudowana infrastruktura drogowa, życie na przedmieściach, kilkudziesięciokilometrowe dojazdy do pracy, do 70% powierzchni miast zajmowanych przez drogi i parkingi (np. Los Angeles), brak transportu publicznego (np. Phoenix) i zaniedbana infrastruktura kolejowa. Rezultat - 5% ludności świata zużywa 25% światowego wydobycia ropy."
  Cytat pochodzi z artykułu "HISTORIA WYDOBYCIA ROPY W USA" zamieszczonego na portalu (ziemianarozdrożu.pl)
  Cena galonu (3,8l) benzyny wynosi w USA ok. 3,5 $/galon, w Niemczech jak i całej Unii ok. 4,8 eur/galon. Jest to ponad dwa razy drożej. Przy tak niskich cenach energii gospodarka USA może się rozwijać, a towary będą znacznie tańsze niż gdzie indziej, ale tylko wówczas gdy będzie pod dostatkiem taniej energii lub nie obciążonej wysokimi podatkami. Czy wyobraża Pan sobie wprowadzenie w USA cen paliw takich jak w Europie? Dlatego nie do końca wiadomo czy pozyskiwana ropa z nowych źródeł (np. Alaska) zapewni dotychczasowe ceny i odpowiednią jakość. Bo to co mówią i obiecują politycy to tylko "papka" mająca uspokoić społeczeństwo zwłaszcza przed wyborami. A zapotrzebowanie światowe na ten surowiec rośnie i ma tendencję zwyżkową bo nowowschodzące gospodarki znacznie podnoszą popyt. Więc o taniej ropie należy chyba zapomnieć.
  Masakra - to "chirurgiczne uderzenia z powietrza"...
 • @ustawa Wilczka 21:10:12
  Chyba coś jest na rzeczy jak piszesz. To jest być, albo nie być w tym świecie.
  Chiny są bardzo zasobne w różnorodne surowce mineralne. Pierwsze miejsce w świecie zajmują pod względem wydobycia rud wolframu i antymonu, rud cyny, węgla kamiennego i rud żelaza. W prowincji Fushun znajduje się największa kopalnia odkrywkowa węgla kamiennego na świecie. Ważną rolę w energetyce krajowej odgrywa także wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Więc o co chodzi?
  Ano, ropa w USA się kończy i to nie jest żadna tajemnica, a jankesi dalej chcą jeździć autami o pojemnościach 5,0l i ogrzewać swoje domy olejem i by ten trend utrzymać trzeba coś zrobić by te surowce mieć. Chiny mają swoje wpływy w Afryce i na Bliskim Wschodzie i na pewno z tego nie zrezygnują wiedząc, że to daje im przewagę nad Ameryką, podobnie jest z Rosją, która ma przecież wszystkie potrzebne surowce by być mocarstwem, a również mocno tam działa. Więc gra li tylko idzie o trzymanie USA w dystansie od tych rejonów mogących być źródłem dostaw surowców energetycznych. Taki numer jak z Irakiem już się chyba nie uda, tym bardziej, że ludzie w USA za bardzo przyzwyczaili się do wygodnego życia i nie chcą wojny, a Iranu nie da się rozwalić od środka. Więc jaki może być najbardziej prawdopodobny scenariusz? Musi upaść lub rozpaść się jeden z Irańskich sojuszników lub złożyć broń. Chyba, że się dogadają, tylko ciekawe czyim kosztem?
  Masakra - to "chirurgiczne uderzenia z powietrza"...
 • @KOSSOBOR
  "Jak dotąd jednak - sprawy zwrotu ZIEMI są zabetonowane. A za chwilę każdy filut będzie mógł kupić w Polsce ziemię rolną. Jak Pan sądzi. KTO ma na to pieniądze???... "

  1.05.2016 roku minie 12-letni okres przejściowy określający zakaz i ograniczenia administracyjne w zakupie naszej ziemi rolnej przez cudzoziemców. Od tego momentu będą mogli kupować ją bez żadnych ograniczeń także od ANR.
  Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa - utworzona w październiku 1991 roku na mocy ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Głównym zadaniem Agencji Własności Rolnej było gospodarowanie przejętym majątkiem, a w szczególności:
  prowadzenie prywatyzacji, tworzenie nowych gospodarstw oraz miejsc pracy dla byłych pracowników państwowych oraz gospodarstw rolnych.
  Do jej zadań należało przejęcie, restrukturyzacja, prywatyzacja mienia po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych oraz nieruchomości rolnych dawnego Państwowego Funduszu Ziemi, a także innego mienia rolnego będącego własnością Skarbu Państwa. Do mienia AWRSP wchodziły także nieruchomości rolne właścicieli zrzekających się swego majątku na rzecz emerytury lub renty świadczonej z ubezpieczenia społecznego rolników.
  Istniała do przekształcenia w Agencję Nieruchomości Rolnych w 2003 roku.
  O ziemianach i prorokach mniejszych
 • @nikander
  "Miała dwadzieścia lat czasu i co? - i nic."
  A dlaczego? Czy np taki Stefan N. nie był jednym z twórców i znaczących polityków w ZChN- nie? Te partie nie powstawały z obywatelskich inicjatyw, były sterowane i dlatego mamy to co mamy. Znowu kłania się tzw. "gruba kreska".
  Kto wyzwoli Polskę z niewoli odsetkowej?
 • Kresy
  Tak mało znane po wojnie, wręcz wymazywane z naszej historii. Może dlatego odkrywamy je na nowo, fascynuje ich klimat, ludzie i architektura. Ostatnio przeczytałem książkę Gabriela Maciejewskiego "Baśń jak niedźwiedź" gdzie jest wiele ciekawych opisów i historii związanych z Kresami. Autor zafascynowany historią, kulturą i ludźmi znakomicie przekazuje czytelnikowi obraz niczym baśń o tamtych stronach, a przecież nie łączą go nawet więzy rodzinne z Kresami. Bo tam naprawdę czuje się Polskę, tę Ojczyznę Obojga Narodów.
  Warto również zajrzeć do albumu Marty Dobrowolskiej-Kierył "Przedwojenne Kresy, najpiękniejsze fotografie".
  Tajemnica Kresów.
 • @janwia
  Lasy w Polsce zajmują prawie 30% powierzchni kraju znacznie więcej niż w innych krajach UE. Wynika z tego, że to nam powinni dopłacać w ramach pakietów, a jest odwrotnie, lasy są emitentem tlenu, a pochłaniają dwutlenek węgla. Dlatego nasza dobrze zorganizowana gospodarka leśna jest solą w oku dla niektórych i stąd chęć jej sprywatyzowania.
  Klimatyczny prezent Tuska
 • @KOSSOBOR
  Oj rośnie! To już przewidział Ossendowski w ostatnich zdaniach książki "Pomruk Dalekiego Wschodu". Dlatego Rosji tak potrzebne są Niemcy z podporządkowaną Europą, ich technologie i doskonała organizacja. Niemcom zaś potrzebna jest Rosja ze swoimi surowcami i ogromnym rynkiem zbytu. A my znowu w środku bezradni i praktycznie osamotnieni. Jeśli Europa nie zrozumie, że Polski nie można dalej traktować przedmiotowo to i ona zapłaci bardzo dużą cenę za swoją beznadziejną bierność.
  Chiny wkraczają na Ocean Indyjski
 • Pamiętajmy!
  Pamiętajmy i róbmy wszystko by świat o nich i ich tragedii nie starał się zapomnieć. Bo pamięć o tych strasznych czasach będzie służyć jako przestroga dla przyszłych pokoleń nie tylko Polaków.
  Pamiętajmy również o tych naszych rodakach i ich rodzinach, którzy przeżyli i tam musieli zostać. Róbmy również wszystko by pomagać tym, którzy chcą wrócić, bo oni zapłacili niewyobrażalną cenę za to, że tylko byli Polakami.
  Zapalmy znicz za wszystkich Polaków zamordowanych w Rosji.
 • Coś w tym jest
  Nie Każdy musi Cejrowskiego lubić, ale ten facet widział wiele podróżując po całym świecie i był świadkiem niejednego buntu społecznego i kryzysu. Być może trochę fantazjuje, ale czy na pewno? Czy obecny świat nie siedzi na beczce prochu gdy rosną rzesze niezadowolonych. Czy finansowa pętla nie zaciska się już zbyt mocno? To co było niemożliwe już się zaczęło w Ameryce i tylko może być kwestią czasu gdy ludzie wyjdą na ulice, tylko o tym u nas prawie nic. A czy UE jest na tyle silna by zapobiec ewentualnemu rozpadowi? Już zaczęły się protesty we Włoszech i może to być reakcja łańcuchowa.
  Wojciech Cejrowski: Chcemy zrobić rewolucję.
 • @Mariovan
  "Tomek wie co mówi, my też wiemy a dla pozostałych ... embargo informacyjne".
  Może nie tyle embargo co obojętność. Bo jaki procent każdego społeczeństwa wychowanego przez współczesne media jest myślący, a dotyczy to również innych krajów? 10%, a może jeszcze mniej. Dlatego jest tak łatwo prowadzić dezinformację i politykę mającą poparcie. Bo co kogo obchodzi Libia gdy żyję sobie wygodnie na wypasionym socjalu w Niemczech, Anglii, Francji .... Ale to zaczyna się załamywać bo kasy już niedługo nie starczy na ten Wielki Dom Pomocy Społecznej i co wtedy? Tylko, że na jakiekolwiek reformy może być już za późno bo czy rozleniwione i zdegenerowane społeczności potrafią cokolwiek w tym kierunku zrobić?
  Myślę, że my i tak mamy niezłą pozycję wyjściową, bo przyzwyczajeni do niedostatków przez dziesięciolecia potrafimy nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach być razem, choć niejednokrotnie podzieleni politycznie. I co jest jeszcze naszą siłą, to to, że nie daliśmy się całkowicie uśpić i mamy jeszcze instynkt samozachowawczy. I to chyba jest nasz największy atut.
  Prawda o Libii
 • @zygmuntbialas
  " Trochę znam PRL, trochę już możemy popatrzeć z perspektywy czasu i jesteśmy zdziwieni, że tam było więcej zła niż się spodziewaliśmy."
  Mnie również nie jest on obcy, a to zło oplatało nas wszystkich. To w wielu przypadkach uzależnienie od tamtego systemu zostało niestety przekazane następnym pokoleniom, jest jak choroba genetycznie dziedziczna. Mamy bardzo skomplikowany gordyjski węzeł do rozsupłania i niektóre działania by to zrobić przypominają próby rozplątania kabla do kosiarki, gdzie miast robić to po kolei i spokojnie działania bywają nerwowe i nie skoordynowane co na pewno nie pomoże w rozwiązaniu problemu. Ale bądźmy dobrej myśli, bo do celu wg starego powiedzenia chińskiego najskuteczniej dochodzi się małymi krokami, ale konsekwentnie.
  A czy pisać i mówić o tych sprawach? Na pewno tak bo od tego nie uciekniemy, im wcześniej wyrwie się bolącego zęba tym lepiej dla całego organizmu, a wszelkie półśrodki i substytuty dobrych lekarstw są zazwyczaj mało skuteczne.
  Pozdrawiam
  Marek Król chce dziś naprawić głupoty, które popełnił
 • @ninanonimowa
  --każdy Polak --odzyskany dla Polski -jest cenny.
  Bardzo dobra myśl przewodnia dla wszystkich niezdecydowanych. Więc teraz zadam pytanie? A ilu TW było wśród opozycji? I kto tak naprawdę był bardziej groźny, czy ten co działał dla tamtej władzy oficjalnie, czy ten, który to robił pod szyldem opozycyjnym? Kto był zatem większym szkodnikiem?
  W PRL-u praktycznie każdy był gdzieś w coś uwikłany gdy był człowiekiem ambitnym i twórczym. Inaczej jakiekolwiek drzwi do kariery byłyby dla niego zamknięte. A czy w PZPR nie było ludzi uczciwych, przecież za gierkowskiego panowania ta organizacja była wyjątkowo liczna? A ilu ludzi należących do "Solidarności" uczyniło to tylko z pobudek czysto patriotycznych? Dopiero później okazało się who is who
  i nie tak zupełnie do końca.
  Ja tam wolę mieć do czynienia z tymi nawróconymi "komuchami" niż z tymi farbowanymi opozycjonistami co to na karku przemian znaleźli się na szczytach władzy.
  Marek Król chce dziś naprawić głupoty, które popełnił
 • @CzarnaLimuzyna
  Dlatego nie przypadkowo bitwa pod Wizną to polskie Termopile. Nazwa nadana czterem bitwom w historii Polski na wzór bitwy w wąwozie termopilskim, znanej z bohaterskiej postawy garstki Spartan przeciw perskiej nawałnicy. Pozostałe to: bitwa pod Węgrowem 3 lutego 1863, bitwa pod Zadwórzem 17 sierpnia 1920 i bitwa pod Dytiatynem 16 września 1920.
  Jak mały jest poziom wiedzy na ten temat niech świadczy następujący fakt. Podczas pobytu pod posągiem króla Sparty Leonidasa na moją uwagę, że my mamy również nasze polskie Termopile polska pani przewodnik zrobiła wiekie oczy twierdząc, że nic na ten temat nie wie. Dobrze więc, że na nowo odkrywamy karty naszej historii i mam nadzieję, że wreszcie zaczną powstawać filmy dotyczące takich wydarzeń. To przecież gotowe i prawdziwe scenariusze do historycznych filmów akcjii. Amerykanie z wojny w Wietnamie wykreowali wielu filmowych bohaterów często fikcyjnych, a przecież nie walczyli tam o swoją wolność!
  Pogrzeb obrońców Wizny po 72 latach w bezimiennej mogile
 • Tylko jak to zrobić?
  "......Dynamika i innowacyjność młodych nada Polsce siłę i zapewni przewodzenia w Europie i na świecie."
  Na pewno ma Pan rację twierdząc, że ludzie młodzi mogą być motorem napędzającym we właściwym kierunku gospodarkę, politykę, finanse itd. Tylko jacy młodzi i skąd się wywodzący przy obecnych podziałach nie tylko politycznych? I jakie tak naprawę będą mieli narzędzia by móc sprostać czekającym wyzwaniom, gdy miast kupować pozbywamy się wszystkiego co może dać nam dobrą pozycję by oprzeć się kryzysowi? By tak się mogło stać muszą młodzi zostać zjednoczeni pod jakimś wspólnym szyldem i mieć jeden cel : Silna i Zasobna Polska. Czy to jest możliwe, gdy na ciekawe spotkania i wykłady przychodzi zazwyczaj garstka młodych mających jakąś wizję i perspektywiczne spojrzenie?
  Kiedyś o losie narodu i państwa decydowała warstwa średnia, a jeszcze wcześniej mieszczaństwo. Czy choćby namiastka takiej grupy (nie mówiąc o warstwie) w tym kraju istnieje? Przecież po 89r robiono wszystko by właśnie taka warstwa społeczna, z której później wywodzą się elity nie powstała tak naprawdę. Więc na jakiej bazie chce Pan budować to silne i niezależne od światowych zawirowań i uzależnień Państwo?
  Myślę, że tylko żmudna i wieloletnia praca edukacyjna może doprowadzić do pańskich oczekiwań, albo potężny wstrząs, który osłabi nasze otoczenie i umożliwi rozegranie partii tak by pionek mógł stać się zwycięzcą, przecież już to przerabialiśmy.
  Czytam zawsze z uwagą Pana teksty ponieważ są merytoryczne i uświadamiają nam sytuację w jakiej znalazł się kraj i Europa.
  Warto wiedzieć więcej!
  Polska silna i przewodząca
 • Dobra praca....
  Prowadzenie domu to przede wszystkim umiejętność dobrego, a zarazem oszczędnego gotowania. Trzeba mieć świadomość, że w takim domu będą bywali wymagający goście i nie wystarczy umiejętność ugotowania zalewajki. A złota rączka musi mieć też wyobraźnię i doświadczenie ogrodnika, które nie nabywa się na pracowniczej działce.
  Należy się przygotować na poważną i konkretną rozmowę z właścicielami, którzy pewnie oczekiwać będą również referencji z poprzedniego miejsca pracy. To nie będzie praca łatwa do zdobycia, bo za dobrą pensję i mieszkanie trzeba będzie wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami i nie tylko.
  Ogłoszenie: praca i domek dla małżeństwa od zaraz