Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze p4wel

 • Polska peryferyjna?
  Rozumiem, że nie mamy się pchać na siłę w kłopoty, ale jakoś z geografii wychodzi mi, że Polska nijak nie może być "krajem peryferyjnym". Nie w środku Europy między Rosją i Niemcami. Ktokolwiek chce sobie zrobić spacer ze Wschodu na Zachód lub w drugą stronę, musi przez terytoriom Polski przejść. W Europie jesteśmy jak cztery środkowe pola na szachownicy. Kto podbija Polskę - rządzi resztą Europy.
  Nowa wojna? – pilnujmy naszej peryferyjności
 • @Robert.K 12:44:26
  A strasznych zdjęć ze stosami trupów z niemieckich obozów koncentracyjnych to się nie pokazuje? Pokazuje się!
  W północnej Nigerii trwa Holokaust (dosłownie!)
 • @nikander 19:20:41
  No tak, dawno tutaj nie pisałem komentarzy. Nie stać mnie na prawników, nie jestem pieniaczem, więc nie będę więcej tu pisał. Proponuję dyskutować z lustrem. Na pewno wystąpi 100% zgodność poglądów.
  Unia Mitteleuropejska
 • @Paweł Tonderski 15:35:21
  "Wasz liberalizm gospodarczy w rzeczywistości wpiera już tych, którzy są bogaci, mają kapitał, to oni w rzeczywistości wpływają na rządy i na gospodarkę w Polsce" - ale co to ma wspólnego z wolnym rynkiem? Jeśli w Polsce mielibyśmy np. centralne planowanie, to bogaci nie mogliby wpływać na rząd? Oczywiście mogliby i to w jeszcze większym stopniu, bo w systemie centralnego planowania wszystko podlega władzy rządu. Najprawdopodobniej było by tak, jak za PRL-u: najbogatsi byli po prostu ci, którzy mieli władzę i ich protegowani. Nie było mowy o żadnej korupcji. Cały system się po prostu na niej opierał :) Czy o to chodzi?

  Jeśli teraz, przy ograniczonej roli państwa w gospodarce, urzędnicy są w stanie kręcić niezłe lody, to jakie będą kręcić, kiedy tego państwa będzie jeszcze więcej?

  A coś pośrodku? "Trzecia droga"? Hm... wystarczy "przekonać" "głównego narodowego planistę", że akurat mój biznes jest bardzo ważny z patriotycznego punktu widzenia i wio! :)
  Unia Mitteleuropejska
 • @Marek.Lipski 17:00:08
  "Czytam i czytam i czytam a w komentarzach ani slowa o
  pomocy EU dla polskich chorych dzieci
  skazanych na smierc w Polsce."

  Żarty, czy tylko nieświadomość i niezdolność dostrzeżenia związków przyczynowo-skutkowych?
  Unia Mitteleuropejska
 • @interesariusz z PL 15:10:21
  "tylko że posiadający broń sąsiad, zwyczajnie mnie zastrzeli
  zamiast kopać mój samochód, co robi teraz.

  A dlaczego kopie. Bo uważa, że ulica jest jego, i tylko on ma na niej prawo parkować.

  Ubzdurane przywileje, to plaga polskiego społeczeństwa."

  Znaczy się, że Polacy to naród kretynów? Jesteśmy gorsi od innych narodów? To może rzeczywiście nie powinniśmy mieć własnego państwa, bo jeszcze zrobimy komuś krzywdę?
  Broń dla każdego
 • @Marek Kajdas 17:54:47
  "Co do mordu, to w sieci jest dosyć powszechna opinia że ci psychopaci są po części wytypowani i nakręceni sztucznie do swoich misji. Systemowi zależy na odebraniu broni Amerykanom, poza tym narasta tam państwo policyjne, inwigilacja, mają kolejne preteksty do nowych ustaw, do działań nawet poza prawem "dla dobra" Amerykanów."

  Też mi się tak wydaje. Kiedy tylko odbiorą wszystkim amerykanom broń, to bez problemu będą mogli z nimi zrobić, co tylko będą chcieli, np. zapędzić niepokornych do wybudowanych już w tym celu obozów koncentracyjnych. Wolność kosztuje. Pozwolenie ludziom na posiadanie broni to jest ryzyko. Ale jestem przekonany, że w dłuższym okresie, jeszcze większym ryzykiem jest powszechne ubezwłasnowolnienie, wykastrowanie i przekonanie o braku jakiejkolwiek odpowiedzialności za własne życie. Przecież to jest sen na jawie wszystkich bolszewików.
  Broń dla każdego
 • @gosc hotelowy 13:47:34
  "Co by np. ta banda zrobila pod domem Gen. Jaruzelskiego? Nie, polakom zadnej broni do reki nie mozna dawac." - to dowcip, czy prowokacja intelektualna? Przecież to szatańskie odwrócenie kota ogonem! Kto tu był ofiarą a kto katem? I kto niewłaściwie wykorzystywał broń nurzając mundur polskiego oficera w polskiej krwi i w sowieckim gównie? W normalnym kraju jest dla takich ludzi sąd wojskowy i adekwatny wymiar kary.

  A może zastanowimy się, czy można by było wprowadzić w 1981 roku stan wojenny, gdyby w PRL był powszechny dostęp do broni? Dowcip polega na tym, że w kraju, w którym obywatele mają broń, polityka i władza muszą być brane bardzo na serio.
  Broń dla każdego
 • @Ciri 21:36:17
  Ja myślę, że teksty Peszek bardziej pasują do Ruchu Palikota niż do NE. Niektóre są głęboko antyreligijne.
  Ej Wy, ludzie psy, mokra wasza sierść
 • Mam pewne wątpliwości
  Obejrzałem materiał Olejnik i mam wątpliwości odnośnie punktów:
  1. Brunon K. nie zamierzał osobiście dokonywać zamachu
  2. Zamach miał dokonać ktoś inny

  Prokurator Wrona mówi, że nie miał być to zamach samobójczy, ale że Zenon K. chciał osobiście dokonać zamachu.
  Afera ABW. Gdzie są wielkie media?
 • @Skanderbeg 10:43:07
  Gmyz mówił coś o uprawie palm :)
  Dzienniki Hajdarowicza z największymi spadkami
 • Dziennikarze - funkcjonariusze wydziałów propoagandy
  Dzisiaj w radio (pr. I lub III, nie pamiętam) słyszałem audycję dotyczącą "smoleńskiego TNT". Prowadzący wyraźnie był stroną w rozmowie. Nie prowadził dyskusji, ale miał jednoznaczne stanowisko zgodne z oficjalną linią partii (tak to trzeba znowu nazywać, o zgrozo!). Z wielkim zaangażowaniem zwalczał wszelkie "niesłuszne" poglądy. Przecież to nie są dziennikarze. To są funkcjonariusze wydziałów propagandy...
  Uczciwość informacji
 • @Łażący Łazarz 19:38:49
  Wykład red. Rafała Ziemkiewicza pt. "Myśli nowoczesnego endeka", wygłoszony z okazji 25-lecia istnienia Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej "Vade Mecum" KUL.

  Lublin, 2 grudnia 2011.

  http://www.youtube.com/watch?v=ZEbXSqxYA7Q
  RAZ dwa razy w sedno.
 • ...
  Ja do Balcerowicza i FOR mam spory dystans i im nie ufam, ale żeby być uczciwym trzeba powiedzieć, że podwyższenie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów to jest obniżenie podatków.

  Z dwojga złego lepiej obniżyć najbiedniejszym PIT i podwyższyć VAT niż odwrotnie. Bo tak przynajmniej mają więcej gotówki w ręce. Jak będzie bieda, to mogą pojechać na wieś i kupić od rolników jedzenie bez VAT (albo rolnicy przyjadą do miasta). A jak się podwyższa PIT, to już na starcie jest mniej pieniędzy.
  Dlaczego warto zwiększyć VAT
 • Ale jaja, zupełnie jak folwark zwierzęcy...
  Dobre... MY będziemy robić to samo, co ONI, ale za to w jedynym słusznym kierunku.

  Skąd my to znamy? :)
  Kto powinien usłyszeć: „won z NE!”
 • @BTadeusz 11:20:55
  Mises nie kierował swojej teorii tylko do polityków. Kierował ją do całego społeczeństwa. A Rothbard był przecież zwolennikiem anarchokapitalizmu, czyli też bardziej pisał "do ludzi" niż do jakiś wielkich tego świata.

  Mam wrażenie, że traktuje Pan teorie ekonomiczne jak coś, co ma rację bytu tylko zinstytucjonalizowanym świecie. Ale przecież punktem wyjścia dla rozważań ekonomicznych często staje się "ekonomia Robinsona Crusoe", która pokazuję według jakich zasad zachodzi dobrowolna wymiana pomiędzy ludźmi bez ingerencji strony trzeciej.

  Człowiek nie jest w stanie stworzyć praw ekonomii. Może je jedynie odkryć. Nawet Pan postuluje pewne rozwiązania, które wydają się Panu korzystne. Ale bez teorii ekonomicznej i umiejętności ścisłej naukowej dedukcji nie jest Pan w stanie przewidzieć skutków wprowadzenia tych propozycji. A eksperymenty na realnej gospodarce, to przecież nie jest dobry pomysł (eufemizm).
  Ludwig von Mises cz. 2 - o upadku Imperium Rzymskiego
 • @BTadeusz 22:34:19
  "Dlatego von Mises (z całym szacunkiem) - jest dla mnie kategorią historyczną, a nie praktyczną.
  Co mniej więcej zgadza się z Pańską konkluzją - że jednak ważniejsza jest przyszłość, niż przeszłość..."

  Bardzo jest mi smutno to czytać. Smutno mi jest, że ludzie nie rozumieją, jak ważna jest wiedza. Pan może prowadzić firmę, ale ktoś Panu wyznacza prawne ramy działania. I tutaj jest miejsce na merytoryczną wiedzę. Nie da się tego zrobić "na wyczucie". To jest bardzo nieodpowiedzialne. Pozwoliłby się Pan zoperować chirurgowi bez dyplomu? Albo zaprojektować dom niedouczonemu architektowi? To dlaczego wszystkim wydaje się, że jak potrafią prowadzić gospodarstwo domowe lub nawet firmę, to wiedzą, jakie są zasady działania rynku? Przecież zwykły, nawet doświadczony przedsiębiorca, ogląda rynek jakby przez dziurkę od klucza. Widzi tylko kawałek. I może dać się nabrać na pozornie korzystne dla społeczeństwa obietnice polityków. I w tym kontekście pisałem może nieco niefortunnie o przywilejach. Bo często może się wydawać przedsiębiorcom, że np. dopłaty do nowo tworzonych miejsc pracy są korzystne. Bo przecież zatrudniają bezrobotnych. Trzeba patrzeć na gospodarkę jako całość i mieć wiedzę ekonomiczną, żeby dostrzec, że to jest działanie długofalowo nieefektywne czyli szkodliwe.

  Gdyby Pan przeczytał "Ludzkie działanie" Misesa czy "Ekonomię wolnego rynku" Rothbarda lub choćby eseje Bastiata to zobaczyłby Pan, że to nie jest sucha teoria, taka jak we współczesnych podręcznikach do mikro i makroekonomii, ale rozważania o zasadach celowego i skutecznego ludzkiego działania.
  Ludwig von Mises cz. 2 - o upadku Imperium Rzymskiego
 • @BTadeusz 21:31:42
  Niech i tak będzie, przepraszam. Nie mam podstaw sądzić, że się Pan chce domagać jakichś przywilejów. Przeprosiny przyjęte? :)

  Wydaje mi się, że nie czytał Pan Misesa i nie zna Pan jego biografii. Ten człowiek nigdy nie dostał stanowiska profesora na państwowej uczelni. Był ledwie tolerowany. Jego praca była finansowana przez prywatnych sponsorów - zwolenników wolnego rynku. Nie zbił kokosów na swoich teoriach, w przeciwieństwie do wielu usłużnych wobec władzy ekonomistów :)

  Prowadził zażarty intelektualny bój z Oskarem Lange. Mises udowodnił między innymi teoretycznie niemożliwość rachunku ekonomicznego w socjalizmie. To mało?

  "Ale kto płaci ekonomiście teoretykowi?
  Kto płaci D O B R O W O L N I E?" - bardzo dobre pytanie! Właściwie to sam Pan sobie odpowiedział: "Ekonomisci teoretycy - kreatywnie - wykazuja się jedynie, jako służący ministrów finansów i polityków." - na ogół płaci państwo lub związane z państwem korporacje (np. banki).

  "Czy coś służy (jakaś teoria ekonomiczna) - społeczeństwu, jako całości - to wątpię. Jeśli Pan zna taką, proszę ją wskazać. (i wykazać jej niezbędność dla takich, jak ja)" - Mises pisał, że ekonomia uczy, czego nie powinni robić politycy. Kiedy ktoś wyskakuje z "genialnymi" pomysłami dotyczącymi majstrowania przy ekonomi (choćby takimi, jak w UE), to można się powołać na prace takich teoretyków jak Mises, którzy udowadniali, że interwencja w wolny rynek jest szkodliwa. Pokazywali, że podejście wolnorynkowe to nie jest ideologia, ale logiczny wniosek z teoretycznych badań ekonomicznych. Mises przewidział upadek gospodarki ZSRR zanim jeszcze ZSRR powstało! A był to czas propagowania na Zachodzie przez lewicowych intelektualistów rzekomych sukcesów gospodarki centralnie sterowanej!

  Pan mnie pyta, jakie to ma dla Pana znaczenie? No niech Pan sam o tym pomyśli! Chciałby Pan znowu żyć w PRL-u? Mises dał do ręki przeciwnikom socjalizmu potężny intelektualny oręż. To idee, czy prawdziwe czy błędne, kształtują świadomość społeczeństw i popychają je do dobrobytu lub zagłady!
  Ludwig von Mises cz. 2 - o upadku Imperium Rzymskiego
 • A może jest inna metoda "prowadzenia misji"?
  Czy państwo, zamiast utrzymywać nieefektywnego kolosa, nie mogłoby rozpisywać otwartych przetargów na realizowanie programów "misyjnych" w telewizjach prywatnych? Za te pieniądze, które pochłania TVP można by zamówić bardzo dużo programów realizujących misję.
  Szokujące wyniki sondażu o TVP
 • @BTadeusz 14:26:04
  Myli Pan dwie rzeczy: przedsiębiorczość i ekonomię teoretyczną. Przedsiębiorca nie musi wiedzieć, jak dokładnie działa rynek. Jego interesuje skuteczne działanie w swoim "lokalnym" otoczeniu. Przedsiębiorca nie musi być nawet bardzo sprawny intelektualnie. Wystarczy mu zmysł przedsiębiorczości i umiejętność dostrzegania szans na osiągnięcie zysku.

  Natomiast ekonomista-teoretyk nie musi być dobrym przedsiębiorcą. W tej dziedzinie jest ważniejsze systematyczne badanie ogólnych zasad funkcjonowania rynków i ogólnych zasad kierujących ludzkim działaniem. Nie po to, żeby samemu zrobić interes, ale po to, żeby określić, jakie warunki najbardziej sprzyjają rozwojowi ekonomicznemu społeczeństw jako całości. Bo to, co dla Pana może być korzystne (jakieś przywileje) to może być niekorzystne dla społeczeństwa, jako całości. I Pan się będzie tego domagał, ale mądrzy politycy (dzięki badaniom ekonomisty-teoretyka) odeślą Pana z kwitkiem.
  Ludwig von Mises cz. 2 - o upadku Imperium Rzymskiego