Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze Anna-PK

 • @dr nowopolski 19:53:02
  Mimo rosyjskiej okupacji, Polacy nie znają jęz. rosyjskiego, natomiast rozwijali polską kulturę, polskie szkolnictwo, łącznie z nauki historii. Zlikwidowano analfabetyzm. W ciągu rosyjskiej okupacji Polacy odbudowali Warszawę i całą Polskę, z rolniczej tworząc przemysłową. Powstały całe nowe miasta. Cała Polska została zelektryzowana i zasilona rosyjskim gazem. Było ciężko, tak, ale były osiągnięcia.

  Okupacja trwała 45 lat, a 3RP już trwa lat 30, proszę porównać osiągnięcia tych okresów. Po 30 latach niepodległości propaganda władzy twierdzi, że dzięki 500+ polskie dzieci mogą mieć wakacje nad morzem.
  Co jeszcze osiągnięto?
  Rosja, Polska utracone szanse
 • Rosja kieruje się na Wschód.
  Istniej w Rosji program wspierania Wschodu i przesiedleńców. Tam też skierowano uchodźców, Rosjan ukraińskich, dając im pomoc finansową na przesiedlenie.
  Aby zrównoważyć ewentualną siłę chińską, Putin na forum we Władywostoku, podpisał umowę z Indiami, a także wystosował zachętę dla Japończyków.
  https://www.aljazeera.com/news/2019/09/putin-modi-vow-closer-ties-east-economic-forum-190904092531421.html
  https://www.gazeta.ru/comments/2019/09/05_e_12628537.shtml?updated
  Rosja, Polska utracone szanse
 • Jaka dzisiaj jest Białoruś?
  To jest państwo komunistyczne, posiada dużą własność państwową. Kiedy w budżecie brakuje pieniędzy, to Łukaszenko pożycza je od Moskwy. O tym, że wszystko może się zawalić, tak jak na Ukrainie jest cały czas w świadomości władz Białorusi. W obecnej chwili Białoruś zamknęła granicę dla Ukraińców, bo przemycano broń, a jak jest broń, to może być raban.
  Utworzenia federacji chce Łukaszenko, już od dłuższego czasu, ale jednocześnie chce zachować istniejący system własności, bo boi się oligarchizacji, kradzieży majątku i widma biedy jaka temu będzie towarzyszyć.
  Od Moskwy Łukaszenko chce też obrony przed roszczeniami tak z Polski jak i Izraela, czy innych miejsc.
  В Минске заявили о «красных флажках» в вопросе интеграции с Россией
  https://www.gazeta.ru/politics/news/2019/09/16/n_13471693.shtml?updated
  Białoruś: cena przetrwania
 • Bardzo dobry tekst.
  Oprócz Niemiec i Rosji, w Europie są Chiny. W Grecji mają Pireus, we Włoszech Triest, stoją mocno w UK i Niemczech, a stałą bazę mają W Serbii.
  Europa do rozwoju potrzebuje surowców, rosyjskich surowców i drzewa, bo bez tego stanie w miejscu. USA nie wiedzą co zrobić z Ukrainą więc tam kopią silosy podziemne na odpady jądrowe, oraz w laboratoriach prowadzą badania biologiczne, chyba niebezpieczne, dlatego z dala od własnego kraju.
  Polska trzyma się USA, ale bez wzajemności, bo Trump Fortu nie zbuduje aby nie drażnić Rosji. Owszem sprzeda gaz i samoloty, ale nic nie kupi, więc to jest kosztowny sojusz.

  Rosja idzie na wschód i południe, czyli w stronę Azji Wschodniej i Południowej, to Turcja i Iran, a razem z Chinami tam idzie. Polska nie musi się martwić o swoje skarby, bo Rosja nie jest nimi zainteresowana, ani polskimi skarbami, ani polskimi długami.
  Perspektywiczny sojusz Rosji I Niemiec
 • Ciekawa analiza.
  Zgadza się UK i USA grają w jednej drużynie, ale w Unii zaczyna się recesja, co już odczuwają Niemcy. Będą chcieli aby Rosja mocniej włączyła się i stworzyła jakiś rynek na niemieckie inwestycje i towary.

  Jeżeli Trump przegra wybory, to polityka USA, w stosunku do Europy, może się zmienić. A jeżeli rozwód Unii z UK będzie dramatyczny, to Brytyjczycy też mogą się zacząć umizgać do Rosji.
  Europa zrywa z "anglosaskim światem"
 • To co się stało z Polską w 1989 roku, obecnie przechodzi
  Wenezuela. Sankcje, blokady powodują zapaść gospodarczą, a tym samym biedę i powszechne braki, również żywnościowe.

  Już zaczynają się publikacje, że zaczną się imigracje z Wenezueli do krajów zamożniejszych, w tym do USA. Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że imigracje z Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru, gangi narkotyków stworzyły Amerykanom ogromny problem. Trump buduje mur na granicy z Meksykiem. Już są głosy, że Wenezuela staje się czynnym uczestnikiem gangów narkotykowych i zagrożeniem imigracyjnym.
  Что делать?
 • Teść byłego ministra spraw zagranicznych Ukrainy Klimkina,
  generał Michailenko, dostał medal od Putina, za poddanie Rosji Krymu.
  https://ukropnews24.com/media-father-in-law-klimkin-received-the-medal-for-the-annexation-of-crimea/
  SKĄD SIĘ WZIELI ZIELONE LUDZIKI NA KRYMIE
 • @Husky 20:53:48
  Nie bardzo rozumiem czemu Pan to napisał, chyba z niewiedzy.
  "Shortly after Trump cancelled, Merkel made a last-minute announcement that she would attend."
  "Zaraz po tym jak Trump odwołał wizytę, Merkel w ostatniej minucie zdecydowała przyjechać." https://www.theguardian.com/world/2019/sep/01/european-leaders-go-to-warsaw-for-ww2-commemorations
  Merkel obecność była przypadkowa, chciała właśnie uświetnić, aby nie wyglądało, że impreza będzie zlekceważona. Raczej trzeba tu dopatrywać się tu jej wielkości politycznej.
  Dlaczego Trumpa nie było w Warszawie
 • "Dorian ominął florydę i uderzył w Polskę".
  Tak napisała Politico. Gdyby był zaproszony Putin, to Trump też by tu był. Uznał, że jest zaproszony drugi dyplomatyczny garnitur, który jest w sam raz dla wiceprezydenta Penca.
  Dlaczego Trumpa nie było w Warszawie
 • Białoruś nie jest zacofanym, ani biednym krajem.
  Koniec władzy Łukaszenki będzie początkiem kradzieży własności państwowej. Zapewne Łukaszenko już zrobił jakieś zabezpieczenie z Putinem, więc nie ma potrzeby się rozpędzać.
  John Bolton objechał postsowieckie republiki, zrobił wywiad. Najskuteczniej zadziałał na Ukrainie, bo zablokował sprzedaż zakładu Motor-Sicz Chińczykom i skasował pieniądze na pomoc wojskową. Na Białorusi nic nie wskórał.
  A jak wiadomo w Polsce wojskowe inwestycje też są skasowane.

  To co Polska może Białorusi zrobić, to przestać straszyć Białorusinów w Hajnówce pochodami z portretem Burego.
  Popierdółki z ruskiej półki alias silva rerum.
 • Na wojnach się nie znam, ale widziałam w TV jak Rosja
  bombardowała rebeliantów w Syrii z okrętów wojennych na morzu Kaspijskim. Rakiety leciały nad Iranem i trafiały do celu w Syrii. Stąd mój ignorancki wniosek jest taki, że aby prowadzić z kimś wojnę, nie potrzebna jest wspólna granica. Ten problem od lat rozwiązują dobrze Amerykanie prowadząc wojny daleko od swoich granic.
  Czy Przesmyk Suwalski może stać się miejscem agresji Rosji
 • @AgnieszkaS 23:21:28
  "wyzbyć się planów Międzymorza "
  Jakie są plany Międzymorza? Kto i kiedy je zrealizuje?
  To co się dzieje na południe od Polski żyje własnym, zupełnie z Polską niezwiązanym życiem. W większości jest tam związek z Brukselą, trochę z Chinami, oraz z Rosją. Z Polską tam związku prawie nie ma żadnego.
  Wiatry Trumpa i deklaracja Paryża ostrzeżeniem dla Polski
 • Stereotypy niemieckie są takie, że Polacy nie są pracowici, ani solidni.
  Aby to zmienić, należy zwyczajnie postawić się takiej ocenie i udowodnić, że się mylą. Od Niemców można się dużo nauczyć i to Polacy powinni wykorzystać. Szkoda, że nie ma "przeszczepienia" na polski grunt systemu tworzenia przedsiębiorstw, jak to robią Niemcy, czyli własnego rozwoju przemysłu.
  Nienawidzieć można wszystkich; Rosjan, za komunę, Niemców za wojnę, Francuzów za zdradę... ale to nic Polakom nie przyniesie oprócz wyobcowania.
  Jak praktyka pokazuje, Niemcy, mimo, że dostali mocno od Rosjan "w kość", są w stanie o tym zapomnieć kiedy chodzi o interesy. Polacy żyją emocjami, krzywdami historycznymi, bo tym można się usprawiedliwić w przypadku niepowodzeń -" nikt nas nie lubi" ;)
  Jak świat światem, nigdy nie będzie Niemiec
 • Z tymi Skrypalami to bardzo ciekawa sprawa.
  On agent na dwie strony, wydał ruską siatkę dla Brytyjczyków, facet ze bardzo podejrzany i niebezpieczny, a mieszkał sobie w miasteczku, bez żadnego nadzoru, nawet nie było ani jednej kamery w pobliżu domu czy nawet na ulicy. A plotka głosi, że Brytyjczycy mają pięć razy więcej kamer niż ludzi.
  A potem nie wiadomo czemu ktoś wziął i otruł się tą samą trucizną ileś tam kilometrów dalej w innym zupełnie miasteczku... I znowu nie ma żadnych nagrań!
  Od Stalina do Putina
 • Bardzo dobry tekst, zgadzam się z Pańską oceną sytuacji.
  Jest brak polityków, którzy by mieli odwagę myśleć pragmatycznie.
  Węgry mają własną oryginalną politykę i nic sobie nie robią z ograniczeń jakie im są narzucane, ale Orban nie boi się ruszyć z Budapesztu i sam osobiście przedłożyć swoje racje.
  Polski MSZ na straży interesów USA w Chinach
 • Żeby nie uniewinniać roli Polaków w powstaniu Ukrainy,
  to przypomnę powstanie Kościoła Unickiego, który dostarczył ideologii dla ukraińskiego nacjonalizmu. W zaborze rosyjskim unitów szybko odwrócono z powrotem do prawosławia, ale w zaborze austriackim unici zaczęli tworzyć właśnie podstawy do banderyzmu. Po zakończeniu WW1, młode polskie państwo dostało Wołyń i cały ten wrogi balast, który skończył się tragedią.
  A wszystko zaczęło się od Unii Lubelskiej, gdzie ktoś wpadł na pomysł, żeby przerobić prawosławnych na takich "półkatolików i półprawosławnych" z prawosławną liturgią, ale pod egidą Watykanu.
  Samostijna Ukraina; tragedia współczesnej Słowiańszczyzny
 • Inna ciekawostka z życia wyższych sfer politycznych...
  Ambasada USA w Moskwie udzielała informacji protestantom od Nawalnego na jakich ulicach są zbiórki do marszów. Władze Rosji wyraziły protest i ambasador złożył natychmiast rezygnację, następny ambasador będzie z kręgu Trumpa.

  Istniej bardzo ekskluzywna, prywatna organizacja- klub "Most przez Atlantyk" Atlantik-Brücke w skład tego klubu wchodzą prominentne polityczne i biznesowe osoby z Europy i Ameryki. Szefem tej grupy został ostatnio wybrany Niemiec, Sigmar Gabriel, który jest bardzo prorosyjski.
  https://www.politico.eu/article/trump-germany-sigmar-gabriel-frenemy/
  Kolonializm a neokolonializm; Rosja a Zachód
 • Bo do tangaa trzeba dwojga... To w sprawie więzi Słowian.
  Rosja, tj. Putin rozgrywa politykę po mistrzowsku. Z Xi Jinping'iem smaży naleśniki, a z Macronem już spotkał się 7X od kiedy ten został prezydentem. Ostatnie spotkanie odbyło się w ostatni weekend, na Lazurowym Wybrzeżu, w zamku, który jest letnią rezydencja prezydenta M. Na pożegnanie, po obiedzie, Putin wręczył Macronowej kwiaty z podziękowaniem i ... za to, że rosyjską delegację posadziła w cieniu, a Francuzów na słońcu. Następnie ma poparcie u prezydenta Trumpa, który chce G7 zamienić na G8.

  Właśnie idzie konkurencja i istnieje obawa, że te syberyjskie dobra mogą przyczynić się do wzrostu potęgi Chin, które i bez tego są potężne.
  Kolonializm a neokolonializm; Rosja a Zachód
 • Była monarchia i będzie republika, jest to związane z dorosłością
  społeczną.

  Historycznie władcą stawał się zwycięzca wojenny dokonujący podboju i zajmujący ziemię wraz z ludźmi. Ustanawiał strukturę wasali, stanowił prawa i był sędzią.
  Z czasem edukacja, rozwój społeczny wyłoniły narody, które zażądały samodzielnych praw. Spisano konstytucje, które zawierały prawa obywatelskie, a sądzeniem zajęły się sądy. Królowie stali się zbędni, kiedy okazało się, że nie mają boskich właściwości. Tak powstały republiki.

  Obecnie rozwój społeczny idzie w kierunku budowy społeczeństwa globalnego, gdzie dochodzi do likwidacji granic międzynarodowych.
  Tak więc Szkocja może odłączy się od Anglii, ale przyłączy się do Unii.
  Naród czy król?
 • Po wojnie Polska została zbudowana od nowa.
  Powstawały nowe miasta, odbudowana została Warszawa, budowano nowe zakłady pracy...domy i fabryki domów. Aby mieć brakujące importowane materiały czy to ze wschodu, zachodu czy południa, trzeba było właśnie czymś płacić i stąd brakowało wszystkiego.
  PRL trwała 45 lat, a RPIII już trwa lat 30, zbudowano drogi, ścieżki rowerowe i akuaparki.
  Sami na siebie szubienice budujemy!!!