Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze kimur

 • @Zawisza Niebieski 21:51:01
  O czym ty znów bredzisz? to też wyczytałeś u Saxo Germanika(!)? Mam wrażenie, że ty jesteś debilem jeszcze większym od kosiura i jemu tu podobnych, nic nie wiesz, jesteś merytorycznym dnem, ale czujesz obowiązek pouczania. Kłamiesz, powołujesz się na źródła, których nigdy nie czytałeś, nie potrafisz nawet przepisać jak nazywamy autora źródła na które się powołałeś, twoje teologiczne pitolenie jest tak głupie, że trudno nawet je komentować bez zażenowania, ale chcesz kogoś uczyć. Pytam, czego?
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @provincjał 21:00:01
  To siadamy i czekamy aż nam znowu dadzą Piasta.
  Andrzej Duda politykiem roku 2016 w Polsce
 • @Jeremi 20:49:49
  Korea zimniejsza to jest piękny kraj.
  Andrzej Duda politykiem roku 2016 w Polsce
 • @lorenco 20:42:12
  Ludzie mają w pamięci tego zamordowanego przez policję na demonstracji pod sejmem i wstydzą się głosować na faszystów.
  Andrzej Duda politykiem roku 2016 w Polsce
 • @Zorion 20:25:27
  Oj tam... faszyści pisowscy pińcet plus dali, a mirabelki wycięli i z braku cukru naród skołowaciał aż do ściemnienia...:)
  Andrzej Duda politykiem roku 2016 w Polsce
 • ??
  Ciekawe, protest prawdziwych polskich demokratów rozlał się na całą Europę aż do Portugalii, kraj porastają puszcze szczawiu, a ludzie głosują na Dudę... dziwne.
  Andrzej Duda politykiem roku 2016 w Polsce
 • @Zawisza Niebieski 20:07:03
  Dodam na koniec, że pojęcie "vithasi" tak nurtowało niemieckich badaczy, że w wieku XIX i XX toczyła się dyskusja czy vithasi nie jest po prostu słowiańskim depozytem znaczeniowym viking, nie wiem jak dziś, bo nie jestem językoznawcą, ale zdaje się jakiś czeski badacz rozwiązał ten problem i chyba jest po dyskusji.
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @Zawisza Niebieski 20:07:03
  Zdaje się, że tobie jak kosiurowi trzeba wszystko pokazywać na palcach, znafstwo wybiło wam oczy.

  Czy "Saxo Germanik", jest być może tożsamy z Saxo Gramatykiem, który napisał dzieło tak pożyteczne? Jeśli tak, to Gramatyk był akurat Duńczykiem, a pisał po łacinie używając pojęć "Słowianie", "wioślarze", "zbrojni", "wojownicy", lub "piraci".

  Pojęcie "chąśba" to pojęcie ze średniowiecznego języka polskiego oznaczające po prostu kradzież, każdą kradzież, pieszo, konno, w pojedynkę, w parze, grupą, kradzież konia, włam do domu z kradzieżą i rozbojem, kradzież zboża na pniu(nawet była tu synonimem", okradanie barci(w naruszeniach prawa bartniczego pojęcie funkcjonowało najdłużej).

  W źródłach słowiańskich dotyczących Połabian, ludzi zajmujący się pływaniem łódkami i rozlicznymi kłopotami jakie tym czynią bliźnim, nazywa się nobilitującym mianem "vithasi",pochodzącym w ewolucyjny sposób od ogólnego dla Słowian słowa oznaczającego w różnych miejscach, a to wojownika, a to wojownika członka drużyny, a to zbrojnego mającego stawić się na dany sygnał, ale zawsze jest to słowo mówiące nie o zbóju czy złodzieju, a o kimś szlachetnym. Pojęcie to, lepiej lub gorzej przeszło do polskiego jako "wiciędze" i z czasem zaczęło oznaczać takich prawie zbrojnych(to znaczy zbrojnych bez praw honorowych), nie rycerzy, nie ciury,takich starających się by ich zauważyć, chociaż np. u Bałtów słowo o tym samym rodowodzie i rdzeniu opisywało już drobną szlachtę.

  Reasumując, wydaję się, że napisałeś art pod tytułem "Złodzieje, słowiańscy wikingowie", a o tych złodziejach podobno przeczytałeś u Saxo Germanica(!)....chyba nie to było twoim zamiarem?. Dzisiejsze pojęcie wikinga docenia nie tylko jego zdolności łupieskie, bitewne czy handlowe, wikingom zawdzięczamy powstanie kilku państw w Europie, powstanie dzięki wyjątkowemu zmysłowi porządkowania, scalania i pracy wspólnej. Dokonań wikingów nie zestawiamy raczej z dokonaniami rzezimieszków jarmarcznych, czy złodziei bydła.

  Gdybyś nadal chciał pisać o Jezusie Żydzie, to weź łaskawco pod uwagę, że Biblia patrzy na świat parą oczu, jedno, nadprzyrodzone, każe ewangeliście napisać :...//Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?" Anioł Jej odpowiedział: "Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym"//, a drugie, ludzkie skłania ewangelistę do napisania genealogii Jezusa ...jak już zaczyna pisać tę genealogię, oko nadprzyrodzone szepcze mu by zrobił uwagę:" Był, jak mniemano, synem Józefa, syna Helego" i to jedno wtrącenie daje wszystkim Zawiszom świata znak, że jest to ludzki pogląd na rodowód Jezusa, ludzki to znaczy ułomny, anioł, wysłannik Boga ogłosił pogląd boski, ale ten pogląd jest poglądem elitarnym, by mogła się wydarzyć dalsza część Objawienia. Sam masz prawo wybierać z którą, z tych informacji jest ci po drodze.

  Nikt cię do niczego nie zmusza, wierzyć, tak jak piszą tu twoi obrońcy, można w co się chce i to jest prawda, można, tylko nie można być wtedy katolikiem, katolik, nie wierzy w co chce.

  Sam teraz oceń czy twój art jest o czymś i czy oparłeś go o jakieś sensowne źródła. W tajemnicy powiem ci, że gdy mam do wybory prace trzech profesorów i trzech amatorów, zawsze wybieram prace profesorów, podobnie jest gdy idę do lekarza, gdy potrzebuję projektu domu, lub gdy sięgam po chemię, zawsze wolę pracę zawodowców, nie oznacza to doskonałości, a po prostu mniejszą stratę czasu w rozwikłaniu zagadki o co im chodzi.
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @Rzeczpospolita 10:42:06
  Na łeb kosiur upadliście? Co ty sobie sobie chłopczyku wyobrażasz, że możesz wklejać jakieś gówna ze szpitala psychiatrycznego, a ja będę z tobą rozmawiał "na równych prawach"? Ty kosiur nie masz żadnych praw w tej dyskusji, bo ty jesteś nic, jeśli chodzi o fakty. Debilizmem nie broni się tez, raczej się im zaprzecza.
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @Zawisza Niebieski 14:54:27
  Powtarzam, niczego nie podważam, nie ma tu czego podważać ...chmmm...to znaczy co takiego ja zmieszałem z czym sprzed i po X wieku, bo jestem ciekaw...ty nie popularyzujesz nauki Zawiszo, książka, na którą się powołałeś, nie jest pozycją naukową,to dziecinada, ale zostawmy moją wiedzę, bo przecież nie o nią chodzi, a o twoją wiedzę i jej źródła. Jeszcze raz proszę o przybliżenie mi jako czytelnikowi pojęcia "chąśnicy", skąd pochodzi i w jakich źródłach się znajduje. To powinien być początek pracy nad tematem, zjawisko należy chyba najpierw zidentyfikować...tak, czy nie?

  //Nie piszę prac naukowych, ja te prace popularyzuję, starając się dość wiernie oddać idee autora. Często dla wiarygodności podaję źródło na którym się opieram. //....mam rozumieć, że źródłem wiedzy na którym się oparłeś, jest książeczka dla gimnazjalistów? Autor książki Miecze wikingów to dziennikarz, a nie historyk...skąd wiesz co w tej pracy jest historią, a co bajabajem? Wygląda na to, że autor Zawisza popularyzując temat, korzysta ze źródła, którym jest literatura popularyzująca temat, która to literatura czerpie "wiedzę" od następnego grafomańskiego autodydaktyka Mechły? Piękny zestaw znawców. Pilot wycieczek, dziennikarz i inżynier.

  I już zostaw co się gdzie, w czym trzyma jak opisane, znasz temat z tvn-u, tam zawsze występujemy w binokularach i białych fartuchach, prawda jak zwykle jest inna.
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @Zawisza Niebieski 21:10:43
  Źle mnie zrozumiałeś Zawiszo, ja absolutnie nie próbuję podważać twoich kompetencji, ja kategorycznie twierdzę, że ty nie masz żadnych kompetencji w materii za którą się zabrałeś.

  Nie masz tych kompetencji i pokazujesz to w każdym arcie. A na dodatek przyłapany łżesz, że właśnie o tym pisałeś, o czym nie pisałeś, bo chwilowo pisałeś o innej swojej niewiedzy.

  Nawet literatura popularyzatorska ma swoje rygory i prawa, u ciebie panuje dowolność definicyjna i brak odniesienia do JAKICHKOLWIEK ŹRÓDEŁ!!!-odesłanie czytelników do jednego tytułu, którego autorem jest podobny do ciebie pasjonat z pustą głową, powiększa zamieszanie. Jeśli takich pasjonatów będzie kilku po kolei, a ty jesteś już tym którymś, to będziecie mówili nie o historii, a o niczym.

  Żeby twoi czytelnicy wynieśli jakąś naukę z tego całego bajzlu, wyjaśnij im chociażby skąd pochodzi termin "chąśnicy"i w jakich źródłach go znalazłeś, bo cała reszta sprowadza się do wiedzy, że ludzie pływali po wodzie łódkami żeby kraść.

  Co się tyczy uwagi gdzie się trzyma laskonogich i jak, a także jak się przeprowadza badania genetyczne, to jest to właśnie typowy przykład twoich możliwości "naukowych". Wyobraźnia,jak w przypadku Słowian, każe ci wymyślać niestworzone rzeczy i bogu ducha winnych naukowców obarczać jakimś nadzwyczajnym warsztatem wysoce wyspecjalizowanych narzędzi i środków. W rzeczywistości posługujemy się narzędziami i środkami dostępnymi ogólnie, a fakt zalegania kości rzeczonego Laskonogiego w pudełku po butach, a nie w specjalistycznym"Pudełku na kości Laskonogiego" opatentowanym i wyprodukowanym przez NASA, nie jest niczym nadzwyczajnym, ani zdrożnym. Materiał pobrany umieszcza się w woreczkach próżniowych i układa na folii komórkowej w kartonach, jak kanapki...byle nie piętrowo, i robi tak każdy, nawet z denarek Łokietka:))))
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @Rzeczpospolita 20:27:03
  Posłuchaj Kosiur:))), ja jestem konserwatorem, prowadziłem i prowadzę w swoim mieście i jego okolicach setki prac,przez 35-ć lat, żadne informacje na temat starożytnego Gdańska nie są dostępne ani WKZ, ani nigdzie, poza stronkami przygłupów takich jak ty.

  Fragment linkowanego tekstu:

  //Osmund znaczył Wschodnie Miasto, co odnoszę do Rygą, którą zbudował warsztat STALOWNI KIELECKICH podczas najazdu Posejdona. Wspaniały Gdańsk zbudował zaś młodszy syn Posejdona Innachos po obronieniu przed Asklepiosem ze Lwowa zamku Biskupiego we Wrocławiu. Spław wiślany mógł być na tratwach, ale pływanie kanałem Dźwina-Dniepr – bez czego się metalurgia ryska obejść nie mogła – wymagało szkut, nazywanych w Europie Zach. berlinkami. Przeróbka na Kaszubach rudy szwedzkiej spławianym Wisłą węglem koksującym nazywała się Żelazem Gdańskim; statki wiozły do Gdańska rudę i osmund a ładowały pszenicę ukraińską i żelazo.// Co, kto, gdzie, kiedy i w czym te objawy zapisał nie podano.

  Kolejny fragment:

  //Gdy 10 lat temu pod ratuszem gdańskim odkryto konstrukcje drewniane to prosiłem o próbki dendrologiczne, ale gdańscy archeolodzy „nie ryzykowali”, bo groziło to krzyżackiej metryce Gdańska. Teraz te fekalium upadło, gdyż dr Bobowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego znalazł miasto Zygmunta II. Jednak podczas mej ostatniej wizyty w Gdańsku, w r. 2009, w urzędzie konserwatora miejskiego mówiono mi, że pale fundamentowe na Wyspie Spichrzy – a więc mieście Zygmunta II – były tak skamieniałe jakby miały TYSIĄCE LAT, więc cofnięto URZĘDOWO budowę tych Spichrzy do czasów PRZEDKRZYŻACKICH //

  W nauce polskiej nie ma czegoś takiego jak "krzyżacka metryka gdańska" i nigdy nie było. Weź do ręki literaturę w końcu, nawet najbardziej podstawową, ale nie z półki Zawiszy oczywiście i stwierdzisz, że nikt,nigdy nie pisał takich bzdur. Na podstawie jakiejś rozmowy stoczonej przez osobę psychicznie chorą nie wiadomo z kim, chcesz cofnąć dzieje miasta o tysiące lat?

  //Gdańskie kościoły staromiejskie są jednej szkoły muratorskiej, poza św. Elzbietą, który zbudowali Krzyżacy na miejscu targu Kaszubskiego. Sakralne budownictwo halowe zostało potępione przez Rzym na Zjeździe Gnieźnieńskim, wobec czego wszystkie kościoły halowe trzeba dotować PRZED ROKIEM 1000.//.....perła jak u Zawiszy, postanowiliście kretynizmami zbawić Polaków?

  Do książek matole, do bibliotek, internet i jego oparcie na fundamencie ze śmieci ci szkodzi.
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @Rzeczpospolita 17:55:57
  Mocne argumenty:))) Wygląda na to, że chciałbyś żebym ja dokonał dla ciebie dowodu NIEISTNIENIA próby dendro pochodzącej z drewna użytego intencjonalnie, na terenie Gdańska w starożytności...no...jest głupiej niż zakładałem, że może tu być. A nie byłoby łatwiej pokazać wyniki badań tych starożytnych budowli gdańskich? Tych skamieniałych belek np., przecież gdzieś to wyczytałeś...Tak się składa, że ja tu mieszkam, widzę te "starożytne belki" w wykopach codziennie, widzę leżące na nich przedpotopowe słowiańskie kamienie, a na nich słowiańskie cegły...i moje zawody ściśle zajmują się właśnie przeszłością.
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @Rzeczpospolita 17:04:35
  Drogie dziecko, z powodów geologicznych, a dokładnie z powodu zalegania warstwy kurzawki, cały średniowieczny Gdańsk, od grodu na Wartkiej, przez Stare Miasto, po Główne Miasto, zbudowany został na palach i na palach budowano zabudowę Wyspy spichrzów, nie ma prób dendro starszych od średniowiecza w Gdańsku.

  Jeśli uważasz, że pisząc o Jezusie per "żyd", miałem na myśli Jego narodowość, to faktycznie musi być ze mną coś nie tak, piszę jedno, myślę drugie...albo to ty nie wiesz o co chodzi...stawiam na tę opcję, bo doświadczenie karze twierdzić, że ty niczego nie wiesz. Czasem cytujesz katolickich świętych, czasem zdanie Kościoła, czasem podważasz sens jego istnienia...pozwól, gdy znajdę w sobie gotowość na twoją konsekwencję i "mądrość", dam ci znać przez mojego kota.
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @Rzeczpospolita 15:41:36
  A jeśli chodzi o Gdańsk, to jest jednym z najlepiej przebadanych archeologicznie miast. Jeśli król Lechii Kodan założył Gdańsk 1750 lat p.n.e, to musiał być rybą chrzęstnoszkieletową i niewiele z jego potęgi dało się znaleźć.
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @Rzeczpospolita 15:41:36
  O, następny syn słowiańskiego pułku. Czy ty dziecko korzystasz z materiałów, które linkujesz? tam mądrzy ludzie mówią, że nie pochodzisz od Scytów, że badania, którym tak ufasz stwierdzają inną specyfikę znaczników DNA i wynika z nich, że niektórzy Polacy, mają niewielką domieszkę "krwi" scytyjskiej, nie może być więc mowy o pochodzeniu od Scytów.
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @Zawisza Niebieski 14:54:43
  //Dziś jest propozycja wykonania badania DNA Piastów. Rozstrzygnęłoby to spór, skąd wywodzili się Piastowie (Wikingowie, Wielkomorawianie, ród rodzimy, za Nestorem wywodzący się spod Kijowa). Nie mamy co prawda grobów Mieszka ani Bolesława Chrobrego, ale są groby innych Piastów. Na razie ie ma zgody biskupa, podobnież chodzi o ochronę spokoju spoczynku zmarłych. Trudno tę tezę otrzymać wobec dzisiejszych masowych ekshumacji. Wychodzi na to, że szczątki doczesne naszych władców są własnością Kościoła.//

  //Właśnie o projekcie Uniwersytetu w Poznaniu pisałem w sprawie DNA.//...doprawdy piszesz tu o projekcie?... to biskup go nie zakazał jednak?

  // Z jakiego okresu datowane cmentarze, z okresu Wikingów czy już skandynawskich straży przybocznych chrześcijańskich książąt i królów? //

  // Wikingowie byli strażą przyboczną zarówno Mieszka, co potwierdzają znaleziska m.in. na Ostrowiu Lednickim, jak i Bolesława Chrobrego.//

  To wie, czy nie wiesz o czym piszesz? Znajdź informacje o cmentarzu o którym piszę, i je przyswój, może to zmniejszy bałagan panujący w tym co mówisz....ale chyba nie zmniejszy.

  //Skarby monet arabskich, nie wiem o jakich skarbach Pan mówi, ale czyżby nie były one związane z szlakami bursztynowymi biegnącymi przez tereny dzisiejszej Polski?//...czytać też nie umiesz?napisałem wyraźnie o jakie skarby chodzi, twoja próba powiązania skarbów monet arabskich ze szlakiem bursztynowym jest nowatorska, nie wiem co ci tam pisali koledzy gimnazjaliści, ale gdy szlak bursztynowy działał, nie działali jeszcze Arabowie, reszta się zgadza.

  Reasumując nie rób z siebie jeszcze większego nieuka od tamtego Zawiszy, który z Jezusa robi żyda, dokonując warszawskiego cudu- Jezus żyd, ale uczniowie Jezusa to chrześcijanie. Nauka Jezusa mówi o powszechności ...//idźcie... i nauczajcie WSZYSTKIE NARODY//.. i o wypełnieniu się Prawa,które było dane Żydom, ale Jezus jest żydem, ma żyć w/g Prawa, które się na Nim skończyło...perła. Wszystko w podobnym gimnazjalnym sosie. Historia na poziomie gimnazjum, logika i wiedza o, podobno własnym, Kościele.
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @Krystyna Trzcińska 12:22:05
  Bardzo dziękuję i odwzajemniam najlepsze życzenia szczęścia dla Pani i Pani Rodziny.
  Jerzy Jaśkowski - Rycerz (kawaler) Maltański - czyli Mason
 • @Zawisza Niebieski 11:13:24
  Kolega kolejny raz nie wie co pisze. Szczątki różnych osób pochodzenia piastowskiego były wielokrotnie ekshumowane (sam widziałem domniemanego Władysława Laskonogiego w kartonie po butach), a na dodatek projekt badawczy dotyczący DNA Piastów jest w toku, prowadzi ten projekt Uniwersytet w Poznaniu. Projekt "Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych”, zbada setki próbek i pewnie trochę naszą wiedzę poszerzy. Piastowie leżą w wielu miejscach i brak zgody jednego biskupa płockiego nie ma znaczenia.

  Podobnie średnią prawdą jest, że zachowane ślady po działalności Skandynawów na terenie Polski, wskazują na charakter łupieżczy ich działalności, bo podobno nie znajdujemy grobów kobiecych...otóż znajdujemy takie groby, a nawet cały cmentarz z kilkudziesięcioma pochówkami mężczyzn, kobiet i dzieci, i to na dodatek w newralgicznym punkcie państwa Piastów, bo w pobliżu jednego z kilku głównych grodów książęcych państwa Mieszka. Wyposażenie grobowe świadczy o tym, że mamy do czynienia z pochówkami elity społecznej, a nie jakimiś podróżującymi rzezimieszkami. Trudno przypuszczać, że ci ludzie, przybyli na tereny państwa piastowskiego ze Skandynawii, Rusi czy północnych Niemiec(tego nie pamiętam dokładnie, ale zdaje się, że jest tam i taki osobnik), zajmowali się grabieżą i do tego stopnia się zapomnieli, że przez kilkadziesiąt lat żyli tam i umierali stanowiąc enklawę skandynawskiej bandyterki w centrum Piastowskiej potęgi, raczej było trochę inaczej. Napisać da się wszystko, nawet to, że ...ma on trzy tysiące pancernych, podzielonych na oddziały....ale pod jednym z ośrodków politycznych państwa, ma on skandynawską partyzantkę...

  Pan Panie Zawisza, ma skłonność do literatury fantasy i stąd są te różne takie dziwy o których Pan piszesz(pierwsza nazwa Gdańska w źródłach to urb Gyddanyzc z około 1000 roku, ma jakieś znaczenie jak Niemcy nazywali Gdańsk po jego niemieckiej lokacji?, mogli sobie nazwę wziąć od Duńczyków, albo od Chińczyków, ale to było setki lat później). Ani autor tych opowieści nie jest wart wspomnienia, ani one same, co prawda autor rozważa instynktownie opcję normańską pochodzenia państwa piastowskiego, ale przy pomocy jego zestawu argumentów łatwiej byłoby udowodnić, że Polskę powołali do życia Indianie.

  Warto zwrócić chyba Panu uwagę, że obecność bardzo dużych skarbów monet arabskich w Polsce centralnej i północnej w warstwie chronologicznej pierwszych Piastów(dwóch), świadczy o tym, że władza polityczna nie była bardzo niechętna handlowi na duże odległości...jak Pan na pewno wie, do Bagdadu nie posyłaliśmy drewna dębowego, a inny towar.

  Kolejny raz proponuję dowiedzieć się najpierw o czym Pan chcesz pisać, bo w literaturze popularnej czają się niespodzianki, które nie są, w tym wypadku, historią. Legendy mieszają się tu z interpretacjami autora, który nie potrafi czytać źródeł, a właściwie to nawet ich nie czyta wcale.
  Chąśnicy, słowiańscy wikingowie
 • @Husky 21:33:10
  A walczący o wolność i demokrację sejmici, niech wytrzymają w sali plenarnej do Dnia dziecka! "My Naród" ufundujemy im wiaderka, łopatki i wywrotkę piaseczku.
  Noworoczne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy