Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze excalibur

 • kuczokoid
  Primo - jaki znany pisarz? Może kol.Passent, może paru innym z GieWu?
  Secundo - Kuczokowi po jego traumie rodzinnej wszystko się miesza,nagle został ateistą. Tertio - po co w ogóle go pokazywać.
  ,,Jest robota dla egzorcysty”
 • do BJ
  Sam też mieszkałem 2 lata (2004-2005) w Indiach (N.Delhi) i mam ogromną sympatię do tej nacji. Wielu rzeczy moglibyśmy się od nich nauczyć, np. sceptycyzmu wobec polityków i ich obietnic. BJP i Kongres to indyjskie PiS i PO. Jedna ze starszych Hindusek, pamiętająca jeszcze czasy Imperium powiedziała mi kiedyś,że demokracja to była w czasach Imperium a dziś mają korupcję (w tym polityczną) ,brak poczucia bezpieczeństwa i brak perspektyw.Stąd czy rządzi Modi, czy Kongres i tak rządzą wielkie klany. To tyle jeśli chodzi o Indie. Pozdrawiam serdecznie,Excalibur.
  Za kastą czy za Indiami?
 • BJeznach
  Z dużym prawdopodobieństwem można założyć,że za tym "separatystycznym ruchu" stoi Nigeria. Te dwa regiony graniczą z dawną Biafrą, czyli IBOLandem. Teren ten -jako część nigeryjska- jest bogaty w złoża ropy. Cała infrastruktura w rejonie m.in.Calabaru, Port Harcourt to naftowe zagłębie. Angielskojęzyczna społeczność Kamerunu to rodacy Ibosów i jest oczywiste,że to jest okazja do połączenia się. I teraz tylko pytanie, czy za tym mogą stać ci, którzy zarządzają instalacjami (platformy,ropociągi), czyli przedstawiciele koncernów? Pozdrawiam.Excalibur
  Powolny rozpad Kamerunu
 • Isaak Svenson
  Dziwny ten ekspert ze Szwecji, który uważa za grożny konflikt indyjsko-pakistański + "sojusz" Pakistanu i Chin, a milczy o Bliskim Wschodzie, który jest najbardziej zapalnym punktem, gdzie wojna wybuchnąć może ad hoc. Indie i Pakistan od praktycznie początku podziału Indii Brytyjskich (1948) mają "konflikt" o Kaszmir a Line of Fire jest prowizoryczną granicą od wielu lat. Chiny zaopatrywały od lat Pakistan w broń i technologie z cichym poparciem USA, ponieważ ZSRR zbroił i szkolił armię indyjską a całe uzbrojenie było rosyjskie (produkowane w Indiach). Dziś sytuacja uległa zmianie, nastąpiło silne zbliżenie Indii i USA a premier Modi zaznaczył,że współpraca przemysłowa Rosji i Indii w lotnictwie będzie ograniczana. Pakistan, który jest pod kontrolą USA wyrażnie osłabia retorykę antyindyjską, koncentrując się na Talibach, którzy destabilizują sytuację w Pakistanie i na pograniczach Indii i Afganistanu. Cisza natomiast o ataku Izraela na pogranicze syryjskie i odpowiedzi ogniem przez siły syryjskie (rządowe). Trzeba zaznaczyć,że w Syrii nie chodzi USA o Assada a o to,że Syria zamierza pociągnąć rurociąg do Latakii (ze swoich i innych złóż), co bardzo denerwuje nafciarzy z zarówno saudyjskich jak i amerykańskich. Jednym słowem -pan Isaak Svenson jest pożytecznym idiotą lub manipulantem.
  Pozdrawiam panie Bogusławie i podziwiam Pańską pracowitość. Excalibur
  Piątek, 3 listopada 2017
 • Luteranizm
  Sam jestem protestantem (ewangelicko-augsburskim), pochodzę z Cieszyna, największej ewangelickiej gminy w Polsce. Tradycja miejscowa pokazuje,że luteranie są pracowici, ale nie ekspansywni politycznie. Co cenne w tej odmianie chrześcijaństwa, to fakt,iż nie ma w nim celibatu i pastor jest normalnym,żonatym kapłanem, znającym problemy rodziny.Ponadto pastor jest wybierany przez swych wiernych, po zakończniu misji przeprowadza się do innych miejsc pracy. Nie ma spowiedzi (jest powszechna, w czasie mszy).Podsumowując krótko - nie ma niczego szkodliwego w tej wersji chrześcijaństwa, nie ma odcienia antypolskiego choć powszechnie uważny jest za kościół niemiecki. Pozdrawiam Panie Bogusławie.Excalibur
  O wyższości świąt katolickich nad luterańskimi
 • Nowa Grupa Wyszehradzka
  Członkostwo Austrii w GW ma sens i wcale bym się nie obawiał niemieckich wpływów w tej Grupie via Austria. Historycznie Habsburgowie mieli na pieńku z Hohenzollernami, bitwa pod Sadową to skutecznie potwierdziła. Anschluss też pamiętają. Co do przywództwa lepsze są Węgry, dlatego że kaliber przywództwa politycznego jest ważny. Orban na pewno jest silniejszym przywódcą niż Fico. Pozdrawiam panie Bogusławie.
  Excalibur
  Austria do Grupy Wyszehradzkiej?
 • Bułgaria
  Cała sprawa jest ciekawa dlatego,że utajniono tę sprawę tak,iż dopiero Pański artykuł ujawnia w Polsce tę aferę. Bułgaria od zawsze (także za "komuny") realizowała takie transakcje (KINTEX), bo miała szereg zalet. Duża i tania produkcja broni strzeleckiej od kalibrów 7,62mm po 23mm. A to bardzo pożądana broń w strefach konfliktów lokalnych, gdzie decydują właśnie te kalibry. Ponadto Bułgaria jest blisko tych stref konfliktów oraz poprzez swoich muzułmanów ma dobre powiązania handlowe. Do tego Azerowie i sprawa jest jasna. Ciekawe, czy o tym wszystkim wiedział prez.Trump, który jest zwolennikiem "załatwienia" ISIS? Pozdrawiam.Excalibur
  Śledztwo ukarane
 • Do B.Jeznacha
  Bardzo dobre, pierwszy raz czytam tak kompetentną info o Senkaku. Ciekawe co z tego wyniknie dla Chin i Japonii. Ja sam stawiam na Chiny - są zdeterminowane (surowce) i silniejsze. Czy zagarną przy okazji Okinawę to pytanie do USA. Jednym słowem zagadka. Pozdrawiam.
  Excalibur
  Senkaku czy Diaoyu?
 • Analiza
  Bardzo precyzyjna i aktualna analiza. Brakuje w niej jedynie jednego aspektu: stosunku Chin i Rosji do UE, a tym samym pewna sprzeczność interesów Chin i Rosji w Europie (Jedwabny Szlak i zamiary Rosji do wspierania Niemiec w jej dominacji w UE). Te sprzeczne interesy mogą hamować tę wspólpracę.Pozdrowienia.Excalibur
  Stosunki Rosji i Chin
 • ciągłość
  A Magda Umer to pewnie wnuczka lub córka mordercy.Noszona na rękach przez kolejne kulturalne lobbies oraz media. Czy nie powinna jakoś za to odpowiedzieć w sensie moralnym? Czy przeprosiła? Chyba nawet o tym nie myśli.
  POGROM UBECKI A NIE KIELECKI
 • Najlepszego!
  Rozumiem ,że to nie problemy zdrowotne a zapowiadane duże zajęcia, nieprwdaż? Co się tyczy naszej wsppópracy z Ukrainą, to trzeba sobie zadać pytanie :komu w Polsce i poza nią zależy na tej współpracy? Nikt oficjalnie do tego się chce przyznać, ale kolejne rządy to robią. Czy zależy Niemcom? Może tak, ale Rosja krzywo by na to patrzyła. Czy USA? Poniekąd tak, ale głownie pod naciskiem lobby żydowskiego w Stanach.Dlaczego? Życie żydowskie na Ukrainie się odradza i jest to w tej chwili jedyne miejsce po Izraelu, gdzie żydzi mogą czuć się jak u siebie w domu. Dlatego sądzę,że Izraelowi zależy na tym,aby ta sytuacja się utrzymała. Reszta jest dopowiedzeniem.
  Do Kijowa na paradę?
 • makaron
  Czy prawdą jest,że Makaron ma tunezyjskie korzenie i tylko pytanie, czy są to korzenie muzułmańskie, czy judeo-chrześcijańskie? Bo to,że jest niesamodzielny, to pokazuje rolę nauczycielki. Ponieważ jego wybór jest szokiem dla Francuzów, więc narazie nie zadają pytania:co dalej. Ale do wyborów parlamentarnych coś wiecej się wyjaśni i wydarzy (czerwiec br.).
  Emmanuel Macron
 • "atak" Trumpa
  Z danych wywiadowczych wynika,że atak był niecelny.Oznacza to z pewnością,że był pozorny. Rosjanie zostali wcześniej ostrzeżeni, tym samym Syryjczycy też. Pociski spadły tam gdzie zaplanowano, tzn. miały nie narobić szkód. To był atak propagandowy na rzecz neokoni, którzy są silni i chcą dezintegracji Syrii, ze wzgl. na interesy Izraela.Trump liczy na osłabienie ataków na niego w USA właśnie przez neokonserwę.Ponieważ wszyscy wielcy nabrali wody w usta, wiedzą ,że to była ściema nie atak.TOMAHOWKI są a tyle dobre,że mają trafić, gdzie zaplanowano. Oto wyjaśnienie. Pozdrawiam panie Bogusławie.Excalibur.
  Trumpi smród nad Syrią
 • do zaolzianina
  Podzielam Pański pogląd, może dlatego ,że sam jestem także z Zaolzia i rozumiem, co znaczy zabór. Kluczowym problemem tej sytuacji z Tuskiem jest jednak co innego. Rząd nie do końca przygotował strategię ,jak rozwiązać efekt "porażki". Słusznie,że premier Szydło powiedziała "NIE" jako jedyna. Ale należało powiedzieć,że w Monachium w 1938 nikt nie powiedział "NIE" i skończyło się jak wszyscy wiedzą. A rola Tuska w tej farsie demokracji jest jak rola Petaina w 1940, a może i gorzej.
  Czas zresztą pokaże niebawem, jak daleko Tusk poszedł na kolaborację. Kryzys migracyjny przymusi go (a raczej Angela) do wskazania Polski, jako pierwszej do ukarania finansowego.Pozdrawiam,Excalibur
  Zwycięstwo zgnilizny.
 • MON
  Ciekawe,że do tej pory ani MON, ani sejm nie zareagował na oświadczenie francuskiej agencji prasowej,że nasi GROMOWCY walczą w Syrii. My tu gadu,gadu o porządkach w Polsce a zapominamy,że nasi żołnierze gdzieś znowu walczą a może giną. Czy to nie chore?? Czy my nie możemy walczyć o NASZE interesy??
  Excalibur
  Granica wschodnia w przyszłości.
 • do autora
  Sam w wojsku" służyłem" wiele lat i wiem,że część kierownictwa poddała się "dobrym zmianom"bez szemrania. Ale akurat gen.Skrzypczak należał do tych nielicznych, który olał zarówno psychiatrę Klicha (i wyleciał z armii), jak i pacjenta (wyleciał z WITU). I za to powinien być szanowany. Zresztą część jego podwładnych i kolegów (Duda,Różański,Tomaszycki) poszła w jego ślady, olała Misiewiczów. Myślę,że gen.Skrzypczak jeszcze wróci, jak wróci normalność.PiS nie rozumie, że duet MM w MON odbierze im szanse już w wyborach samorządowych. Excalibur
  Generał Skrzypczak zwolniony, gdyż skrytykował Misiewicza
 • excalibur
  Witam. Obok faktów ważna jest analiza, dlaczego taka manipulacja. Otóż nie ulega wątpliwości, że Syria z Assadem była (i jest) aktualnie najbardziej wrogim wobec eskimosów sąsiadem. Obamie chodziło o zlikwidowanie tego zagrożenia i zdestabilizował Syrię i rejon. Syria bedzie do siebie dochodziła do siebie wiele lat i przestanie być zagrożeniem. A aktualna propaganda ma doprowadzić do usuniecia Assada za wszelką cenę i każde kłamstwo będzie użyte. Może przyjście Trumpa coś zmieni, dlatego neokoni spieszą się przed jego nominacją. Pozdrawiam
  Polskie media oszalały
 • syria
  Tiamat napisała o Syrii i Turcji -dwa arabskie kraje. Turcy to nie Arabowie, bo nie przyszli z płw. Arabskiego tylko z Ałtaju. Zaś Syryjczycy to kompletna mieszanka, w tym duży udział europejskich Krzyżowców, którzy zostali po krucjatach na terenie dzisiejszej Syrii.Stąd też duża mieszanka religijna i duża odrębność kulturowa wobec innych krajów, gdzie przeważają Arabowie.
  Co się dzieje w Syrii - 03.12.2016.
 • agnieszkas
  Prezydent USA nie może być pacyfistą. Jeśli mają być żandarmem świata - w pozytywnym sensie- to prezydent usa musi ,niestety, umieć podjąć decyzję o działaniu zbrojnym. Sanders jest poczciwym człowiekiem, ale nie nadaje się na szefa w szerszym sensie.excalibur
  Niemcy wobec Trumpa
 • wybory w usa
  Dziś widać,że dobrze się stało,iż Kilaria utrąciła Sandersa (czy oszukała, jak mówią). Gdyby Trumpowi przyszło walczyć z Sandersem, nie wiadomo , jakby się to skończyło. Opatrzność czuwała.. Jak widać nie ma tego złego, żeby na dobre nie wyszło. A Pański opis furii niemieckiej jest bezcenny. Pozdrawiam. Excalibur
  Niemcy wobec Trumpa