Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!

Komentarze SZS

 • @Oscar 13:05:37
  Noam Chomsky powiedział kiedyś: „Jeśli prawo trybunału norymberskiego zostałoby zastosowane, wówczas każdy powojenny prezydent Stanów Zjednoczonych byłby powieszony. Moralność w sprawach międzynarodowych w USA jest zasadniczo na poziomie nie wyższym niż za czasów Dżyngis-chana".
  Koniec z NATO? Cierpliwość USA już się skończyła
 • Tylko ropa i gaz...?
  Czy Rosja nie może zaoferować światu nic, oprócz ropy naftowej?
  Z artykułu można się dowiedzieć, że "cala gospodarka rosyjska oparta jest na eksporcie surowców i energii"
  Wierutna bzdura.
  Trochę liczb, co prawda z 2013 roku (od tego czasu wskaźniki nieco wzrosły !) mogących niejednego zaskoczyć. Otóż według danych Banku Centralnego (Центробанк) :
  - Wartość eksportu towarów – 523 mld dolarów, usług – 70 miliardów, w sumie 593 miliardy dolarów.
  - Z tego ropy naftowej sprzedano za 174 mld, produktów naftowych za 109 mld, gazu ziemne go za 67 mld, gazu skroplonego za 5 mld dolarów. W sumie – 355 mld dolarów.
  Oznacza to, że za eksport towarów i usług nie związanych z ropą naftową, Rosja otrzymała 238 mld dolarów w roku 2013.
  Czy to dużo czy mało? Dla porównania, łączna wartość eksportu wszystkich towarów i usług w Rosji w 2004 r. wynosiła około 204 miliardów. Czy miała wówczas miejsce jakaś apokalipsa gospodarcza? Nie, Rosji udało się przetrwać mimo tak mizernego eksportu. W poprzednich latach było jeszcze gorzej i jakoś Rosjanie nie musieli jeść szczawiu i mirabelek.
  Oczywiście ewentualny spadek cen energii nie będzie dobry dla Rosji, PKB zmaleje, rubel stanieje, import stanie się droższy. Ale spodziewany „kryzys” będzie niczym w porównaniu z kryzysem roku 1998. Ponadto efektem dewaluacji rubla będzie zwiększenie konkurencyjności rosyjskiego eksportu, a Rosja ma wiele do zaoferowania.
  Z czego składa się owe 238 mld dolarów eksportu? Usługi: transport, podróże, usługi finansowe, doradztwo, komputery, technika, edukacja, budownictwo itp. Rosja i rosyjskie firmy często pojawiają się wśród światowych liderów i mają unikalne kompetencje na rynku w swoich branżach.
  A oto garść przykładów.
  1 Energetyka atomowa – „Rosatom” opanował 16% światowego rynku budowy bloków nuklearnych. Wartość podpisanych umów to 74 miliardy dolarów w roku 2013.
  2 Usługi finansowe – „Alpari” to jeden z pięciu największych brokerów na świecie. Obroty ponad 1 bilion dolarów rocznie. File w w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach.
  3 Grupa transportowa „Wołga-Dniepr” – światowy lider w segmencie superciężkich i ponadgabarytowych transportów powietrznych z obrotem powyżej 1 mld USD rocznie.
  4 Usługi w dziedzinie IT – „Russoft”. Obroty 4.6 mld dolarów w roku 2012, z czego około połowa przypada na sprzedaż gotowych produktów, a połowa na usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie.
  5 Budownictwo za granicą – „Mosmetrostroj” wygrała przetarg na budowę tunelu hydraulicznego pod Bosforem w Turcji o średnicy 6 metrów i długości 3,4 km i jest obecnie zaangażowana w budowę metra w Chennai (Indie) i szybkiej magistrali z Tel Awiwu do Jerozolimy.
  6 Inżynieria kosmiczna - Rosja jest światowym liderem w produkcji komercyjnych pojazdów kosmicznych, wynoszących na orbitę satelity, ładunku i osoby; dochód ok. 1 mld dolarów rocznie.
  7 Inżynieria lotnicza - „Progresstech” jest liderem w Europie Wschodniej w dziedzinie inteligentnych usług dla przemysłu lotniczego i transportu lotniczego. Od 1998 r. „Progresstech” aktywnie uczestniczy w tworzeniu wszystkich najnowszych wersji Boeing Commercial Airplanes (777 i 737), jak również w projektowaniu nowego samolotu Boeing 787 i Boeing 747-8. Świadczono też usługi inżynieryjne i konsultingowe w ramach programów budowy m.in. samolotów Airbus A320, A330, A350, A380; Gulfstream G250, G650; Cessna Columbus; Mitsubishi Regional Jet; Bombardier CSeries, Learjet 85.
  8 Analityka i Konsulting Biznesowy – „Prognoza”, międzynarodowa firma z siedzibą w Permie wdrożyła już ponad 1500 projektów do wprowadzenia oprogramowania analitycznego dla 450 klientów w ponad 70 krajach. Wśród jej klientów – MFW, WHO, Coca-Cola, 3M.
  9 Usługi telekomunikacyjne - „Komunikacja Satellite” zapewnia dostęp do segmentu kosmicznego użytkownikom z 35 krajów i jest jednymi z dziesięciu największych na świecie operatorów satelitarnych w zakresie łączności satelitarnej. Warto też wymienić „Rostelekom”, który wraz z trzema operatorami zagranicznymi bierze udział w realizacji nowego projektu na dużą skalę – budowy szybkiego połączenia „Europa-Persja” (EPEG), o pojemności łącza do 3,2 Tbit/s.
  10 Turystyka i podróże służbowe – ich obsługa przynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.
  11 Metalurgia - eksport osiągnął 40 mld dolarów. W niektórych dziedzinach Rosja jest kluczowym eksporterem na świecie – np. tytanu, niklu, aluminium, nie tylko surowców, ale i zaawansowanych technologicznie wyrobów.
  12 Przemysł chemiczny – Rosja jest światowym liderem w produkcji kauczuku syntetycznego, niektórych nawozów i chemikaliów. Roczny eksport – ponad 30 mld USD.
  13 Rolnictwo i żywność – w 2013 r. eksport produktów rolnych z Rosji wyniósł 15 miliardów dolarów. Sąt to głównie zboża – pszenica, ryż, kukurydza.
  14 Przemysł zbrojeniowy – Rosja to drugi na świecie, po USA, eksporter broni (15.7 mld dolarów w 2013 r). Sprzedaje się głównie pojazdy opancerzonych, systemy obrony powietrznej, samoloty bojowe i śmigłowce oraz uzbrojenie okrętów wojennych.
  15 Ciężkie maszyny – „Hydropress”, „Tiażmekpress”, „Uralmasz” eksportują do wielu krajów prasy hydrauliczne, urządzenia do kucia metali i tłoczenia blachy, lokomotywy, wagony, statki, silniki itp. Wśród odbiorców znajduje się m.in. USA.
  16 Urządzenia wydobywcze – statki wiertnicze, tankowce, masowce.
  17 Lotnictwo – samolot krótkiego zasięgu „Suchoj SuperJet 100”, eksportowany jest do 12 krajów. Holding „Wiertolety Rosii” to największy na świecie producent w segmencie średnich i ciężkich śmigłowców (14% całkowitego światowego rynku śmigłowców, 35% światowej floty helikopterów bojowych, 74% floty światowej super ciężkich śmigłowców powyżej 20 ton, 56% światowej floty śmigłowców o masie od 8 do 15 ton).
  18 Optyka – cały szereg firm produkujących urządzenia optyczne na eksport. Np. główne, dwumetrowe zwierciadła dla trzech teleskopów Royal Greenwich Observatory (UK), czy lustro 1,23 m do teleskopu Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu (Niemcy).
  19 Sprzęt i instrumenty naukowe – m.in. Nowosybirski Instytut Fizyki Jądrowej – od skanerów medycznych do akceleratorów przemysłowych i defektoskopów.
  20 Oprogramowanie antywirusowe „Kasperski”, z przedstawicielami za granicą i 500 firmami partnerskimi w ponad 60 krajach. Wśród klientów - Cisco Systems, Lufthansa, McKinsey & Company, Oracle, Siemens, Novell, General Electric, Bayer i in.
  21 Frezarki, obrabiarki, lasery przemysłowe dużej mocy. Firma „IPG Photonics” jest jednym z trzech wiodących producentów laserów przemysłowych (kapitał ponad 1 miliard USD, a w segmencie superlaserów jest monopolistą.
  22 Dobra konsumpcyjne – odzież, żywność, meble, samochody pancerne.
  23 Elektrotechnika – 30% produkcji firmy „Ruselprom” (samochody elektryczne) idzie na eksport. Także urządzenia elektryczne dla dużych obiektów energetycznych, firm hutniczych, firm inżynieryjnych.
  24 Elektronika – spółka „TransAsia” to światowy lider w produkcji systemów nawigacji morskich i profesjonalnych symulatorów dla flot handlowych. Opanowała 45% światowego rynku symulatorów morskich, 35% systemów elektroniczno-kartograficznych. Rosja produkuje także urządzenia do nawigacji morskiej, systemy zarządzania ruchem, rejestratory, dyktafony, czujniki, systemy zasilania energią słoneczną itd.
  25 Energetyka – eksport paliwa jądrowego, usługi wzbogacania uranu, sprzęt dla elektrowni wodnych, gotowe elektrownie.
  I to by było na tyle w dużym skrócie.
  Jaka będzie przyszłość Rosji ?
 • Rosja ma PKB 8-krotnie mniejszy od USA...
  Podając dane o PKB w mediach zwykli zjadacze chleba nie mają wiedzy jaki wskaźnik jest naliczany i na ile jest wiarygodny.
  PKB nie uwzględnia majątku państwa, nie uwzględnia rezerw surowcowych, potencjału naukowego, zaciągniętych kredytów (zadłużenia), potencjału armii .... i wielu innych czynników decydujących o bogactwie państwa.
  W tych relacjach Rosja nawet gdyby nic nie robiła, i podzieliła tylko ziemię (areał) na swoich obywateli tak jak leci, śnieg, jeziora, lasy, Rosjanie byli by najbogatszymi obywatelami. Żaden kapitał zgromadzony przez Rothschildów nie jest zdolny do pokrycia wartości areału samej rosyjskiej ziemi.
  Bogactwo Państwa nie zabezpieczają tylko rezerwy złota, ale tez majątek państwa tj: jego surowce, fabryki, kosmodromy, inwestycje, a nawet rynki zbytu.
  Uwzględniając wszystkie składniki rankingu państwa, a nie definiowane przez PKB, Rosja z kopciuszka rankingowego stała by się krezusem.
  Poza tym mając 10 dolarów w kieszeni i nie masz długu, jesteś bogatszy niż 25% Amerykanów.

  A tak żartobliwie wygląda dialog dwóch dyplomatów w Doniecku:
  - Wojska rosyjskie widziałeś?
  - Tak.
  - A ich tam nie ma.
  - A banderowców widziałeś?
  - Nie.
  - A oni tam są.
  Jaka będzie przyszłość Rosji ?
 • Zostawiając poltykę...
  ten festiwal nie powinien się odbyć w Izraelu.
  Bo choć izraelska piosenkarka Netta Barzilai wygrała Eurowizję w 2018 roku utworem "Toy", to piosenka okazała się plagiatem - została uznana za zbyt podobną do utworu "Seven Nation Army" zespołu White Stripes.
  Sk... wszystko kradną... nawet sztukę.
  Oni nam pogrom – my im bojkot!
 • @interesariusz z PL 11:12:04
  Od czasów faraonów świat się co nieco zmienił.
  Z tego co Pan pisze, to chyba nie....
  Quo vadis 17.2.2019r., Wojna o nasze dusze
 • @Oscar 09:13:15
  "...było to pierwsze pokolenie powojenne wykształcone przez PRL ale mające jeszcze słomę w butach..."
  Niech Pan nie obraża ludzi, którzy po 18 godzin dziennie odbudowywali mój kraj. Owszem, może i mieli słomę w butach, ale ludzie we frakach i żabotach gówno by zrobili.
  Quo vadis 17.2.2019r., Wojna o nasze dusze
 • @interesariusz z PL 09:30:05
  Czterdzieści lat życia w PRL. Czterdzieści lat, gdzie normalność była codziennością.
  "jestem rówież przeciwny bezrozumnemu ograniczaniu życia, takiemu, jak zakaz handlu w niedzielę."
  Nie wierzę....! Bezrozumne jest zmuszanie do pracy w niedzielę. To nie XIX wiek, w którym, jak widzę Pan żyje...
  I tyle w temacie.
  Quo vadis 17.2.2019r., Wojna o nasze dusze
 • @zbig71 14:28:42
  Pełna zgoda.
  Dzisiaj PiS nie walczy o złoto. Walczy o Srebrną...
  Jaki tam Iran? Mienie bezspadkowe!
 • @Zawisza Niebieski 00:26:02
  I z tym zjawiskiem trzeba walczyć. Ograniczyć ilość supermarketów, opodatkować (a same się wyniosą), a nie zmuszać ludzi do pracy w dni które mają być przeznaczane dla rodziny. Bo pracujemy na skurwieli, którzy opalając się na Seszelach, mają nas głęboko gdzieś.
  Quo vadis 17.2.2019r., Wojna o nasze dusze
 • @interesariusz z PL 23:47:06
  Od kiedy Rząd był pracodawcą ? No, chyba że pracował ktoś w budżetówce...Wątpię, żeby stoczniowcy negocjowali wolne soboty tylko dla tych właśnie pracowników...
  To, że teraz każdy walczy z każdym, jest wynikiem między innymi idiotycznej debaty na temat dni wolnych od pracy. I zmuszania ludzi ekonomicznie do swoich chorych racji, w imieniu zysku. O pojęciu "ruchu ciągłego" nawet nie będę się wypowiadał. Jeśli Pan nie rozumie, co to jest praca w takim systemie, to współczuję. Odejście hutnika od pieca, czy lekarza z SOR-u , to nie to samo, że jakiś interesariusz nie kupi sobie 15 dkg salcesonu, lub nawet lodówki w niedzielę... A Europa pachniała mi wolnymi sobotami i nawet NIEDZIELAMI do końca PRL-u. Wtedy ludzie rzeczywiście nie zdychali z głodu, a o wolne soboty walczyli. Rozumiem, że dziś zdychają pracując w soboty i niedziele. I to jest normalne ?
  Quo vadis 17.2.2019r., Wojna o nasze dusze
 • I pomyśleć, że kiedyś Solidarność była nadzieją Polaków.
  To przypomnę 21 punkt Porozumienia Sierpniowego z 1980 r. :

  "Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie 4-brygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy."

  O pracy w niedzielę z przyzwoitości nawet nie wspomnę.
  Pamiętam swoją pierwszą wolną sobotę 21 lipca 1973 roku. Powiało Europą.... Po 45 latach walczymy o normalność. Ale po lekturze w/w tekstu widzę, że nie wszyscy są normalni...
  Quo vadis 17.2.2019r., Wojna o nasze dusze
 • Cienkie Bolki jesteśmy...
  Tu to dopiero jest mistrzostwo świata:
  Federalny Urząd Podatkowy (IRS) drugi rok z rzędu był bezradny wobec Amazona. Instytucja nie posiada obecnie żadnych instrumentów do uskutecznienia poboru fiskalnego w przypadku giganta, którego wartość giełdowa oscyluje w granicach biliona dolarów.
  Mimo, że w latach 2017-2018 zysk Amazona zwiększył się z 5,6 do 11,2 mld dolarów, koncern nie musi odprowadzić żadnego podatku. W związku z kuriozalnymi zasadami fiskalnymi, wprowadzonymi przed administracje Donalda Trumpa w 2017 roku, Amazonowi należy się zwrot w wysokości 129 mln dolarów. Oznacza to, że efektywna stawka opodatkowania Amazona wyniosła w roku 2018 minus 1 proc.
  https://strajk.eu/amerykanska-kpina-ze-sprawiedliwosci-amazon-w-2018-zaplacil-1-proc-podatku-minus-jeden-procent/
  Polska bieda i przyzwyczajenie
 • @Analityk 23:07:58
  Będzie.
  Na szczęście tego nie dożyjemy.
  No... chyba, że wcześniej będzie wojna nuklearna. Ale i to, co będzie po niej, nie rokuje znaczących zmian...
  POLSKA sławiańska, nigdy nie będzie żydowskim Polin
 • @zbig71 11:38:43
  Nie wiem, czy to złoto jeszcze do nas należy.
  Polski rząd w Londynie wynegocjował takie warunki, bo marzył o wkroczeniu na czele polskiej armii sformowanej w GB do Polski - aby przejąć władzę. Wszystkie pozostałe nacje były po prostu wcielone do armii brytyjskiej, POLACY JAKO JEDYNI MIELI WŁASNĄ ARMIĘ NA TERENIE GB. To były suwerenne jednostki z brytyjskimi instruktorami i początkowo dowódcami, ale działały w strukturach Polskich Sił Zbrojnych, a nie brytyjskiej armii. I za to płaciliśmy złotem, i dlatego Polaków wykopano z Anglii po wojnie, bo byli obcym wojskiem na terenie Królestwa. To polski rząd dzierżawił uzbrojenie. bo taką sporządził umowę, aby - powtarzam - zapewnić sobie władzę po wygranej wojnie. Tyle, że został wykiwany w Jałcie. Ci żołnierze zostali oszukani przez własny rząd, bo nie bili się za ojczyznę, a za polityków. Którzy po wojnie spuścili ich po brzytwie.
  Brytole skrupulatnie wyliczyli ile kosztowało uzbrojenie, umundurowanie, logistyka... I bez wahania te koszty sobie wyegzekwowali.
  Jaki tam Iran? Mienie bezspadkowe!
 • autor
  "Nie chce mi się ostatnio komentować. Jestem przybity."
  Ja tam przybity nie jestem. A komentuję tylko dlatego, aby uświadomić niektórym "patriotom" jak czarny jest ich optymizm....
  Przebudzenie?
 • Tak a propos
  Iranu i mienia bezspadkowego.
  Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił zwrócenia Bankowi Centralnemu Iranu 2 mld dolarów z zamrożonych irańskich aktywów. Sąd postanowił wysłać te pieniądze rodzinom Amerykanów, którzy zginęli w zamachach z rzekomym udziałem Iranu. Inaczej mówiąc - kradzież w świetle prawa.
  Zaczną od aktywów Polski zdeponowanych za granicą. Wprawę już mają...
  Jaki tam Iran? Mienie bezspadkowe!
 • @ikulalibal 13:14:37
  Игумен Иерон благословил Иосифа иконой «Избавительница», главной Святыней монастыря. Наверно не случайно на Новом Афоне была южная дача Сталина.
  Dziękuję za cenną wskazówkę.
  A swoją drogą, to chętnie bym zobaczył film A.Moskwiny - "Stalin - Bicz Boży"
  (jest na YT,ale niestety w oryginale, a mój rosyjski z czasem wywietrzał...)
  https://www.youtube.com/watch?v=VMpjMaVh6CE
  POLSKA sławiańska, nigdy nie będzie żydowskim Polin
 • @Arjanek 15:51:05
  Oooo... oooo... już by przywoływał...
  To ja ci przywołam Orwella : Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów, nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
  Polska, jak ujeżdżany przez wszystkich osioł
 • "POLSKA sławiańska,
  nigdy nie będzie żydowskim Polin"
  Będzie, BĘDZIE...!!!
  Założymy się ?
  POLSKA sławiańska, nigdy nie będzie żydowskim Polin
 • @ikulalibal 18:53:40
  To dlatego Netaniahu tak kluczy że "mówił o ludziach a nie o narodzie czy państwie".
  Czyli prawdą jest, że w Polsce 68,9% mordowało te 8,6%.
  Lubię Pana, Panie ikulalibal, ale czasami jak Pan odpowiada, to przestaję rozumieć o co pytałem....
  Odwołać spotkanie V4 w Izraelu !!